Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi, Paris’in en popüler müzesi olarak bilinir. Leonardo Da Vinci tarafından yapılan, Mona Lisa dahil olmak üzere, batı uygarlığının en ünlü başyapıtlarına ev sahipliği yapan bu müze, her ne kadar görmesi zor olan bir yer olsa da, Paris’te olmazsa olmaz yerlerden. Binbir çeşit sanat eserleriyle, farklı bir deneyim sunan Louvre, Avrupa’da görebileceğiniz en güzel ve en büyük müze diyebilirim.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Müzede 3 galeri bulunmakta. Bunlar ; Denon, Richelieu ve Sully adlı galerilerden oluşuyor. Her biri 70’den fazla odayı kapsamakta ve muhteşem heykeller ile süslenmiş birçok koridoru bulunuyor. Tüm koleksiyonları 1 günde görmek bile imkansız olduğundan, müzeye gitmeden önce hangi galerileri ve eserleri görmek istediğinize karar vermenizde yarar var.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Cam Piramit

Louvre Müzesi
Cam Piramit

Leoh Ming Pei tarafından tasarlanmış cam piramit, 1989 yılında tamamlanmış. 22 metre yüksekliğinde olan bu Cam piramit, mimarlık harikası olarak kabul ediliyor. Bilet ofisi ve danışma bu cam piramitin hemen altında bulunuyor. Ayrıca, bu piramitten Napolyon Mahkemesine erişim sağlamakta oldukça kolay.

Müzenin en kalabalık olan girişi bu piramitin bulunduğu giriştir. Bu yüzden kalabalıktan az da olsa kurtulmak istiyorsanız diğer girişleri deneyebilirsiniz. Carrousel du Louvre veya Rue di Rivoli girişleri, müzeye en sakin giriş yapabileceğiniz yerlerdir.

Louvre Müzesi’nde Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Eser

1.Mona Lisa

Louvre Müzesi
Mona Lisa

 Leonardo Da Vinci tarafından 1503-1506 yılları arasında yapılmış, Dünyaca bilinen bu popüler eser, 6 nolu oda’da bulunmakta (Denon Bölümü). Birçok turistin bu müzeye gelişinin belki de tek amacı bu Mona Lisa adlı eseri görmektir.  Duvarda asılı olan bu küçük resmi görmek için birbirleriyle yarışan turist kalabalığı gerçekten görülmeye değer. Maalesef resmin karşısındaki alan her zaman kalabalık. Bu yüzden iyi bir resim çekmek için sabırlı olmanız gerekiyor.

Aslında Mona Lisa’nın bu kadar kalabalık olmasının sebeplerinden biri de, birkaç grubun resim üzerinde uzun uzun tartışmasıdır. Sanki tabloyla bütünleşen bu tip insanlar, en büyük kalabalığı oluşturuyor. Bu yüzden sinirleriniz bozulmadan birkaç resim çekip, ayrılmakta fayda var.

2.Venus de Milo (Milo Venüsü)

Louvre Müzesi
Milo Venüs

Louvre’de mutlaka görmeniz gereken bir diğer eser Milo Venüsü’dür. 7 nolu Oda’da (Sully Bölümü) bulunan bu eser, ayrıca Aphrodite olarak bilinmekte ve ideal Yunan güzelliğini temsil etmekte. 1820 yılında Yunanistan’ın Melos adasında keşfedilmesinden bu yana, sanat dünyasını derinden etkileyen bu eser de kaçırılmaması gerekenler arasında.

Eksik mermer parçalarından dolayı bu heykeli tam olarak tanımlamak ve anlamak biraz zor. Yarı çıplak bu eserin tam olarak ne ifade ettiği günümüzde hala tartışılmakta. Ne ifade ettiği tam anlaşılmasa da, yine de görülmeye değer.

3.Victoire de Samothrace (Zafer Kanatlı Tanrıça)

Louvre Müzesi
Victoire de Samothrace

Denon bölümünde, daro merdivenlerinin üzerinde bulunan bu muhteşem eser, müzenin en dikkat çeken eserlerinden biri. Helenistik sanatın bir şaheseri olan bu anıtsal klasik heykel, Mona Lisa resmi kadar olmasa da oldukça kalabalık olmakta. M.Ö 190 yılında yapılmış bu eser, Samothrace adasında bulunmuş. Bu Kanatlı Tanrıça, bir yelkenli gemi pruvası üzerinde dururken ve kuvvetli rüzgar ile mücadele ediyormuş gibi tasvir edilmiş.

4.La Liberte Guidant le Peuple (Halka Yol Gösteren Özgür Kadın)

Louvre Müzesi
Liberty Tablosu

Eugene Delacroix tarafından yapılmış bu şaheser, denon bölümünde 77 nolu odada bulunmakta. ”Trois Glorieuses” (Üç Şanlı Gün) olarak bilinen 27, 28, 29 temmuz 1830 tarihinde Fransa’nın en önemli olaylarından biri olan, Paris Ayaklanması’nı ifade etmekte. Delacroix’in Cumhuriyet davasına tutkuyla inanması, bu eserin oluşumunda önemli bir etken olduğu söylenir. Ayrıca bu resim yayımlanmaya başladıktan sonra bir vatansever hareketi olarak kabul edilmiş.

Devrimcilerin çaresiz bir savaş sahnesinde, Paris sokaklarında yürüyüş yaparken ve göğüsleri açık olan Liberty adlı bir kadının elinde bayrakla halka yol göstermesi tasvir edilmiş. Liberty’nin diğer elinde ise piyade silahı tutması, bu kadının kararlılığının tasvir edildiği söylenmekte. Delacroix’in kişisel yorumunu ve derin duygularını oldukça iyi yansıttığı bu eser kaçırılmaması gereken eserler arasında.

