Macaristan Parlamento Binası Hakkında Bilgiler

Macaristan Parlamento Binası, Zincirli Köprü ve Margaret Köprüsü arasında, Tuna Peşt kıyısı boyunca uzanmaktadır. Macaristan, Avusturya etkisi altında bulunurken inşa edilen görkemli yapı Macaristan’ın bağımsızlık sembolüdür.

Tuna nehrinin birçok noktasından dikkat çeken bu binanın manzarasını en iyi, Buda Kalesi‘nin bulunduğu tepeden ve Gellert Tepesinden izleyebilirsiniz. Binayı ziyaret edebilmek için turlar bulunmaktadır.Bu turlar ile binanın eserlerini görmek ve tarihini öğrenmek mümkündür.

Turlar ile binayı, 9:30-13.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.Tur Rehberleri, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca dillerini kullanmaktadır. Tur fiyatları 39£’dur. Tur biletinizi alır almaz otelinizin adresini veriyorsunuz ve onlar sizi otelinizden alıp, Parlamentoya götürmektedir.

Ancak binayı ziyaret etmek biraz pahalı olduğu için, sadece bulunduğu bölgeye gidip etrafı dolaşmak sanırım yeterli olacaktır. 39£ bize biraz fazla geldiğinden sadece bina etrafında dolanıp birkaç resim çekmekle yetinmiştik.Ancak ne zaman biriyle bu bina hakkında konuşsak, ilk aldığımız tepki ”neden içeri girmediniz?” olmuştur. Eğer fırsatınız ve yeterli bütçeniz varsa binanın içine de bir göz atabilirsiniz.

Macaristan Parlamento Binası

Budapeşte’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, Budapeşte’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Budapeşte’de bulunan en ideal konaklama birimlerine ve otel fırsatlarına Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Macaristan Parlamento Binası Nerede ? Nasıl Gidilir?

Budapeşte’nin birçok noktasından görebileceğiniz binaya gidebilmek için çok fazla seçenek bulunmaktadır.Ancak en iyi yol 2 nolu tramvay ile oraya ulaşmaktır. Metro ile ulaşmak isterseniz M2 (kırmızı) hat üzerinden Kossuth Lajos istasyonuna kadar gelmelisiniz.Buradan binaya ulaşım sadece 5 dakikadır.Ayrıca uzun körüklü otobüsleri (70,78 nolu) kullanarak binaya ulaşmak mümkündür. Konum için tıklayın

Macaristan Parlamento Binası Hakkında Kısa Bilgiler

  • Bina merkezi arası, 268 metre uzunluğunda,118 metre genişliğindedir.
  • Bina 18.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.
  • Binada 691 oda bulunmaktadır.
  • Merkezi kubbe yüksekliği 96 metredir.
  • Binanın 27 giriş kapısı bulunmaktadır.

Macaristan Parlamento Binası

Macaristan Parlamento Binası Tarihi

Bina inşaatı 1884 yılında başlamıştır. Macaristan’ın kuruluş döneminin 1000. yılını kutlamak için 1896 yılında bitmesi planlanıyordu, fakat bina 1902 yılında açılmıştır. Binanın mimarı olan İmre Steindi,bina yapımı için, Londra’daki Parlamentoyu örnek almıştır

Matyas Szüros, 23 ekim 1989 yılında Parlamento Binası balkonundan Macar Cumhuriyetini ilan etmiştir. Macaristan Parlamentosu’nun, her 4 yılda bir seçilen 386 üyesi vardır.

Kubbe bir Rönesans tarzında yapılmış ve cephesi ise Neo-Gotik tarzında.Ana kubbe Macar Krallarının heykelleri ile dekore edilmiştir.

Bina Yakınlarında Gezilecek Yerler

-Kossuth Meydanı : Kossuth ter Park’a ev sahipliği yapan meydan, sarayın hemen yanında yer almaktadır.Ünlü Ferenc Rakoczi II (1676-1735)’nin atlı heykeli, parkın güney tarafında bulunmaktadır. Ayrıca Lajos Kossuth Heykelini (1802-1896) bu parkta görebilirsiniz.

Macaristan Parlamento Binası

-Etnografya Müzesi : Giriş ücreti 2000 HUF (25-30 tl)’dir. Macar Parlamentosu’nun karşısında yer alan Neo-Rönesans Saray, Etnografya Müzesine ev sahipliği yapmaktadır.Avrupa’da türünün en büyüklerinden biridir.

-Liberty Meydanı : Binanın güney doğu tarafında bulunan Liberty Meydanı Budapeşte gezilecek yerler listesinde önemli bir yeri vardır. Birçok önemli kişilerin heykellerine ev sahipliği yapan meydan, Macaristan Parlamento Bina’sına yürüme mesafesindedir. Ayrıca Budapeşte’de nerede kalınır? diyecek olursanız,bu bölge bu soruya en iyi cevaplardan biridir.Bölge turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

-Parlamento Müzesi : 4 yeni benzersiz sergilerle binanın hemen kuzeyinde bulunan müzeye de göz atabilirsiniz.Tarih meraklıları için görmeye değer olabilir.

Bina etrafında gezilebilecek daha birçok yer bulunmaktadır. Ancak diğer yerler pek popüler olmadığı için, özellikle gitmenize sanırım gerek yoktur.Ayrıca öğle veya akşam yemeğinizi, Liberty Meydanı etrafında bulunan, uygun ve modern restoranlarda deneyebilirsiniz.Birçok kafe ve barları bulabileceğiniz bu meydan etrafında, ayrıca alışveriş yapmak için birkaç küçük mağaza da bulabilirsiniz. Kafe önerisi olarak, muhteşem ucuz sandviçleri olan Cafe Picard’ı ve restoran için ise, Culinaris Gourmet Restoran düşünülmesi gereken seçeneklerdendir.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...