CENEVRE GEZİ REHBERİ

Cenevre, birbirinden güzel dar sokakları, tarihi binaları ve birbirinden ilginç müzeleri ile sıkılmadan gezebileceğiniz güzel şehirlerden.
İsviçre’nin güneybatı ucunda Cenevre Gölü kıyısında Alpler ve Jura Dağları arasında kurulmuş güzel bir şehir. Hem huzur hem de kaliteli bir tatil arayanların adresi olan bu şehirde yapılacak çok şey var.

Cenevre’de konaklama için henüz karar vermediyseniz, Cenevre’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. 

Bu şehirde gezi planınızı yaparken birbirine yakın olan turistik ve tarihi yerlerden başlayacak olursanız, hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyacınız olmadan rahat bir şekilde şehri keşfedebilirsiniz.

Bu şehir içerisinde bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Bisiklet kiralayarak da bu şehri keşfetmek mümkün.

Gelelim Cenevre gezilecek yerler listemize ;

1.Jet d’Eau

Jet d'Eau
Jet d’Eau

Cenevre denince akla ilk gelen güzel yerlerden biri olan Jet d’Eau, Cenevre Çeşmesi/Fıskiyesi olarak da biliniyor.

Şehrin simgesi haline gelmiş bu çeşme, dünyadaki en uzun çeşmelerden biri. Bu çeşmenin özelliği ise, 200 km’lik hızla 500 litre suyu 140 metre kadar yukarı fışkırtmasıdır.

Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği bu çeşmenin bulunduğu yer ise, akşamları çok daha renkli oluyor. Birçok turistin yaptığı gibi, akşamları bu fıskiyenin bulunduğu yere gelerek şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Jet d’Eau adı verilen bu çeşme 1891 yılında Rhone Nehri’nin hidrolik su basıncını azaltması amacıyla kurulmuş.

2.Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi
Eski Şehir Bölgesi
Eski Şehir Cenevre
Eski Şehir

Cenevre’deki tarihi binaların ve turistik yerlerin bir araya toplandığı yerlerden biri olan Eski Şehir bölgesinde, şehirdeki en önemli ve en bilindik tarihi yapıları bir arada görebiliyorsunuz.

Bu bölgede, birbirinden güzel restoranları, kafeleri, alışveriş mağazalarını ve birçok kaliteli oteli de bulabilirsiniz.

Bu bölgeyi gezmenin en eğlenceli yolu ise, kaybolmaktır. Bu bölgede kaybolarak ister istemez gireceğiniz ara sokakları seveceksiniz.

3.St. Pierre Katedrali

St. Pierre Katedrali
St. Pierre Katedrali

Roma, Gotik ve Neoklasik tarzların karışımı ile 1160 yılında bu kilisenin inşaatine başlanmış olsa da, kilisenin inşaatinin tamamlanması bir yüzyıl kadar sürmüş.

1536 yılına kadar Katolik Mezhebine bağlı olan bu kilise, 1536 yılındaki reform hareketleri sonucunda Protestan mezhebine ait bir kiliseye dönüşmüş. Bu dönüşüm sonucunda kilisenin iç dekorunda da büyük bir değişim yaşanmış.

Bu katedralin en güzel yanı da Kuzey kulesidir. Bu kuleye 157 basamağı tırmanarak çıkabiliyor ve şehrin muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz.

St. Pierre Katedrali
St. Pierre Katedrali

Daha çok sade ve yalın vitray pencereleri ile beğeni toplayan bu katedralin içerisinde bulunan parlak mumu andıran avizeler ise göz kamaştırıyor.

4.Bourg-de-Four

Bourg-de-Four
Bourg-de-Four – geneve.com

Cenevre’nin en güzel görülecek noktalarından biri olan Bourg de Four, şehrin en eski meydanı olarak biliniyor. Eski Şehir bölgesinde bulunan bu meydandan şehirdeki birçok önemli cazibe merkezine rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

18. yüzyıldan kalma bir çeşmenin yanı sıra Heinz Schwarz’ın Clementine heykeli, meydanda bulunmaktadır.

