Cenevre Gezilecek Yerler | En İyi 18 Yer

Cenevre Gezilecek Yerler
Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre, birbirinden güzel dar sokakları, tarihi binaları ve birbirinden ilginç müzeleri ile sıkılmadan gezebileceğiniz güzel şehirlerden.
İsviçre’nin güneybatı ucunda Cenevre Gölü kıyısında Alpler ve Jura Dağları arasında kurulmuş güzel bir şehir. Hem huzur hem de kalite bir tatil arayanların adresi olan bu şehirde yapılacak çok şey var.
Cenevre gezilecek yerler çoğunluk olarak tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha birçok turistik yeri ve yapılacak şeyleri bulabilirsiniz.

Cenevre’de konaklama için henüz karar vermediyseniz, Cenevre’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Cenevre’de bulunan en ideal ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Cenevre Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde gezilecek yerler listesi hazırlarken birbirine yakın olan turistik ve tarihi yerlerden başlayacak olursanız, hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyacınız olmadan rahat bir gezi planı yapabilirsiniz.

Bu şehir içerisinde bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Dilerseniz bisiklet kiralayarak da bu şehri çok daha rahat keşfedebilirsiniz.

Bu şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümü birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de toplu taşıma aracına neredeyse hiç ihtiyacınız olmayacaktır.

1.Jet d’Eau

Cenevre Çeşmesi
Cenevre Çeşmesi

Cenevre denince akla ilk gelen güzel yerlerden biri olan Jet d’Eau, Cenevre Çeşmesi olarak da biliniyor.

Şehrin simgesi haline gelmiş bu çeşme, dünyadaki en uzun çeşmelerden biri. Bu çeşmenin özelliği ise, 200 km’lik hızla 500 litre suyu 140 metre kadar yukarı fışkırtmasıdır.

Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği bu çeşmenin bulunduğu yer ise, akşamları çok daha renkli oluyor. Akşamları bu çeşmenin bulunduğu yerden çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Jet d’Eau adı verilen bu çeşme 1891 yılında Rhone Nehri’nin hidrolik su basıncını azaltması amacıyla kurulmuş.

Günümüzde Cenevre’deki en popüler ve en güzel yerlerden biri olan bu su fıskiyesini kaçırmayın.

Bu fıskiyenin bulunduğu bölge Cenevre’de konaklama için en popüler ve en güzel konuma sahip yerlerden. Jet d’Eau Fıskiyesine yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi
Eski Şehir Bölgesi

Cenevre’deki tarihi binaların ve turistik yerlerin bir araya toplandığı yerlerden biri olan Eski Şehir bölgesinde, şehirdeki en popüler yapıları görebilirsiniz.

Bu bölgede, birbirinden güzel restoranları, kafeleri, alışveriş mağazalarını ve birçok kaliteli oteli bulabilirsiniz.

Bu bölgeyi gezmenin en eğlenceli yolu ise, kaybolmaktır. Bu bölgede kaybolarak ister istemez gireceğiniz ara sokaklara bayılacaksınız.

Tarihi yapılar ve farklı tarzda kafeler ve butik mağazalar ile süslü bu dar sokaklar Cenevre’nin en çok beğenilen yerleri arasında.

Eski Şehir Bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Aziz Pierre Katedrali

Aziz Pierre Katedrali
Aziz Pierre Katedrali

Cenevre gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapı ise, Aziz Pierre Katedrali’dir.

Roma, Gotik ve Neoklasik tarzların karışımı ile 1160 yılında bu kilisenin inşaatine başlanmış olsa da, kilisenin inşaatinin tamamlanması bir yüzyıl kadar sürmüş.

1536 yılına kadar Katolik Mezhebine bağlı olan bu kilise, 1536 yılındaki reform hareketleri sonucunda Protestan mezhebine ait bir kiliseye dönüşmüş. Bu dönüşüm sonucunda kilisenin iç dekorunda büyük bir değişim yaşanmış.

Bu katedralin en güzel yanı da Kuzey kulesidir. Bu kuleye 157 basamağı tırmanarak çıkıyor ve şehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Daha çok sade ve yalın vitray pencereleri ile beğeni toplayan bu katedralin içerisinde bulunan parlak mumu andıran avizeler ise göz kamaştırıyor.

Cenevre’deki fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.Bourg-de-Four

Bourg de Four
Bourg de Four

Cenevre’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Bourg de Four, şehrin en eski meydanı olarak biliniyor.

