Kahramanlar Meydanı (Hösök Tere), Budapeşte

Kahramanlar Meydanı, Hösök Tere olarak da bilinen, Budapeşte’nin en önemli meydanlarından biri. Dünya miras bölgeleri arasında bulunan meydan, Macaristan’ın 1000.yıldönümü münasebetiyle 1896 yılında yapılmış, oldukça etkileyici bir meydandır. Andrássy Caddesi sonunda, şehir parkı yanında bulunan bu meydan, Budapeşte gezilecek yerler listenizde olması gereken tarihi yerlerden biridir. Meydanın hemen sol tarafında oldukça popüler müze olan, Güzel Sanatlar Müzesi ve sağ tarafında Kunsthalle (Sanat Salonu) bulunmaktadır.

40 metre yüksekliğinde sütunu ile dikkat çeken bu meydan mimar Albert Schickedanz’a atfedildiği bilinmektedir. Budapeşte’de yapılan kitle gösterileri ve halk kutlamaları için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak bilinen meydan, heykellerle süslenmiş oldukça turistik bir meydandır.

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı Budapeşte
Cebrail Melek Heykeli

Kahramanlar Meydanı Hakkında Bilgiler

Meydanda 1958 yılında Macaristan’ın eski Başbakanı idam edilmiş ve yaklaşık 250.000 kişi 1989 yılında bu meydanda toplanarak Başbakanı andığı söylenmektedir. Bu olay meydan için en önemli tarihi olaylardan biridir.

Kahramanlar Meydanı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Meydana ulaşım için M1 (Sarı Hat) nolu metro hattını kullanmanız gerekmekte. Meydana en yakın olan metro durağı ise, ”Hösök Tere” durağıdır.

Not : Meydan, turistler tarafından genellikle günde iki kez ziyaret edilmektedir (Gündüz ve Akşam). Akşamları daha güzel olduğu söylenmekte ve birçok turist meydanı görmek için akşam saatlerini tercih etmektedir. Akşam saatinde meydanı görememiş olsam da, turistler için bu meydanı akşam görmek, oldukça popüler bir aktivitedir.

Meydanın hemen yanında bulunan şehir parkı içerisinde bulunan turist ofisine giderek, meydan hakkında veya park içerisinde bulunan yapıların tarihi hakkında ücretsiz olarak detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Meydan Yakınlarında gezilecek yerler

  • Budapeşte Hayvanat Bahçesi
  • Botanik Bahçesi
  • Vidam Park
  • Vajdahunyad Kalesi (Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir,diyebilirim)
  • Macar Tarım Müzesi
  • Szechenyi Termal Banyoları ve Havuzu (Kaçırılmaması gereken yerlerden)
  • Varosliget (Şehir Parkı)

Hösök Tere adlı bu meydan gerek birçok turistik yapıya yakın olması sebebiyle, gerekse tarihi bakımdan önemli yerlerden biri olması sebebiyle, Budapeşte gezinizde mutlaka uğramanız gereken turistik yerlerden biridir, diyebilirim. Meydana, Zincir Köprü ve Buda Kalesi tarafından yürüyerek ulaşmak biraz zor olsa da, 5 dakika bir bulabileceğiniz metrolar ile meydana bu turistik yerlerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...