Bu meydan çevresinde birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve butik mağazaları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

5.Jardin Anglais

Jardin Anglais
Jardin Anglais

Jardin Anglais, İngiliz Bahçesi olarak da bilinir ve çiçek saatiyle ünlü olan bir parktır.

Turistlerin en favori yerlerinden biri olan Çiçek Saati, şehirdeki en popüler noktalardan biri. Özellikle yaz aylarında süper turist trafiğine ev sahipliği yapan bu park içerisinde bulunan bu çiçek saati görmeden olmaz.

1955’ten yana burada bulunan çiçek saati, güneş enerjisi ile çalışıyor ve 650 rengarenk tür çiçekten oluşmakta.

Ayrıca parkta, Helvetia ve Cenevre’nin alegorik figürleriyle oluşturulmuş, Cenevre’nin 1814’te İsviçre Konfederasyonu’na girişini anan bir heykelde bulunmaktadır.

Güney göl kıyısında ise, güzel bir gül bahçesine sahip peyzajlı Parc de la Grange ve görkemli ağaçlar ve çiçek tarhları olan Parc des Eaux-Vives bulunmaktadır.

Ayrıca bu İngiliz bahçesinde eşsiz bir Cenevre Gölü ve Mont Blanc Köprüsü manzarasını seyredebiliyorsunuz.

6.Mont Blanc Rıhtımı

Mont Blanc Rıhtımı
Mont Blanc Rıhtımı

Cenevre şehrinin iki yakasını birbirine bağlayan bu rıhtım, Fransa Alpler’ine karşı güzel bir manzara sunuyor.

Mont Blanc adlı bu göl kıyısı gezinti yolunda ayrıca, çiçekler, heykeller, açık hava sanat sergilerini de görebiliyorsunuz.

Jean Jacques Rousseau’nun heykeli ile sembolize edilen Rousseau Adası’na Bergues Köprüsü üzerinden geçerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Cenevre’de hediyelik eşya almak istiyor ve uygun fiyatlı bir yer bulamıyorsanız, Mont Blanc Caddesi’nde bulunan ”Hediyelik Kutu” adı verilen şirin ve güzel bir dükkan bulunuyor. Burada orta ve düşük fiyatlı birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.

7.Milletler Sarayı

Milletler Sarayı - Cenevre Gezilecek Yerler Blog
Milletler Sarayı

Milletler Sarayı, 1929-1937 yılları arasında inşa edilmiş, İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris’te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmış.

Milletler Sarayı’nı ziyaret etmek isterseniz, rehberli turlara katılmanız gerekiyor. Bu turlar ile burada yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edinebilir ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin bağışladığı sanat eserlerini ve iç mekanları da görebilirsiniz.

2 binden fazla oturma alanına sahip olan Meclis Salonu, Birleşmiş Milletler ve ilgili kuruluşlarının toplantıları için kullanılıyor. Lobisinden Alplerin güzel bir manzarası var.

Uçlardaki ağır yaldızlı iki bronz kapı Napolyon tarafından İtalya’dan getirilmiş ve Clemenceau tarafından Milletler Cemiyeti’ne sunulmuş.

Ariana Parkı içerisinde yer alan bu saray Cenevre’nin tarihi ve günümüzdeki önemine işaret eden bir yer. Göz atmaya değer.

Resmi web sitesi ; https://www.unog.ch/ Sarayı haritada görmek için tıklayın.

8.Cenevre Gölü

Cenevre Gölü
Cenevre Gölü

Cenevre gölü, en güzel şehir manzaralarının çoğunun arka planıdır ve karla kaplı Alpler’in güzel bir arka planına sahip olmasıyla ünlüdür.

Orta Avrupa’nın en büyük gölü, Alplerin dram ve hayranlık uyandıran doğal ihtişamını şehrin merkezine getiriyor. Bu doğal güzelliği deneyimlemenin en güzel yolu ise, Mont Blanc Rıhtımı’ndan tekne kiralamaktır. Bu tekneler ile, gölün sunduğu muhteşem güzelliği keşfedebiliyorsunuz.

Gölün kenarlarında, kasaba evleri veya Eaux-Vives, Jardin Anglais, Perle du Lac veya Mon Repos gibi sakin parkları olan ağaçlarla çevrili gezinti yerleri de bulunmaktadır. Şehrin koşuşturmacasından bunalırsanız bu parklara da göz atabilirsiniz.