Eski Şehir bölgesinde bulunan bu meydandan şehirdeki birçok tarihi ve turistik yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu meydan çevresinde birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve butik mağazaları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Cenevre’deki en benzersiz butik oteller ; Starling Hotel Geneva (4 Yıldız), Design Hotel f6 (3 yıldız), The New Midi (4 Yıldız), The Ritz-Carlton Hotel de la Paix (5 Yıldız) ve Suite Novotel Geneve (4 yıldız) adlı otellerdir.

5.İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati

İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati
İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saati

Turistlerin en favori yerlerinden biri olan Çiçek Saati, Cenevre’de gezip görülecek en güzel yerlerden.

Özellikle yaz aylarında süper turist trafiğine ev sahipliği yapan bu park içerisinde bulunan bu saati görmeden olmaz.

1955’ten yana burada bulunan bu çiçek saati, güneş enerjisi ile çalışıyor ve 650 rengarenk tür çiçekten oluşmakta.

Ayrıca bu İngiliz bahçesinde eşsiz bir Cenevre Gölü ve Mont Blanc Köprüsü manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Cenevre’nin en ünlü otelleri olan ; Royal Manotel (4 Yıldız), Ramada Encore Geneve La Praille (3 Yıldız) ve Adagio Geneve Mont Blanc adlı oteller, Cenevre’de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek tesislerden.

6.Mont Blanc Rıhtımı

Mont Blanc Rıhtımı
Mont Blanc Rıhtımı

Cenevre şehrinin iki yakasını birbirine bağlayan bu rıhtım, Fransa Alpler’ine karşı eşsiz bir manzara sunuyor.

Jean Jacques Rousseau’nun heykeli ile sembolize edilen Rousseau Adası’na Bergues Köprüsü üzerinden geçerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Cenevre’de hediyelik eşya almak istiyor ve uygun fiyatlı bir yer bulamıyorsanız, Mont Blanc Caddesi’nde bulunan ”Hediyelik Kutu” adı verilen şirin ve güzel bir dükkan bulunuyor. Burada orta ve düşük fiyatlı birçok hediyelik eşyayı fazlasıyla bulabilirsiniz.

7.Birleşmiş Milletler Sarayı

Birleşmiş Milletler Sarayı
Birleşmiş Milletler Sarayı

1929-1937 yılları arasında inşa edilmiş olan bu saray, İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris’te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmış.

Ariana Parkı içerisinde yer alan bu saray süper popüler bir yer olmasa da Cenevre gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden olabilir.

8.Leman (Cenevre) Gölü

Cenevre Gezilecek Yerler
Leman Gölü

Eşsiz manzarasıyla hemen hemen şehrin her yerinden görebileceğiniz Cenevre Gölü, şehirde güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

Cenevre’de konaklama için nerede konaklayacağınız ne kadar önemli olsa da, size tavsiyem bu göl manzaralı otellerinden birini tercih etmeniz. Eşsiz güzellikteki bu manzaraya karşı olan oteller ise çok da pahalı değil. Cenevre Gölü manzaralı otellere göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

9.Tavel Evi

Tavel Evi
Tavel Evi

Cenevre’de gezilecek en farklı tarihi yapılardan bir diğeri ise, Tavel Evi’dir.

Oldukça popüler olan bu yapı, Eski Şehir bölgesinde bulunuyor. Tarihi 1303 yılına kadar uzanan bu tarihi ev Cenevre’deki en eski yapı olarak bilinmekte.

Gotik mimari yapıya sahip bu ev, bir de müzeye ev sahipliği yapmakta. Bu müze içerisinde Cenevre tarihi ve Cenevre’nin gelişimi hakkında bilgileri bulabiliyorsunuz.

10.Neuve Meydanı

Neuve Meydanı
Neuve Meydanı

Eski Şehir bölgesinin güney-batısında bulunan Neuve Meydanı da şehirdeki en turistik yerlerden.

1787-1875 yılları arasında yaşamış General Guillaume Henri Dufour’a ait atlı heykel ise, meydanın tam ortasında görkemli yapısıyla yükselmekte.

Bu meydan çevresinde ise birçok turistik yapıyı bir arada görebiliyorsunuz. Bunlar arasında Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı, Rath Müzesi ve Victoria Konser Salonu gibi yerler bulunmakta.

