Rusya’da Gezilecek Yerler | En Turistik 14 Yer

Rusya, karla kaplı görkemli dağların, eşsiz manzaraya sahip göllerin, buzlu tundranın, ilginç köylerin ve doğal güzelliklerin muhteşem bir şekilde karışımına sahiptir.

Rusya’da gezilecek yerlerin sınırı yok diyebiliriz. Hele soğuğu seven biriyseniz, ülkedeki soğuk köylere ve doğal yerlere bayılacaksınız.

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan birçok müzeye, tarihi saraylara ve gece hayatı ile ünlü olan onlarca şehire de ev sahipliği yapmaktadır. Yani, hem tarihe hem de sanata değer veren turistlerin de sevebileceği bir yer.

Rusya’da Gezilecek Turistik Yerler

Ülkedeki gezilecek noktaların büyük bir bölümü Moskova, St Petersburg ve Soçi gibi Rusya’nın en ünlü şehirlerinde bulunuyor olsa da, ülkede bu 3 şehirden çok daha fazla, tarihi ve önemli yerleri de bulabilirsiniz.

Gelelim ülkedeki mutlaka gezilmesi gereken yerlere ;

1.Kazan

Kazan
Kazan

Ülkedeki en güzel şehirlerden biri olan Kazan, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın yapıldığı yer olarak ün kazanmıştır.

Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Kazan’da Müslümanlar ve Hristiyanlar bir arada yaşamakta ve ülkedeki en canlı kültür merkezlerinden biridir.

Bu şehirde, birbirinden güzel tarihi yapıları, kiliseleri, müzeleri ve en önemlisi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ”Kazan Kremlin”i görebilirsiniz.

Tarih ve sanatseverlerin dolaşması gereken yer, Kazan Kremlin’i iken, şehrin gece hayatına merakı olanların, barlarda ve kafelerde zaman geçirmek isteyenlerin keşfedebileceği en ideal yer ise, Bauman Caddesi’dir.

Bauman Caddesi, Kazan’ın en hareketli ve en canlı yerlerindendir. Moskova’daki gece hayatı bölgeleri kadar olmasa da, burada da geceleri oldukça hareketlidir (Özellikle hafta sonları)

Konum için tıklayın.

2.Soçi (Sochi)

Soçi (Sochi) Limanı Rusya
Soçi (Sochi)

Ülkenin en meşhur yerlerinden biri olan Soçi veya Sochi, Rusya’nın en büyük tatil köyü olarak bilinir.

Hem yazın hem de kışın, yabancı turistlerin ve Rusların en çok ziyaret ettiği şehirlerden biridir.

Karadeniz kıyısındaki güzel konumu ile ünlü olan bu güzel şehir, güneşli plajların, birinci sınıf restoranların, süper lüks otellerin, canlı gece hayatının, kültürel ve doğal güzelliklerin bir karışımına sahip Soçi, her turiste göre bir şeyleri olan eşsiz bir yerdir.

Abartılı Sovyet Mimarisi’ni hala görebileceğiniz Soçi, daha çok gece hayatı için tercih ediliyor olsa da, bu şehirde özellikle yaz aylarında güzel bir tatil yapabilirsiniz. Kışın Rusya’yı geziyorsanız da, şehrin tarihi yapıları ve içinizi ısıtacak gece hayatı ile güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

3.St Petersburg

St Petersburg
St Petersburg

Saint Petersburg, Rusya’nın en meşhur yerleri arasında. Özellikle Moskova’nın dışına görülecek bir şehir arandığında akla ilk olarak Petersburg gelir.

Özellikle tarih ve kültür severler için harika bir seyahat noktası olan Petersburg, ”Rusya’nın En Avrupalı Şehri” olarak da bilinir.

2 binden fazla kütüphanesi olan bir şehir biliyor musunuz ? biz bilmiyorduk. Ta ki Petersburg ile tanışana kadar. Evet, bu şehirde 2 binden fazla kütüphane bulunuyor ve her birinin de sürekli aktif olduğu söylenmektedir.

Bunun yanında, 100’e yakın tiyatro şehrin köklü kültürel manzarasını oluştururken, birbirinden güzel sanat galerileri, güzel atmosfere sahip kafeler, süper kalabalık yeraltı gece kulüpleri ve muhteşem iç dekorasyona sahip hosteller, St Petersburg‘un yenilikçi yanını göstermektedir.