5.Psyche Revived by the Kiss of Love (Aşk Öpücüğü ile Canlanan Psyche )

Louvre Müzesi
Aşk Öpücüğü ile Canlanan Psyche

Antonio Canova tarafından yapılmış bu muhteşem heykel, Richelieu kanadında, Pavilion de Flore galerisinde bulunuyor. 18. yüzyıl neoklasik heykelin en iyi örneklerinden olan bu romantik heykel, Ovid’in Metamorfozları’ndan gelen Cupid ve Psyche adlı hikayeden esinlenildiği söylenmekte.

Louvre Müzesi Hakkında Bilgiler

 • Louvre, dünya’nın en büyük müzesi.
 • Eğer her eser için 1 günde 30 saniye harcayarak gezecek olursak, 100 gün sonra tüm eserleri görmüş olabiliyormuşuz.
 • Louvre, bir müze olarak inşa edilmemiş. İlk olarak 1190 yılında bir kale olarak inşa edilmiş.
 • Louvre, 16. yüzyılda bir kaleden, Kraliyet Sarayı’na dönüştürülmüş.
 • Mona Lisa tablosunda kurşun geçirmez bir cam yüzeyi bulunmakta. Ayrıca sadece Mona Lisa tablosu için özel korumalar bulunuyor.
 • Mona Lisa tablosu 1911 yılında çalınmış ve iki yıl sonra bulunarak tekrar müzeye getirilmiş.
 • Mona Lisa tablosu herkesin düşündüğü kadar büyük değil. Tam ölçüleri ise 53cm’e 77cm’dir.
 • Louvre’de toplamda 8 bölüm bulunmakta. Bunlar ; Yakın Doğu Antika Bölümü, Mısır Antika Bölümü, Yunan Antika Bölümü, Etrurya ve Roman Antika Bölümü, İslam Sanatı, Heykeller, Dekoratif Sanat, Resimler ve Baskılar’dır.
 • Louvre, her zaman müze olarak kullanılmamış. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin, çalıntı sanat eserlerini topladıkları bir depo olarak da kullanıldığı söylenmekte.
 • Louvre, dünya’nın en büyük müzesi olmasının yanında, Dünya’nın en çok turist trafiğine sahip müzesi olarak da biliniyor. .
 • Toplamda 380.000 esere ev sahipliği yapıyor olsa da, bu eserlerin çoğu ziyaretçiye gösterilmemekte.
 • Dünya’da iki adet Louvre bulunmakta. Bunların biri Paris’te, diğeri ise Abu Dhabi’de bulunmakta.

Louvre müzesi giriş ücreti, 20£. Salı günleri kapalı olan müze açılış saatleri ise ; 09:00-18:00 arasıdır. Çarşamba ve Cuma günleri ise akşam 09:45’e kadar açık.

Louvre Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir? 

Müzeye metro ile gidecek olursanız Palais-de-Royal-Musee du Louvre durağında inmeniz gerekiyor. Bu duraktan 2 dakika içinde müzeye ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz, 21, 24,27 ve 39 nolu otobüsler ile Louvre Piramidinin hemen karşısında bulunan durağa kadar ulaşabilirsiniz.

Müzenin konumu için tıklayın.

Louvre Müzesi
Louvre

Tavsiyeler

 1. Müzenin ana giriş bölümü piramidin olduğu yerdir. Fakat burada muhteşem bir sıra olduğundan, müzenin daha sakin girişleri olan, Carrousel du Louvre ve Rue de Rivoli girişini kullanabilirsiniz.
 2. Mümkünse Paris Museum Kart alın. Bu kartlar ile bilet kuyruklarında beklemeden direkt olarak, Paris’te bulunan 50 müzeye giriş sağlayabileceğiniz gibi Louvre’ye de sıra beklemeden, direkt olarak giriş yapabilirsiniz. Paris Pass Kartı 2, 3, 4, 5 günlük olarak alabilirsiniz.
 3. Biletinizi önceden alın. Paris Museum Kart almak istemiyorsanız, biletinizi önceden alarak bilet kuyruklarında saatlerce beklemekten kurtulabilirsiniz. Ticketweb ve Fnoc adlı sitelerden online olarak biletlerinizi alabilirsiniz.
 4. Louvre uygulamasını indirin. Akıllı telefonunuz varsa ve turlar ile müzeyi ziyaret etmiyorsanız, yalnız başınıza çok daha iyi bir Louvre gezisi yapabilirsiniz. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek gitmek istediğiniz yerleri yazıyor ve aynı google navigasyonu gibi sizi oldukça mükemmel şekilde yönlendirebiliyor.
 5. Louvre’de bulunan eserlerin hepsini göremeyeceğinizi unutmayın. Bu yüzden sadece 2-3 bölüme ve 10-15 önemli esere odaklanın. Bu şekilde hem kaybolmaz hemde zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Not : Müzeye giriş için Rue di Rivoli (99) tarafını kullanacak olursanız, yeraltında bulunan Louvre ile bağlantısı olan bu alışveriş merkezine bir göz atmayı da unutmayın. Kitaplar, kartpostallar, kıyafet ve elektronik eşyalar gibi ihtiyacınız olabilecek birçok ürünü burada bulabilirsiniz.

Louvre müzesi, Paris gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken önemli müzelerden. Paris’e kadar gelip de bu müzeye göz atmadan gezinizi tamamlamayın derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...