Yeraltı Mezarlığı Nerede ? Nasıl Gidilir ? Hakkında Bilgiler

Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Paris’in altında, 6 milyon insan kalıntılarının bulunduğu karanlık bir yeraltı mezarlığı bulunuyor. Bu mezarlık, eski mağaralar, taş ocakları ve yüzlerce mil uzanan tüneller ağı ile oluşmuş,  kafataslarından ve ölü kemiklerinde oluşuyor.

Yeraltı mezarlığı hakkında bilgiler

Turlarla veya bireysel olarak Catacombs ziyareti ortalama 45 dakikadır. Yani, bu sürenin üzerinde burada kalamıyorsunuz. Ayrıca, her yere gitmenize de izin verilmiyor. Sadece belirli alanları gezebiliyorsunuz.

Öncelikle 130 adımla mezarlığa iniyor, mezarlığı geziyor ve 83 adımla da sokak seviyesine çıkıyorsunuz. Yani, derinliği oldukça fazla olan bir yer. Asansörün olacağını düşünüyorsanız, düşünmeyin. Çünkü, o tarz bir kolaylık burada yok. Çok yormasa da, yaşlılar ve çocuklar için bu merdivenler can sıkıcı olabiliyor.

Mezarlıkta görecekleriniz, kafataslarından ve yığılmış kemik koleksiyonlarından oluşuyor. Yani, mucizevi bir şey görmeyi beklemeyin.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Paris Yeraltı Mezarlığı Tarihi

18. yüzyılda açık mezarlarda cesetlerin çıkarılıp başka yerlere götürülmesi, daha da önemlisi mezarlık yakınlarında yaşayan halkın ağır kokulardan rahatsız olması ve eti çürüyen cesetlerin sebep olduğu birçok hastalık nedeniyle, ortaya büyük bir kaos çıkıyor, bu kaos sonrasında dönemin kralı Louis XV, çözüm arayışı içine giriyor.

1763 yılında Louis XV tarafından bir ferman yayınlanmış. Bu fermana göre hiç kimse defin işlerine girmeyecekti, hiçbir yer kazılmayacaktı. Ancak bu fermana rağmen defin işleri yine de devam etmiş.

Yeraltı Mezarlığı
Kafa tasları ve binlerce milyonlarca insan kemiği burada görülebiliyor

Bu mezarlar, özellikle Paris’in en büyük mezarlıklarından biri olan Les İnnocents mezarlığı, şiddetli yağmurlar sonucu topraklar aşınarak cesetler toprağın üzerine çıkmaya başlamış. 1780 yılına gelince, halk bu mezarlığın etrafını sağlamlaştırmak adına her şeyi yapmış, fakat hiçbir önlem yeterli olmamış.

1786 yılında Tombe-İssoire ocakları, Catacombs’a dönüştürülüp, kutsanarak takdis ediliyor. Les İnnocents mezarlığından bu mezarlığa tüm kemiklerin taşınması yaklaşık 2 yıl sürdüğü söyleniyor. Catacombs etrafında ki tüm mezarlıklarda bulunan cesetler de buraya getirilmiş.

1789 Fransız Devriminden sonra direkt olarak ölüler Paris’in bu büyük mezarlığı gömülmeye başlanmış ve sonucunda da bugünkü devasa mezarlık ortaya çıkmış.

Yeraltı Mezarlığı
Catacombs

Bu mezarlık günümüzde halka açıktır. Ancak, sadece belirli kısımlarını ziyaret edebiliyorsunuz. Bu mezarlıkların diğer bölümlerine geçmek, 1955 yılından bu yana yasakmış.

Mezarlığın büyük bir kısmı 1970 yılından sonra restore edilmiş. Hatta daha yaratıcı alanlar bile elde edildiği söyleniyor. Bu yeraltı mağaralarından biri, bir Amfitiyatro haline dönüştürülmüş. Büyük bir sinema perdesi, projeksiyon cihazı ve koltuklar ile gizli bir sinema salonuna dönüştürülen bu amfi tiyatro, turistlerin en çok merak ettiği yerlerden. Ancak bu bölüme turistlerin girmesine izin verilmiyor.

18.yüzyılda bir taş ocağı olan bu yerin bir mezarlığa dönüştürülmesi ve o günden beri birçok mezarların buraya taşınması, Paris halkı için oldukça rahatlatıcı olmuş.

Yeraltı Mezarlığı
Catacombs’da tarihi fıçıları da görmek mümkün

Catacombs’a Giriş

Mezarlığın birçok tüneline giriş yasak. Sebebini tam olarak anlayamasam da, belirli tünellerin dışına kaybolma riski olduğundan dolayı çıkamıyorsunuz.

Bu Catacombs’u keşfetmek için en iyi yol, ücretsiz veya ücretli yürüyüş turlarıdır. Bazı yasak bölgeler için tabelalar bulunurken bazı yasak bölgeler için bulunmamaktadır ve bu sizi yanlış yönlendirebilir. Bu yüzden, burayı ziyaret etmek için bir rehbere ihtiyacınız olacaktır.

Paris yeraltı mezarlığı giriş ücretleri

15£-20£ arasında değişmektedir. Tam tur, giriş ve sergi olarak 3 çeşit bilet tipi. bulunmakta. Ayrıca çift bilet alımlarında %25 indirim olduğunu da unutmayın. Yani, girişte sırada beklerken tek bir turist görürseniz, birlikte çift bilet almayı teklif edebilirsiniz. Her iki tarafta indirimli alacağından dolayı, herkes kabul edecektir.

Paris Yeraltı Mezarlığı Nerede, Nasıl Gidilir ?

4 nolu Metro hattını kullanarak (Cite) veya 38 nolu otobüs hattı (Palais de Justice) ile, rahatlıkla girişe ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

NOT : Mezarlığın 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebildiğini ve pazartesi günleri de ziyarete kapalı olduğunu unutmayın.

Ayrıca Catacombs, aynı anda 200’den fazla kişiyi içeri almamaktadır. Bu yüzden, 1-2 saat boyunca sırada bekleyebilirsiniz. Bunun yanında etrafta oturup bekleyebileceğiniz bir bank olmadığı gibi, restoran veya cafe de yoktur. Bu yüzden, eğer biletinizi önceden almadıysanız ayakta 2 saat gibi uzun bir süre bekleyebileceğinizi unutmayın.

Bazen, önceden bilet alanlar bile bu sırada beklemek zorunda olabiliyor. Yani, önceden bilet aldım diye, sıraya girmeyeceğinizi düşünmeyin. Önceden bilet almak demek, bir nevi rezervasyon yapmak demek. Ancak, kimsenin önüne geçemeyeceğinizden dolayı, 201. kişiyseniz, fazladan 1-2 saat beklemek zorundasınız.

Bunun yanında, mezarlık içerisinde veya etrafında tuvalet veya lavabo bulunmadığını da unutmayın.

Sırada beklemek zor gelecek olursa, paranız da varsa, sizin için bir alternatif daha var. O da, turlar ile özel, skip the line bilet (Beklemeden geç) almak olacaktır. Bu bilet fiyatı da 27£’dur. Fazladan 11-12£ vererek 1-2 saat sırada bekleme ihtimalinden kurtulabilirsiniz.

Paris yeraltı mezarlığı, farklı bir atmosferi olan bir yer. Oldukça turistik olan bu esrarengiz yeri, Paris gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim. Ayrıca, bu mezarlık biraz ürkütücü olduğundan dolayı, çocuklarınızın korkabileceğini de unutmayın.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...