Aziz Stephan Katedrali Hakkında Bilgiler, Viyana

Viyana’nın ana katolik kilisesi olan, Aziz Stephan Katedrali, şehrin başpiskopos yeri olarak bilinmektedir. Viyana’nın en turistik yerlerinden olan bu katedral, 137 metre yüksekliğinde kulesi,gotik yapısı ve mimarlık tarihi ile Viyana gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken en önemli yerlerden biridir.

Aziz Stephan Katedrali
Katedral Kulesi Manzarası

II. Dünya Savaşı sırasında oldukça yıpranan bu katedral, 1948-1962 yılları arasında restore edilmiştir. Katedralde ilk göreceğiniz yapı, katedralin girişinde bulunan Romanesk tarzında yapılmış büyük kapıdır. Oldukça farklı yapıda dizayn edilmiş bu kapı üzerinde, ejderha, aslan,kuş ve şeytan motifleri bulunmaktadır. Katedralin en önemli yerlerinden biri, şüphesiz katedral şapelleridir. Tirna Şapeli, 1359 yılında inşa edilmiştir. Sunak üzerinde bulunan haç ise, 15.yy’dan kalma bir haçtır. Bir diğer önemli şapel, Catherine Şapelidir. Şapelde bulunan mermer üzerinde 1481 yılından yazılar bulunmaktadır. Ayrıca, Eligius Şapeli veya Dükler Şapeli, ziyaret edilmeye değer yerlerdendir. Birçok heykeli bu şapel etrafında bulabilirsiniz.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Aziz Stephan Katedrali
Katedral Şapelleri

Katedralin bir diğer önemli yeri, kuleleridir. ”Steffl” veya güney kule olarak bilinen kule yapımına 1356 yılında başlanmıştır. Katedralin en uzun kulesi olan Steffl Kulesi, 137 metre uzunluğundadır. 343 basamak çıkarak ulaşacağınız bu kuleden Viyana’nın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca, katedralin kuzey kulesine de çıkarak şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Aziz Stephan Katedrali

Aziz Stephan Katedrali Hakkında Bilgiler

Stephan Katedrali, Viyana’nın en turistik yerlerinden biridir. Mimari yapısı ve tarihi ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu katedral, Viyana’da kaçırılmaması gereken dini yapılardan biridir.

Aziz Stephan Katedrali
Katedral Dış Cephesi

Aziz Stephan Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir? :

Katedral, şehir merkezi ve birçok turistik nokta arasında yer almaktadır. 1A,2A veya 3A nolu otobüsleri kullanarak katedrale ulaşabileceğiniz gibi, Stephansplatz metro durağını kullanarak katedrale ulaşabilirsiniz. Katedral, bu metro durağına 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Aziz Stephan Katedrali
Katedral Merdivenleri

Katedral, Viyana’nın en popüler sarayları olan Belvedere SarayıHofburg İmparatorluk Sarayı ve Schönbrunn Sarayı‘na oldukça uzak mesafede bulunduğu için, bu bölgelerden katedrale ulaşmak biraz sıkıntılı olabilmektedir. Bu yüzden, saray ziyaretlerinizden sonra şehir merkezine gelerek, katedrale ulaşmak, daha kolay ve ucuz olacaktır.

Katedralin konumu için tıklayabilirsiniz.

Aziz Stephan Katedrali 2020 Giriş Ücreti

Katedral, kuleler, mezarlar ve katedral hazinesini kapsayan biletler 22£’dur. Fakat, sadece katedrale girmek, kuleleri görmek istemezseniz, ücretler 11£’ya kadar düşebilmektedir.

Katedral Ziyaret Saatleri ; 09-17:00 arasıdır.

Bu katedral, Viyana’nın en turistik yerlerinden biri olmakla birlikte, en kalabalık olan yapılarından biridir. Uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız, katedrali sabahın erken saatlerinde ziyaret etmenizde yarar var.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here