Lüksemburg Bahçesi, Paris

Lüksemburg Bahçesi, Paris’in en popüler yerlerinden biridir. Lüksemburg Sarayı’nın hemen karşısında bulunan bu bahçe, aslında büyük bir parktır ve Jardin de Luxembourg olarak bilinmektedir. Büyük bir alana kurulu olan bu muhteşem park, Lüksemburg Sarayı ziyareti sonrasında dinlenmek için en ideal yerlerden biridir.

Lüksemburg Bahçesi Paris

Lüksemburg Bahçesi Paris
Bahçede Bulunan En Önemli Heykeller

Paris ziyaretimiz mayıs sonuna denk geldiği için muhteşem yeşillik alanı görme şansımız olmuştu.Fakat mart-nisan veya ekim-kasım ayları için aynı olurmu bilmem. Paris gezilecek yerler bakımından en turistik alanlarından biridir diyebilirim.100’den fazla heykelleri, kafeleri ve çeşmeleri ile süslenmiş park Paris’te olmazsa olmazlardandır.

Lüksemburg Bahçesi Paris
Lüksemburg Bahçesi ve Parkı

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilir aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini bulabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi’nde Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Lüksemburg Bahçesi veya parkı, sadece yeşillik alanlar ile sınırlı değildir. Parkın hemen karşısında bulunan Lüksemburg Sarayı ve En önemli çeşmelerinden biri olan Medici Çeşmesi,parkın kaçırılmaması gereken yerlerindendir.

1.Lüksemburg Sarayı  

Lüksemburg Bahçesi Paris
Lüksemburg Sarayı

Muhteşem büyüklükte olan bu Saray 1600’lü yılların başında, Kral Louis XIII’nin annesi,Kral Henry IV’ün eşi, Marie de Medici için yaptırılmıştır. Sarayın içine girdiğinizde hemen giriş bölümünün sol koridorunda, sarayın 2 fotoğrafı bulunmaktadır. Bugünkü hali ve eski hali diye. Bu fotoğrafdan sarayın eski yapısını olduğu gibi koruduğunu göreceksiniz.

Fransız Devrimi sırasında kısa süreliğine bir hapishane olarak kullanılmış bu saray,daha sonra Fransız Senatosunun görüşmelerini yaptığı bir yer haline dönüştürülmüştür.

2.Medici Çeşmesi

Lüksemburg Bahçesi Paris
Medici Çeşmesi

17.yy’da Fransa Kraliçesi Maria de Medici için Lüksemburg Bahçesi‘ne kurulmuştur.Oldukça romantik olan bu heykel çiçeklerle ve çok farlı heykeller ile bezenmiştir.Bahçenin en gözde yerlerinden biri olan Medici Çeşmesi kaçırılmaması gereken yapılardan biridir.

Lüksemburg Bahçesi Paris

3.Kukla Gösterisi (Tiyatro)

Lüksemburg Bahçesi,aslında daha çok çocuklu aileler için en ideal yerlerden biri diyebilirim. Hemen hemen birçok aktivite çocuklar için yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında yapılan kukla gösterisi kaçırılmaması gereken Tiyatro gösterilerindendir.

4.Lüksemburg Müzesi

1750 yılında açılan bu müze, Paris’in en eski müzesidir. Şehrin canlı sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan bu müze, gelmişken bir göz atayım diyebileceğiniz yerlerden biridir. Özellikle 12£ verip, sanat eserlerine göz atmasanızda, dışarıdan birkaç fotoğraf çekinmekle yetinebileceğiniz yerlerden biridir.

Lüksemburg Bahçesi Hakkında Genel Bilgiler

  • Lüksemburg Bahçesi’ne ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Yaz sezonundan 08:00-20:00 arası açıktır ve diğer sezonlarda kapanış saatleri birkaç saat daha erkendir.
  • Parkta, restoran ve kafeleri bulabileceğiniz gibi Lüksemburg Müzesinide burada bulabilirsiniz.
  • Lüksemburg Müzesi giriş ücreti 18£ ve Lüksemburg Sarayı’na giriş ücretsizdir.
  • Lüksemburg Bahçesi‘ne gitmek için en iyi ulaşım aracı metrolardır. RERB;Lüksemburg durağı veya Odeon durağı, bahçeye ulaşım için en ideal duraklardır.
Lüksemburg Bahçesi Paris
Lüksemburg Bahçesi-Saray Manzarası

Lüksemburg Bahçesi, konumu itibirari ile muhteşem bir yerde bulunmaktadır. Birçok turistik noktaya 5-10 dakika yürüme mesafesindedir. Bunların en önemlileri ise; Notre Dame Katedrali, 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu muhteşem büyük kilise, Paris’in en önemli ve en popüler kiliselerinden biridir. Giriş ücreti sadece 10£ olan bu kilise, Paris’te kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

Bahçeye oldukça yakın olan bir diğer turistik yer ise,Quartier Latin bölgesidir. Bu bölgede, her bütçeye uygun restoran ve kafeleri bulabileceğiniz gibi hediyelik eşya alabileceğiniz sokak satıcılarını da fazlasıyla burada bulabilirsiniz. 10 dakika yürüyerek bölgeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi’ne ortalama 7 dakika yürüme mesafesinde olan, Sainte Chapelle, Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 13.yy’da yapılan bu gotik yapının renkli iç yapısı en dikkat çeken özelliğidir.

Ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde olan Pont des Arts köprüsü, bahçeye yakın olan yerlerden biridir. Seine nehri üzerinden muhteşem manzara fotoğrafları çekebileceğiniz en ideal yerlerden biridir.

Lüksemburg Bahçesi‘ne 5 dakika yürüme mesafesinde olan Pantheon, bahçe yakınlarında görebileceğiniz en turistik yapılardan biridir. Muhteşem yapısıyla Roma’da bulunan Pantheon’u andıran yapı,Paris’te olmazsa olmazlardandır.

Lüksemburg Bahçesi‘ne 10 dakika yürüme mesafesinde olan ve Paris’in en turistik müzesi olan Louvre Müzesi mutlaka görülmeye değerdir. Dünya’nın en büyük müzesi ve en popüler müzesi olan Louvre’de binlerce tarihi eserleri,resimleri,heykelleri ve daha birçok başyapıt eserlerini görebilirsiniz. Dünya’nın en ünlü sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan bu müzeye giriş ücreti ise 15£’dur.

Özetle ; Lüksemburg Bahçesi‘ne ve yakınlarında bulunan turistik noktalara en azından bir gününüzü ayırmalısınız, Lüksemburg Sarayı’na veya müzesine, vaktiniz kısıtlı ise girmenize sanırım gerek yoktur. Çok daha farklı eserleri ve mimari yapısıyla, parkın etrafında bulunan bu önemli turistik yerlere daha çok zaman ayırmanızda fayda var.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...