11.Cenevre Botanik Bahçesi

Cenevre Botanik Bahçesi
Cenevre Botanik Bahçesi

Cenevre gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Botanik Bahçesi’dir.

Tarihi 1817 yılına kadar uzanan bu bahçe 15 bine yakın bitki türünden oluşmakta. Eşsiz güzellikteki bu yeşil alan 4 bölüme ayrılıyor. Bunlar, Kayalık, Seralar, Arboretum ve Kış Bahçesi’dir. Bu bölümler arasında en çok tercih edilenler ise, Arboretum ve Kış Bahçesi’dir.

12.Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi

Cenevre Gezilecek yerler
Cenevre Gezilecek yerler

Cenevre’ye kadar gelip de güzel bir müze olan Sanat ve Tarih Müzesi’ni de görmeden olmaz.

Daha çok süsleme sanatları, tarih ve Arkoloji koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müzede dünyaca ünlü ressamların eserlerini de görebilirsiniz. Bu ressamlar arasında, Hodler, Vallotton, Manet, Renoir ve Monet gibi değerli isimler bulunmakta.

13.Refomcular Duvarı – Heykeli

Cenevre Gezilecek yerler
Cenevre Gezilecek yerler

Şehirdeki en önemli yapılardan bir diğeri ise Reformcular duvarıdır. Bu duvar üzerinde bulunan Reformcuların heykelleri ise, turistler tarafından beğeni toplayan yapıtlar arasında.

1909 yılında Eski Şehir duvarlarına inşa edilmiş olan bu heykeller, Cenevre Üniversitesi’nin kampüsünde bulunmakta.

Bu duvar üzerinde bulunan heykeller her ne kadar John Calvin’in 400. yıldönümü için yapılmış olsa da, heykeller arasında diğer reformcular da en az John Calvin kadar dikkat çekmekte.

Duvar üzerinde bulunan heykeller arasında, ilk reform şekli yaratıcısı Guillaume Farel (1489-1565), Reformasyon hareketin tartışılmaz isimlerinden biri olan John Calvin (1509-1564), rahipler için Akademi’nin ilk rektörü ve Presbiteryen Kilisesi’nin kurucusu İskoç John Knox (1513- 1572) gibi ünlü isimler yer almakta.

14.Ariana Parkı ve Müzesi

Ariana Müzesi
Ariana Müzesi

Cenevre gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Ariana Parkı ve bu park içerisinde bulunan müzedir.

İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen bu müze içerisinde, dünyanın dört bir yanından getirilmiş 20 binden fazla cam, seramik ve çömlek sanat eserlerini görebilirsiniz.

Tarihi 1877 yılına kadar uzanan Arina Müzesi, Neoklasik ve yeni Barok mimari stiline sahip dış cephesiyle de oldukça dikkat çekici.

15.Kırık Sandalye Anıtı

Cenevre Gezilecek Yerler
Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre’nin olmazsa olmaz yapılarından pek bir esprisi olmayan bu kırık sandalye anıtı da görülmeye değer. Cenevre’ye gelen her turistin yaptığı gibi siz de bu sandalyenin önünde 1-2 fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

5.5 ton ağırlığındaki bu sandalye, savaş sırasında mayından dolayı ayağını kaybeden kişiyi temsil ediyormuş.

1997 yılında Kara Mayını Kurbanları anısına yapılmış olan bu devasa sandalye görülmeye değer.

16.Rue de Rhone

Cenevre Gezilecek Yerler
Rue-de-rhone

Cenevre’de alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Rue de Rhone, şehirdeki en turistik yerlerden biri.

Birbirinden kaliteli ve birbirinden ünlü mağazaları bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz. Bunun yanında bu bölgede birçok kafe, restoran ve uygun butik mağazaları da bulmak mümkün.

Eğer Cenevre’de biraz daha lüks otellerde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede bulunan otellere de göz atabilirsiniz.

17.Reform Müzesi

Cenevre Gezilecek Yerler
Reform Müzesi

Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer müze ise, Reform Müzesi’dir. Bu müze ortaçağ tarihine damgasını vurmuş en çok da Avrupayı etkilemiş olan Reform Hareketleri’nin başlangıcı ve gelişimini konu almakta.

Bu müze içerisinde, mezar taşı, el yazması, kişisel objeler ve heykeller gibi birçok eseri görebilirsiniz.

