Plaza de Espana (İspanya Meydanı) Madrid

Plaza de Espana, İspanya Meydanı olarak da bilinen, Madrid Kraliyet Sarayı’nın hemen kuzeyinde yer alan, Madrid’in en sembolik meydanlarından biridir. Her ne kadar Plaza de Espana Meydanı olarak, birçok gezi sitesinde yazılmış olsa da, gerçek ismi bu değildir. Plaza, zaten meydan anlamına geldiği için böyle bir kavram yanlış olacaktır.

Madrid’in en büyük iki caddesi olan ”Gran Via” ve ”Calle de Princesa” bu meydanda kesişmektedir. Gran Via, Puerta del Sol‘a kadar uzanmaktadır. Calle de Princesa ise, Moncloa’ya kadar uzanır. Meydanın bulunduğu alan etrafında oldukça farklı mimari yapıda evleri, tiyatro salonlarını, etnik restoranları ve oldukça büyük bir parkı görebilirsiniz.

Not : Plaza de Espana, Madrid’de nerede yemek yenir? sorusunun en iyi cevaplarından biridir. Farklı kültürde her bütçeye uygun restoranları meydan etrafında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Plaza de Espana Hakkında Bilgiler

Meydanda, 1957 yılında inşa edilmiş Torre de Madrid’i (Madrid Kulesi) görebilirsiniz. Meydanda bulunan anıtlar ve heykellerin büyük çoğunluğu 1925-1930 yılları arasında inşa edilmiş. Meydanın en önemli bronz heykelleri ise, Don Quixote ve Sancho Panza adlı heykellerdir.

Plaza de Espana’ya Nasıl Gidilir?

Madrid gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunan meydana, 3 ve 10 nolu metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Meydana en yakın metro durakları ise, Ventura Rodriguez, Argüelles, Moncloa ve Plaza de Espana metro duraklarıdır. Bana göre, Plaza de Espana’ya ulaşım için en ideal metro durağı, Moncloa’dır.  Bu metro durağının bulunduğu yerden Madrid’in en popüler caddelerinden biri olan Calle de Princesa’yı görebilirsiniz.

Meydan etrafında birçok bar ve gece kulüplerini bulabilirsiniz. Ücretler genel olarak biraz pahalı olsa da, Madrid gece hayatı için en ideal mekanları bu meydan etrafında bulabilirsiniz. Ayrıca meydan, Debod Tapınağı, Madrid Kraliyet Sarayı, Callao Meydanı, İsabel II Meydanı ve Plaza de San Martin ( San Martin Meydanı) gibi turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Meydan etrafında birçok kafe ve restoranları bulabilirsiniz. Kafe olarak tavsiye edebileceğim mekan, şüphesiz Berlin Kafedir. Uygun içecek fiyatları ile tercih edilmesi gereken mekanlardan biridir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...