Şehrin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ”Tarihi Kent Merkezi” ise, bu şehirde kaçırılmaması gereken önemli noktalardan.

Barok ve Neoklasik mimari yapıları ve büyüleyici kanal ağıyla, sevebileceğiniz bir bölge diyebiliriz.

Ve tabi ki efsane müzeleri. Ermitaj ve Rusya Müzesi. Sanatseverlerin bayılıp bayılıp ayılacağı bu müzeler, şehirde mutlaka görülmeye değer yerlerden.

Son olarak, Nevsky Prospekt adı verilen şehrin ana caddesi de görülecek güzel yerler arasındadır. Alışveriş, kaliteli restoranlar ve gece hayatı için muhteşem bir yer arıyorsanız, Nevsky Prospekt Caddesi’ne göz attığınızdan emin olun.

Göz At : St Petersburg’da nerede kalınır ?

4.Moskova

Moskova Kremlin
Moskova

Gelelim Rusya’nın en ünlü şehrine.

Bu şehir, ülkenin en turistik ve en bilindik şehridir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, meydanları, eşsiz müzeleri ve çok daha fazla yapılacak şeyleri ile eşsiz bir deneyim sunan Moskova, bu ülkeyi ziyaret eden her turistin mutlaka göz atması gereken bir şehir.

Her şeyin başladığı yerlerden biri olarak da bilinen Moskova’nın gece hayatı ise, dillere destan. Özellikle havalı barlarda ve gece kulüplerinde eğlenecek bütçeniz varsa, bu şehrin gecelerine bayılacaksınız.

Dünyanın en büyük milyarder topluluğuna da sahip olan bu şehirde, turist olarak bir şehirden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca bu şehir, Rusya’nın yemeklerini deneyebileceğiniz en iyi şehirdir.

Moskova, Rusya’nın en pahalı şehri. Bu yüzden de bu şehirde ne yapacağınıza, ne zaman yapacağınıza ve nasıl yapacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var.

Bu şehirde gezilmesi gereken o kadar fazla yer var ki, saymakla bitmez. Fakat belli başlı gezilecek noktalar ; Kızıl Meydan ve Kremlin kaçırılmaması gereken en önemli yerlerdendir.

Göz At : Moskova gezilecek yerler

Moskova’da nerede kalınır ?

5.Kiji Adası

Kiji Adası
Kiji Adası

Ülkenin en farklı yerlerinden biri olan Kiji Adası, Moskova veya Petersburg kadar ünlü bir yer olmasa da, son yıllarda adından çokça söz edilen bir yer.

Onega Gölü’nün kalbindeki Kiji, açık hava müzesiyle tanınmakta ve tarihi, kültürel ve doğal ilgi alanından oluşan bir komplekstir.

Bu komplekste bulunan bazı yapılar, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bu küçük adadaki en popüler yapıları ise, Rusya’nın en eski ahşap kilisesi olan ”Lazaras’un Başkalaşım Kilisesi” ve 22 kubbeli Başkalaşım Kilisesi’dir.

Konum için tıklayın.

6.Vladivostok

Vladivostok - Rusya da Gezilecek Yerler
Vladivostok

Altın Boynuz’un ucunda, Çin ve Kuzey Kore ile sınırları olan bu şehir, muhteşem bir deniz manzarası sunuyor.

Modern mimarisi, Rusya’nın en güzel yemekleri ile ünlü olan restoranları ve eşsiz bir gece hayatı ile Vladivostok Şehri, Rusya gezisinde görülmeye değer en güzel şehirlerdendir.

Sportivnaya Limanı, şehrin en hareketli yerlerinden. Özellikle yaz aylarında bu bölgede, eğlence parkından güzel manzaralar seyredebileceğiniz yerlere ve sokak satıcılarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Şehirde yapılacak birçok şey olduğu gibi, görülecek de birbirinden güzel turistik noktalar vardır. Bunlardan en önemlileri ise, Russky Island Köprüsü, Arseniev Bölgesel Tarih Müzesi  ve Primorsky Devlet Sanat Galerisi’dir.

7.Olkhon Adası

Olkhon Adası Rusya
Olkhon Adası

Baykal Gölü’nün en büyük adası olan Olkhon, ülkenin en doğal yerlerinden biridir.

Sarp kayalıklar ve sakin koylar ile çevrili olan bu ada, daha çok manzarası ve doğal güzelliği ile ünlüdür.