18.Uluslarası Kızıl Haç Müzesi

Uluslarası Kızıl Haç Müzesi

Kızıl Haç’ın oluşumuna ve gelişimine dair merakınız varsa, bu müze tam size göre. Fotoğraflar ve belgeler ile süslenmiş bu müzeyi seveceksiniz.

Cenevre gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün olsa da, şehirdeki en önemli ve en popüler bu 18 yer sanırım 2-3 günlük bir Cenevre gezisi için yeterli olacaktır.

Cenevre Gezisi Hakkında

Cenevre Gezilecek Yerler
Cenevre Gezilecek Yerler

Bu şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, şehirde gerçekleşen çeşitli etkinlikler bulunuyor. Bu şehre gelmeden önce bu etkinlikler hakkında bilgi almaya çalışın.

Bisiklet kullanmayı seviyorsanız, bu şehirde 4 saat boyunca ücretsiz olarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Bu kiralama işlemi de oldukça basit. Bir belgeyi kiralama kuruluşuna güvenlik amacıyla bırakıyor ve bisikletinizi 4 saat boyunca ücretsiz olarak kiralayabiliyorsunuz.

Bu bisikletler ile Cenevre gezilecek yerler listenizi çok daha hızlı ve rahat halledebilirsiniz. Zaten bu şehirde bisiklet kullanımı oldukça popüler.

Mont Blanc Caddesi yakınlarında bisiklet kiralayabileceğiniz yerleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

–Eğer Cenevre’de vapur turlarına katılmayı düşünüyorsanız, rotası belli olan duraklı vapurları tercih edin. Bu turlar gerçekten de tercih edilebilecek güzellik sunmakta.

Bunun yanında gayet uygun olan rotası belli olan Vapurlar ile de güzel bir vapur gezisi yapabilirsiniz. Belirli duraklarda yolcu indirip bindiren bu vapurlar ile çok güzel fotoğraf kareleri de yakalayabiliyorsunuz.

Cenevre Gezilecek Yerler
Cenevre Gezilecek Yerler

Eğer bu şehri cumartesi günü ziyaret ediyorsanız veya geziniz cumartesi gününü de içeriyorsa, Fransız Pazarı’na mutlaka bir göz atın. Bu pazarda sadece deniz ürünlerini almak için gelen yerli halkı görebileceğiniz gibi birçok turisti de görebilirsiniz.

Bu pazar yakınlarında bulunan balık restoranları gayet uygun olmakta. Bu yüzden bu pazara kadar gelmişken karnınızı da burada doyurabilirsiniz.

Cenevre gezilecek yerler listesine ve yapılacaklara eklenecek daha birçok şey var. Fakat siz sürenizi görmek istediğiniz yerlere göre ayarlayın. Yani 1-2 günde bunların hepsini gezmek ve yapmak pek de kolay olmayacaktır.

Cenevre’de Nerede Kalınır ? 

Cenevre Gezilecek Yerler
Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre’de konaklama için yüzlerce seçenek bulunmakta. Bu seçenekler arasında en çok tercih edilen tesisler oteller olsa da, siz daire, hostel ve diğer konaklama birimlerine de mutlaka göz atın.

Cenevre’de konaklama için tercih edebileceğiniz çok güzel bölgeler bulunmakta. Bu bölgeler arasında en popüler olanlar ise, Eski Şehir Bölgesi ve Bourg de Four Meydanı çevresindeki bölgelerdir.

Bu şehirde konaklama birimi seçmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır. Zaten Cenevre genel olarak gelişmiş ve güvenli bir Avrupa şehri olduğundan dolayı, ayrıca güvenli bir bölge aramanıza da gerek yok.

Cenevre gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bölgelerde konaklamayı düşünüyorsanız, tesis fiyatlarının 1-2 tık daha pahalı olabileceğini de unutmayın. Zaten bu şehirde ucuz otel arıyorsanız, Fransa topraklarındaki bölgeye bakmanızda yarar var. İsviçre topraklarının olduğu bölgeler hem konaklama hem de yeme-içme bakımından süper pahalı olabiliyor.

Daha fazla otel tavsiyesi için de Cenevre Otelleri adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Bunun yanında şehirdeki en çok tercih edilen, en iyi konuma, en iyi fiyat/fayda oranına ve en uygun fiyata sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here