9.Tavel House

Tavel House Cenevre
Tavel House

Tavel House/Evi, Eski Şehir bölgesinde bulunuyor. Tarihi 1303 yılına kadar uzanan bu tarihi ev, şehirdeki en eski yapı olarak bilinmekte.

1334’te şehri harap eden bir yangının ardından yeniden inşa edildikten sonra 14. yüzyıla tarihleniyor. Evdeki her oda siz Cenevre’nin tarihi hakkında bir şeyler anlatmaktadır.

En üst katta, şehrin büyümesini göstermek için Cenevre’nin doğal manzarasının kabartma modeline yansıtılan bir video var.

Kiler, mutfak ve daireler gibi evdeki mekanlar, hepsi dönem mobilyaları, tablolar ve günlük mutfak eşyaları ile farklı dönemlerden tarzlarla dekore edilmiştir.

Gotik mimari yapıya sahip bu ev, bir de müzeye sahip. Bu müze içerisinde Cenevre tarihi ve şehrin gelişimi hakkında bilgileri bulabiliyorsunuz.

10.Neuve Meydanı

Neuve Meydanı
Neuve Meydanı

Eski Şehir bölgesinin güney-batısında bulunan Neuve Meydanı da şehirdeki en turistik noktalardan biri. 1787-1875 yılları arasında yaşamış General Guillaume Henri Dufour’a ait atlı heykel ise, meydanın tam ortasında görkemli yapısıyla yükselmekte.

Bu meydan çevresinde ise birçok turistik yapıyı bir arada görebiliyorsunuz. Bunlar arasında Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı, Rath Müzesi ve Victoria Konser Salonu gibi yerler bulunmakta.

11.Cenevre Botanik Bahçesi

Cenevre Botanik Bahçesi
Cenevre Botanik Bahçesi

Tarihi 1817 yılına kadar uzanan Cenevre Botanik Bahçesi, 15 bine yakın bitki türünden oluşmakta. Eşsiz güzellikteki bu yeşil alan 4 bölüme ayrılıyor. Bunlar, Kayalık, Seralar, Arboretum ve Kış Bahçesi’dir. Bu bölümler arasında en çok dikkat çekenler ise, Arboretum ve Kış Bahçesi’dir.

Resmi web sitesi ; http://www.ville-ge.ch/cjb/

Adres : Chemin de l’Impératrice 1, 1292 Pregny-Chambésy – Haritada görmek için tıklayın.

12.Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi

Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi
Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi

İsviçre’nin üç büyük müzesinden biri olan Sanat ve Tarih Müzesi’nde (Art & History Museum), silah, Yunan ve Roma sanat hazineleri, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz eserleri, Roma ve Etrüsk çanak çömlekleri ve Mısır mezar sanatının bir koleksiyonuyla uygulamalı ve güzel sanatlar ve arkeoloji alanları ele alınmaktadır.

Cenevre ve çevresinden gelen arkeolojik buluntular ve antikalar, Roma ve Gallo-Roma zamanlarından Orta Çağ’a uzanan Paleolitik ve Demir Çağlarına kadar uzanmaktadır.

Daha çok süsleme sanatları, tarih ve Arkeoloji koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi’nde dünyaca ünlü ressamların eserlerini de görebilirsiniz. Bu ressamlar arasında, Hodler, Vallotton, Manet, Renoir ve Monet gibi değerli isimler bulunmakta.

Resmi web sitesi ; http://institutions.ville-geneve.ch/fr/mah/

13.Reformasyon Duvarı (Reform Anıtı)

Reformasyon Duvarı (Reform Anıtı)
Reformasyon Duvarı

Reformasyon Duvarı üzerindeki heykelleri ise, turistler tarafından oldukça beğeni toplamaktadır. 1909 yılında Eski Şehir duvarlarına inşa edilmiş olan bu heykeller, Cenevre Üniversitesi’nin kampüsünde bulunuyor.

Bu duvar üzerinde bulunan heykeller her ne kadar John Calvin’in 400. yıldönümü için yapılmış olsa da, heykeller arasında diğer reformcular da en az John Calvin kadar dikkat çekmekte.

