Buen Retiro Park Hakkında Bilgiler, Madrid

Buen Retiro Park Madrid şehrinin ilk büyük parkıdır. Şehir merkezinin kenarında bulunan park 350 dönümlük bir araziye sahiptir.İspanyol monarşisine ait olan park 19.yy’dan sonra halka açık bir park haline getirilmiştir. Heykeller,anıtlar,galeriler,muhteşem bir göl ve harika bir yeşilliğe ev sahipliği yapan park Madrid’in en bilindik yerlerinden biridir.

Felipe IV tarafından 17.yy’da, Kraliçeleri ve Kralları korumak amacıyla yaptırılmıştır. 1868 yılında halka açılan bu park yaz aylarında muhteşem kalabalık olmaktadır.Piknik yapmaya gelmiş İspanyol aileleri,sandallara binmek için birbiriyle yarışan turistler ile muhteşem bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır.

Retiro Park

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Retiro Park’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

1.Parkın kuzey girişine yakın bir yapay göl bulunmaktadır. Yapay gölün hemen yanında Kral Alfonso XII anıtı ve bir hükümdarın atlı heykeli bulunmaktadır.

2.Rosaleda Bahçeleri, parkın en geniş yeşil alanlarından birine sahiptir. Bu bahçede ayrıca gökten düşen bir melek çeşmesi (Lucifer’in Cennetten düşmesini temsil eder) bulunmaktadır.

3.Parkın güney kısmına doğru gittiğinizde bir küçük göl daha göreceksiniz. Bu gölün hemen yanında bulunan Palacio de Cristal (Cam Sarayı) adı verilen küçük bir yapı bulunmaktadır. 1887 yılında kurulan yapı başta egzotik bitkilerin evi olarak faaliyet göstermiştir. Günümüzde ise geçici sergiler için kullanılmaktadır.

Retiro Park
Palacio de Cristal-Retiro Park

4.Palacio de Cristal’i ziyaret ettikten sonra hemen yakınında bulunan bir başka saray olan Palacio de Valazquez görülmeye değer bir yerdir. Özgün madencilik, metal cam ve seramik sektörü için bir sergi köşkü olarak faaliyet göstermektedir.

5.Park yakınlarında bulunan bir diğer görülmesi gereken yer ise 19.ve 20.yy resimlerine ev sahipliği yapan Cason del Buen Retiro Galerisi, sanatseverler için ideal yerlerden biridir.

Retiro Park

Retiro Park Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Parka metro veya otobüs ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.L2 nolu metro hattı üzerinden Cuatro Caminos/Las Rosas yönünde giden metroya binerek Retiro durağına gelebilirsiniz. Retiro durağı, parkın ana girişine sadece 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Ayrıca 1,2,9,14,15,19,20,152,202 nolu otobüsler ile parka rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Park kış aylarında 07:00-22:00 saatleri arası,yaz aylarında ise 07:00-24:00 saatleri arasında açıktır. Parka giriş ücretsizdir. Ancak ziyaret edeceğiniz bazı müze ya da sergilerin bulunduğu galeriler ücretlidir.

Retiro ParkMadrid’de ücretsiz gezilecek yerlerden biridir. Park yakınlarında bulunan Madrid’in en turistik müzelerinden biri olan Prado müzesine göz atmayı unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...