Belvedere Sarayı, Viyana

Belvedere Sarayı, şüphesiz Viyana gezilecek yerler arasındadır. Aşağı (Unteres) ve Yukarı (Oberes) olmak üzere iki barok tarzı saraydan oluşmaktadır. Prens Eugene için inşa edilen bu iki saray tek bir isim altında birleşmektedir (Belvedere Sarayları).

Avusturya’nın en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmakla birlikte, birçok 19. ve 20.yüzyıl eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Kompleksin tüm bölgelerine erişim için mutlaka kombine biletlere göz atın.

Belvedere Sarayı Tarihi Özeti

Saray yapım çalışmaları 1700 yılında başlamıştır. Mimar Lucas von Hildebrandt tarafından dizayn edilen,Prens Eugene’nin yaşadığı Aşağı Belvedere, 1716 yılında tamamlanmıştır. 1724 yılında ise yukarı Belvedere tamamlanmıştır. Yukarı Belvedere olarak adlandırılmasının sebebi ise yüksek zemin üzerinde bulunması ve sonradan yapılmasıdır. Daha sonra Paris’ten getirilen ünlü bahçıvan,Dominique Gerard tarafından iki saray, birbirine muhteşem bir bahçe ile bağlanmıştır.

Bekar Prens Eugene öldükten sonra tüm saray İmparatorluk Mahkemesine satıldı. Tahtın varisi Franz Ferdinand, 1894-1914 tarihleri arasında burada yaşamıştır. Buradan Saraybosna’ya seyahat eden Ferdinand, I.Dünya Savaşı başlarında zamansız bir suikasta kurban gitmiştir. 15 mayıs 1955 yılında,Yukarı Belvedere’de bulunan mermer odasında, İngiltere, Sovyetler Birliği, Fransa Dışişler Bakanları,Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturya arasında ”Avusturya Devleti” anlaşması imzalanmış ve böylece Avusturya Bağımsızlığı yenilenmiştir.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Belvedere Sarayı,Viyana

Yukarı Belvedere

Sarayın geniş sanat koleksiyonun çoğunluğuna ev sahipliği yapan Yukarı Belvedere, kendi başına bir sanat eseri olarak kabul edilmektedir.En önemli yerleri ise, Zemin katta bulunan salon (Sala Terrena),kemerli tavan ve Büyük İskender’in zafer gösteren freskleri ile merasim merdivenleridir. Ayrıca çok sayıda mobilyalar ile Carlone Salonu ve etkileyeci bir fresk tavan bulunmaktadır.

Aşağı Belvedere 

Bir yerleşim sarayı olarak inşa edilen Aşağı Belvedere, Yukarı Belvedere kadar etkileyici bir yerdir.Misafirleri ağırlamak amacıyla tasarlanmış iki katlı mermer salonu (Marble Hall) vardır. Bu büyük odanın en etkileyici özelliği ise, oval şeklinde bir alçı üzerine, madalyonlar ile Apollo tasvir edilmiştir.Aynı zamanda,korunmuş ince duvar resimleri için Grotesk Salonu görülmeye değerdir.

Belvedere Sarayı Bahçeleri ve Çeşmesi

İki sarayı bağlayan bahçe içinde, muhteşem çeşmeler ve heykeller bulunmaktadır. Teraslı park Hildebrandt’ın konseptine uygun olarak dizayn edilmiştir. Bahçelerin eteklerinde bulunan Pluto ve Proserpina, Apollon ve Herakles, Neptün ve Thetis çeşmeleri bulunmaktadır. Yukarı Belvedere’nin hemen karşısında yer alan terastan, muhteşem bir Viyana manzarası seyredebilirsiniz.

Belvedere Sarayı,Viyana
Bahçeler

Not : Yukarı Belvedere’de, aparatifler ve hafif yemekler sunan küçük bir restoran vardır. Ayrıca yaz sezonunda ise bahçeye küçük bir kafe kurulduğu söylenmektedir. Muhteşem manzaranın olduğu bu yerde ki kafe, sanırım manzara seyretmek için en ideal yerlerden biridir.

Ssarayda hediyelik eşya alabileceğiniz üç küçük mağaza bulunmaktadır. Biri Aşağı Belvedere’de, diğer ikisi ise Yukarı Belvedere’dedir.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir ?

  • Yaya Olarak : Viyana şehir merkezi, saraya yürüme mesafesindedir.
  • Otobüs ile : 69A nolu otobüsü kullanarak, Quartier Belvedere durağına gelebilirsiniz.Buradan saraya ulaşım sadece 2 dakikadır.
  • Tramvay ile : D hattına binerseniz, Schloss durağında ve 18 nolu güzergahı kulanacak olursanız, Quartier Belvedere durağında inmelisiniz.

Sarayın konumuna haritadan göz at.

Saray yakınlarında görülebilecek yerler :  Sarayın merkezi konumu göz önüne alındığında diğer birçok turistik noktaya oldukça yakındır.En yakın bahçeler ve parklar arasında, Viyana Üniversitesi’nde bulunan botanik bahçelerdir.

Sanatseverler için 19. ve 20.yy eserlerine ev sahipliği yapan, Barok ve başyapıtlardan görüntüler ile, Avusturya Galerisi iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca sarayın güneyinde yer alan, Ferdinand’ın eski arabası dahil,sayısız birçok tarihi eseri, Askeri Tarih Müzesi’nde görebilirsiniz.

Belvedere Sarayı Hakkında kısa bilgiler

  • Açılış saatleri : 10:00-18:00
  • Bilet Fiyatları : 15£ (Yukarı ve Aşağı Belvedere,Limonluk (Orangery),Atölye ve Ahırlar için geçerlidir. Sadece Aşağı Belvedere 7.50£ ve sadece Yukarı Belvedere ise 12£’dur.
  • Ek olarak 30 dakikalık tur almak isterseniz fazladan 5£ ve 60 dakikalık ise 7£’dur.

Özetler : Saray, Viyana gezinizde mutlaka uğramanız gereken önemli turistik yerlerden biridir. Hofburg İmparatorluk Sarayı ile kıyaslandığında ise, bana göre bu saray daha ön plandadır. İngilizceye yeteri kadar hakimseniz 3-4£ fazladan vererek rehber eşliğinde sarayı gezebilir ve saray hakkında tüm detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...