Duvar üzerinde bulunan heykeller arasında, ilk reform şekli yaratıcısı Guillaume Farel (1489-1565), Reformasyon hareketin tartışılmaz isimlerinden biri olan John Calvin (1509-1564), rahipler için Akademi’nin ilk rektörü ve Presbiteryen Kilisesi’nin kurucusu İskoç John Knox (1513- 1572) gibi ünlü isimler yer almakta.

Adres : Parc des Bastions (Bastion Parkı) haritada görmek için tıklayabilirsiniz.

14.Musée Ariana

Musée Ariana - Cenevre Gezilecek Yerler
Musée Ariana

İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi (Musée Ariana) içerisinde, dünyanın dört bir yanından getirilmiş 20 binden fazla cam, seramik ve çömlek sanat eserleri bulunmaktadır.

Tarihi 1877 yılına kadar uzanan Ariana Müzesi, Neoklasik ve yeni Barok mimari stiline sahip dış cephesiyle de oldukça dikkat çekici.

Adres : Avenue de la Paix 10, CH-1202 (Haritada görmek için tıklayın)

15.Kırık Sandalye Anıtı

Kırık Sandalye Anıtı
Kırık Sandalye Anıtı

Cenevre’nin olmazsa olmaz yapılarından pek bir esprisi olmayan bu kırık sandalye anıtı da görülmeye değer. Cenevre’ye gelen her turistin yaptığı gibi siz de bu sandalyenin önünde 1-2 fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

5.5 ton ağırlığındaki bu sandalye, savaş sırasında mayından dolayı ayağını kaybeden kişiyi temsil ediyormuş.

1997 yılında Kara Mayını Kurbanları anısına yapılmış olan bu devasa sandalyeyi şehir merkezi yakınlarında bulabilirsiniz.

16.Rue du Rhone

Rue du Rhone
Rue du Rhone

Cenevre’de alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Rue du Rhone, şehirdeki en kalabalık bölgelerden. Dünyanın en ünlü markalarını bir arada bulabileceğiniz bu bölgede aklınıza gelebilecek birçok markanın şık ve lüks mağazalarını bulabilir, birinci sınıf restoranlara bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Burası, Cenevre’De yeme içme için de en çok tercih edilen noktalardan biridir.

Een prestijli markaların zarafet ve stil içinde birbirleriyle yarıştığı bu lüks alışveriş cennetinin şehirdeki en pahalı noktalardan biri olduğunu da unutmayın.

17.Uluslarası Kızıl Haç Müzesi

Uluslarası Kızıl Haç Müzesi
Uluslarası Kızıl Haç Müzesi

Tarihi 1988 yılına kadar uzanan Uluslararası Kızıl Haç Müzesi, insani yardım ağı için kurulmuş bir müzedir.

Her biri kuruluşun görevlerinden birini temsil eden üç ana alan vardır: İnsan Onurunu Savunma, Aile Bağlantılarını Yeniden Yapılandırma ve Doğal Riskleri Azaltma.

Bu bölümlerin her biri dünya lideri bir sergi tasarımcısı tarafından hazırlanmış.

Bilgileri, düz eserlere ve istatistiklere baktığınızdan daha fazla duygu ortaya çıkarmayı amaçlayan, alışılmadık yollarla iletişim kurarlar.

18.CERN – Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi
CERN-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi

Cenevre merkezinin batısında, Meyrin banliyösünde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi de, son zamanlarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiş yerlerden biridir.

Burası dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarında tarihi bilimsel deneylerin yapıldığı merkezdir, fakat ziyaretçiye de açıktır.

Ziyaretçi merkezi, zihin bükme bilimini daha sindirilebilir terimlerle açıklayan tesisin bazı bölümlerini sunuyor. Ayrıca tesis ve araştırmasıyla ilgili de merkezde iki müze sergisi bulunmakta.

Bunlardan biri, tıbbi görüntüleme alanındaki CERN’in çalışmalarının güncel pratik uygulamalarını açıklamaktadır. Diğeri ise, parçacık hızlandırıcısı ve Higgs bozonu avı hakkında ayrıntılara girmektedir.