Gezi bloglarında çok fazla bahsedilmeyen bir yer olsa da, son zamanlarda anakaradan sürekli feribot seferleri ile, farklı yerler görmek isteyen turistlerin ilgi odağı haline gelmiş yerlerdendir.

8.Smolensk

Smolensk - Rusya Turistik Yerler
Smolensk

Dinyeper nehri üzerinden yer alan Smolensk, Rusya’nın en eski şehirlerinden biri olduğu gibi, turistler için görülecek yerlere ve yapılacak birçok aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Farklı ülkeler tarafından uzun yıllar boyunca yönetilmiş olan Smolensk, birbirinden eski tarihi yapıları, kiliseleri ve anıtları ile ünlüdür.

Tabi şehir, sadece tarihi yerlerden ibaret değil. Bu şehirde sanatseverler için de birçok yer bulunmaktadır. Şehir birbirinden güzel müzeleri, galerileri ve tiyatroları ile sanatseverleri de tatmin etmektedir.

9.Nijniy Novgorod Şehri

Nijniy Novgorod Şehri
Nijniy Novgorod Şehri

Burası Maksim Gorki’nin doğduğu yer olarak ün yapmış bir şehirdir. Şehrin ismi bundan kısa bir süre önce, ”Gorkiy” olarak biliniyormuş, fakat 90’lı yıllardan sonra bugünkü adına kavuşmuştur.

Şehir, Oka ve Volga nehirleri sayesinde ülkedeki en güzel manzaralara sahiptir. Bu manzaranın dışında şehirde görülmesi gereken daha birçok yer vardır.

Şehirdeki önemli yerlere göz attıktan sonra hala zamanınız kalırsa, yakındaki bazı köy ve kasabalara doğal güzellikleri keşfetmek için bir tekne turuna da katılabilirsiniz.

Moskova’ya 400 km uzaklıkta bulunan bu şehir, ülkedeki en büyük 4 şehirden biri.

Süper kalabalık olan bu şehir, özellikle gece hayatı ile gündeme gelmeye başlamış şehirlerdendir. Bunun en önemli nedeni ise, şehre akın eden uluslararası öğrencilerdir.

Güzel bir kültür gezisi veya eşsiz bir gece hayatı için de bu şehri listenize ekleyebilirsiniz.

10.Irkutsk

Irkutsk - Rusya da Gezilecek Yerler
Irkutsk

Rusya’nın gezilecek yerleri arasında bir diğer güzel yer olan Irkutsk, Baykal Gölü’nden çok da uzak olmayan, son zamanlarda turistler arasında bir hayli popüler olan şehirlerdendir.

Her geçen gün farklı bir müze ile ortaya çıkan bu şehirde, birçok Sibirya ahşap binasını görebilir, modaya uygun kafe ve restoranlarda zaman geçirebilir veya şehirdeki müzelere göz atabilirsiniz.

Irkutsk eşsiz bir Rusya gezisi için güzel bir başlangıç noktasıdır. Özellikle, ülkedeki köyleri, kasabaları ve doğal güzellikleri keşfetmeyi planlıyorsanız, ilk olarak Irkutsk ile başlayabilirsiniz. Şehir yakınlarında birbirinden güzel doğal yerleri bulabiliyorsunuz.

11.Sergiyev Posad – Rusya’nın Altın Halkası

Sergiyev Posad - Rusya'nın Altın Halkası
Sergiyev Posad – Rusya’nın Altın Halkası

Rusya’nın en güzel yerlerinden biri olan bu Altın Halka Bölgesi, ülkedeki en ünlü yerlerden biridir.

Birbirinden güzel Ortaçağ kaleleri, eski soğan kubbeli kiliseleri ile ünlü olan ”Golden Ring” (Altın Halka), ülkede gezilecek en güzel noktalardan biridir.

Moskova’nın kuzeyinde bulunan bu antik köy kavşağı, turistlere asırlık işçiliği keşfetme şansı sunduğu gibi, geçmiş zamanın tarihi hakkında da bilgi vermektedir. Mimarlık, ise kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Bu yerin en güzel yanı ise, Moskova’dan buraya giderken yol üzerinde daha görülebilecek onlarca doğal ve tarihi güzellikleri de bulabiliyor olmanızdır.