19.Bains des Pâquis

Bains des Pâquis
Bains des Pâquis

Bains des Pâquis, Jet d’Eau’ya oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Burası, Cenevre Gölü’nün batı kıyısında bir iskele boyunca bulunan halka açık kaplıca alanıdır.

Burası daha çok insanların sosyalleşmek için uğradığı bir yer. Ayrıca yaz aylarında birçok etkinlikleri de burada bulabiliyorsunuz.

Eğer yaz aylarında Cenevre’yi ziyaret ediyorsanız, iskelede güneşlenebilirsiniz. Hemen iskelenin yanındaki restoranda acıktığınızda uğrayabileceğiniz güzel bir mekandır.

Kışın saunada ve hamamda ısınmadan önce açık yüzme havuzunda banyo yapmakta özgürsünüz.

20.Carouge

Carouge - Cenevre
Carouge

1816’dan önce, Vielle Ville’nin hemen güneyinde yer alan bu mahalle ayrı bir kasaba olarak biliniyormuş. 1786’da Sardunya Kralı tarafından başlatılan bir inşaat dalgasının ürünü olan Carouge, günümüzdeki şehirdeki en havalı bölgelerden biri olarak bilinmektedir.

Carouge Çarşamba ve Cumartesi günleri Place de Marchéon’da el sanatları dükkanları, eski butikler, antika satıcıları ve pazarla doludur. Eğer bu günlerden birinde Cenevre’yi ziyaret ediyorsanız, mutlaka bu pazarlara göz atın. En güzel hediyelik eşyaları bu pazarlarda bulabiliyorsunuz.

Cenevre Hakkında

Bu şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, şehirde gerçekleşen çeşitli etkinlikler bulunuyor. Cenevre’yi ziyaret etmeden önce yaklaşan etkinlikler takvimine de mutlaka bir göz atın deriz.

Bisiklet kullanmayı seviyorsanız, bu şehirde 4 saat boyunca ücretsiz olarak bisiklet kiralayabilirsiniz. Bu kiralama işlemi de oldukça basit. Bir belgeyi kiralama kuruluşuna güvenlik amacıyla bırakıyor ve bisikletinizi 4 saat boyunca ücretsiz olarak kiralayabiliyorsunuz.

Mont Blanc Caddesi yakınlarında bisiklet kiralayabileceğiniz yerleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

–Eğer Cenevre’de vapur turlarına katılmayı düşünüyorsanız, rotası belli olan duraklı vapurları tercih edin.

Bunun yanında gayet uygun olan rotası belli olan Vapurlar ile de güzel bir vapur gezisi yapabilirsiniz. Belirli duraklarda yolcu indirip bindiren bu vapurlar ile şehirdeki önemli cazibe merkezlerini görebiliyorsunuz.

Eğer bu şehri cumartesi günü ziyaret ediyorsanız veya geziniz cumartesi gününü de içeriyorsa, Fransız Pazarı’na mutlaka bir göz atın. Bu pazarda sadece deniz ürünlerini almak için gelen yerli halkı görebileceğiniz gibi pazarın atmosferini seveceksiniz.

Bu pazar yakınlarında bulunan balık restoranları gayet uygun olmakta. Bu yüzden bu pazara kadar gelmişken karnınızı da burada doyurabilirsiniz.

Cenevre Otel TavsiyeleriBooking.com


Cenevre’de konaklama için yüzlerce seçenek bulunmakta. Bu seçenekler arasında en çok tercih edilen tesisler oteller olsa da, siz daire, hostel ve diğer konaklama birimlerine de mutlaka göz atın.

Konaklama için tercih edebileceğiniz çok güzel bölgeler bulunmakta. Bu bölgeler arasında en popüler olanlar ise, Eski Şehir Bölgesi ve Bourg de Four Meydanı çevresindeki bölgelerdir.

Bu şehirde konaklama birimi seçmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır. Zaten Cenevre genel olarak gelişmiş ve güvenli bir Avrupa şehri olduğundan dolayı, ayrıca güvenli bir bölge aramanıza da gerek yok.

Cenevre’den sonra İsviçre’de gezilecek yerler adlı yazımıza göz atarak Zürih, Basel ve Bern gibi diğer görülmeye değer şehirler hakkında da bilgileri bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...