Suzdal köyü ve Rus Ortodoks Kilisesi bunlardan sadece birkaçıdır. Eğer araç ile bu Altın Halka’ya gidiyorsanız, yol üzerinde görebileceğiniz yerler için de güzel bir gezi rotası yapın deriz. Çok daha güzel noktaları, bu yol üzerinde keşfedebilirsiniz.

Birçok soğan şeklindeki kubbeleri ile ünlü olan Sergiyev Posad, Moskova’dan günübirlik bir gezi ile rahatlıkla gezebileceğiniz bir şehir.

St. Sergius Trinity Manastırı veya Aziz Sergius’un Teslis Manastırı olarak bilinen UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu dini yapı, Rusya’nın manevi merkezi olarak kabul edilir ve Rusya’nın en önemli yapıtları arasında yer almaktadır.

Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra, küçük bir kasaba tarzı ile de ünlü olan bu şehirde gezip görülebilecek daha birçok yeri bulabilirsiniz.

12.Solovetsky Adaları

Solovetsky Adaları - Solovki Manastırı Rusya
Solovetsky Adaları – Solovki Manastırı

Solovetsky veya Solovki Takımadaları, ülkenin kuzeyinde Beyaz Deniz sularında bulunan 6 adadan oluşur ve daha çok eski mezarlıkları ve manastırları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bölgede bulunan, tarihi 15. yüzyıla kadar giden Solovetsky Manastırı ise, ülkedeki en önemli yapıtlardan biridir. Günümüzde bir ”Hac” merkezi olarak bilinmektedir.

Burası aynı zaman bir sürgün yeriydi ve 20. yüzyılda 1 milyondan fazla mahkumun öldüğü acımasız bir Sovyet hapishane kampı olarak da kullanılmış.

Hem acıklı geçmişi, hem de doğal güzellikleri için ziyaret edilebilecek adalardan oluşan Solovki de, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Solovetsky Adaları Konum için tıklayın.

13.Dargavs

Dargavs - Ölü Şehir Rusya
Dargavs

Kuzey Osetya-Alania Cumhuriyeti’nde, dramatik, puslu dağ tarafı içine inşa edilmiş, Dargavs köyüne bağlı eski bir mezarlık olan Dargavs, ülkedeki en farklı yerlerden.

”Ölüler Şehri” olarak da adlandırılan, köylülerin mallarını ve kıyafetleriyle birlikte ölülerini gömdükleri yüzlerce taş mezarın bulunduğu bu alanda, detaylı bir Rusya gezi planı yapanların göz atabileceği yerlerden.

Rusya’nın gizemli köyü olarak da bilinen Dargavs’ta bulunan taş ev mezarlarının önünde bir de kuyu bulunuyor. Ziyaretçiler bu kuyuya demir para atar, para bir taşa değerse iyi, değmezse kötüye işarettir.

Sırf mezarlığın yanındaki vadinin eşsiz manzarası için bile buraya göz atabilirsiniz.

Mezarlığı google mapste görmek için tıklayın.

14.Ural Dağları

Ural Dağları - Rusya da Gezilecek Yerler
Ural Dağları

Rusya’nın ortasından kuzeyden güneye geçen Eski Ural Sıradağları’nda en ulaşılabilir nokta Yekaterinburg yakınlarıdır.

Yekaterinburg, bölgedeki kasabaların en büyüğüdür ve bir merkez üssü görevi görmektedir. Buradan, daha az bilinen diğer kasabaları çok daha rahat keşfedebilirsiniz.

Ural Dağları’na en yakın olan şehir ise, Perm’dir ve çoğu turist bu dağları keşfetmeye çıkmadan önce ilk olarak bu şehre uğramaktadır. Ayrıca bu şehir, Rusya’daki en canlı şehirlerden biri. Yani, sırf dağlara ulaşmak için bir üs olarak kullanmak yerine, şehri keşfetmek için de buraya uğrayabilirsiniz.

Ural Dağları google mapste görmek için tıklayın.

Rusya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz daha birçok turistik ve tarihi yerlerden, şehirlerden, doğal güzelliklerden ve kasabalardan bahsetmek mümkün. Fakat ülkedeki en ünlü yerler arasında olan listedeki bu 14 yer ile eşsiz bir Rusya gezisi yapabilirsiniz.

Tabi listedeki her yeri görmek pek mümkün olmasa da, ülkedeki zamanınıza ve zevkinize göre güzel bir bu noktalardan kendinize göre bir rota oluşturabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...