Siena Gezisi

Toskana bölgesindeki tarihi bir şehir olan Siena, tarih boyu Floransa‘nın rakiplerinden biri olarak bilinen bu şehir, İtalya‘nın en çok turist trafiğine sahip şehirlerinden. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Eski Şehir Bölgesi ise, Siena en çok takdir edilen yerlerinden bir tanesi. Ayrıca Siena, yılda 2 kez gerçekleşen yüzlerce izleyici çeken efsanevi ”Palio At Yarışıyla” da ünlüdür.
Siena gezilecek yerler listesi, genel olarak tarihi yapılardan oluşuyor. Saraylar, kiliseler, kuleler hemen hemen her şey burada oldukça eski. Her bir tarihi yapı da, hem hikayesiyle hem de farklı mimari dokusu ile görülmeye değer yerlerden.

Toskana’daki diğer birçok şehirde olduğu gibi, Siena ilk önce Etrüsk kabileleri tarafından yerleşim alanına dönüşmüş ve Roma İmparatoru Augustus döneminde de bir kasaba olmuş. Kasaba, hiçbir ana yolun yakınında bulunmadığından dolayı Roma döneminde pek gelişememiş.

Siena’nın yükselişi Lombardlar zamanında olmuş. Şehir gelişmiş ve yüzlerce yıl süren güçlü Siena Cumhuriyeti oluşmuş. Sonraki yıllarda Siena müreffeh olmaya devam etmiş ve bugün ağırlıklı olarak turizm ve tarım endüstrisine güvenen bir ekonomisi var.

Siena Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel Yerler

Şehirde güzel bir gezilecek yerler listesi için başlangıç noktası arıyorsanız, şehrin Eski Kent Bölgesi‘ni tercih edebilirsiniz. Burası, UNESCO Mirası, yani öyle yabana atılır bir tarafı yok.

Birbirinden farklı tarihi yapıları, tarih kokan sokakları, enfes İtalyan restoranları, birbirinden kaliteli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri, bu bölge ve bölge yakınlarında bulabilirsiniz.

Eski Şehir Bölgesi ayrıca, günübirlik Siena’yı ziyaret edenlere tavsiye edebileceğimiz bir bölgedir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer ve Siena gezisi için güzel bir başlangıç noktası.

1.Siena Katedrali

Siena Katedrali Cephesi
Siena Katedrali

Nam-ı değer Cathedral of Santa Maria Assunta, Siena Katedrali olarak biliniyor. Ne güzel de kısaltıyoruz değil mi ?

Burası şehrin en fotojenik yerlerinden biri. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu katedral, İtalya’nın gotik mimarisinin önde gelen örneklerinden biri olarak bilinir.

Siena Katedrali, cephesini ve onu süsleyen kabartmaları, heykelleri ”Giovanni Pisano”nun eşsiz dehasına borçlu.

Kilisenin çoğunu ve yüksek çan kulesini örten koyu ve açık mermerin alternatif çizgileri sadece birbirleriyle değil, Siena’nın diğer binalarının baskın kırmızı tuğlasıyla tezat oluşturuyor. Alışılmışın dışındaki tarzı ve güzel tarihi ile şehirde ilk olarak göz atabileceğiniz yerlerden biri.

2.Piazza del Campo Meydanı

Piazza del Campo Meydanı
Piazza del Campo Meydanı

Alan Meydanı olarak Türkçe’ye çevriliyor olsa da, Piazza del Campo Meydanı olarak bilinen bu meydan, şehrin en hareketli ve en canlı yerlerinden biri. Kelimenin tam anlamıyla, şehrin kalbi burada atıyor diyebiliriz.

Burası, Siena’nın Eski Şehir Bölgesi’nin kalbi. Yani, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölge. Buradaki her yapı, görülmeye değer en güzel tarihi yerler arasında.

Meydanın birliği ve uyumu, onu İtalya’nın en iyi şehir meydanlarından biri yapmaktadır.

Burası, Siena’da en çok zaman geçirebileceğiniz yerlerden biri olduğu gibi, şehirde en çok fotoğraf çekeceğiniz yerlerden. Meydan için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun.

3.Palazzo Pubblico and Museo Civico

Palazzo Pubblico
Palazzo Pubblico

Piazza del Campo Meydanı’nın en etkileyici ve en dikkat çekici yapısı olan bu Belediye Binası, 13. yüzyıl sonlarında ve 14. yüzyıl başlarında inşa edilmiş, şehrin sembolik yapılarından biri.

Traverten ve tuğla cephe, zarif pencereler ve yuvarlak başlı kemerlerin kornişleri gerçekten görülmeye değer. Birinci katın merkezinde, 16. yüzyılda Siena’ya Toskana Büyük Dükleri olarak hükmeden Médici’nin arması var.

Binanın içerisi, içi, Sienese okulunun 14. ve 15. yüzyıldan kalma Siena’daki gururlu ailelerin kafasında içgörü sağlayan fresklerle oldukça iyi korunmuştur.

Üst katlar Museo Civico’ya ev sahipliği yapıyor. Resimlerle ve şehir tarihinin diğer belgelerini, Rönesans resimlerini ve Rönesans ve Barok gümüş eser örneklerini bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz. Ayrıca üst sundurmada, Fonte Gaia’nın orijinal heykelini de görebilirsiniz.

4.Pinacoteca Nazionale (Siena Ulusal Sanat Galerisi)

Pinacoteca Nazionale Siena Gezilecek Yerler
Pinacoteca Nazionale

Siena’nın bu enfes müzesi, 15. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan şehirdeki en zarif saraylardan biri olan, Geç Gotik mimarisine sahip Palazzo Buonsignori’de bulunmaktadır.

Hemen hemen Siena’da çalışan tüm resssamlara ait resimleri bulabileceğiniz bu müze, 12 – 16. yüzyıl arası Sienese resmine mükemmel bir genel bakış sunuyor.

Sanat ilginiz varsa, bu müzeye bayılacaksınız. Birbirinden kaliteli resimler, tarihi eserler ve harika bir sarayın mimarisini siz de bizim gibi takdir edeceksiniz.

Müzede en dikkat çeken eserlerden bazıları ise, Ambrogio Lorenzetti’nin 14. Yüzyıl Madonna’sı, Guido da Siena’nın Kudüs’ü ve Duccio di Buoninsegna’nın Bakire ve Çocuk –  Madonna dei Francescani gibi eserlerdir.

5.San Domenico Bazilikası

San Domenico Bazilikası - Siena'nın Gezilecek Yerleri
San Domenico Bazilikası

Siena’nın tarihi yerleri arasında bir diğer dikkat çeken yapılardan biri de, görkemli yapısı ve güzel tarihi ile San Domenico’dur.

Gotik tarzından ağır bir tuğla binası olan San Domenico, 1226 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen, daha sonra eklemeler yapılarak genişletilmiş ve değiştirilmiş.

NEF’in koridorları, kapalı bir dikdörtgen korosu ve koroyu çevreleyen bir çift şapel üzerine şaşırtıcı derecede yüksek ve ferah bir geçişi vardır. İçerideki dekorasyon eksikliği mekan izlenimini artırıyor diyebiliriz.

İç ve dış yapısıyla oldukça dikkat çeken bu kiliseyi de, gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

6.San Francesco Bazilikası

San Francesco Bazilikası - Siena Görülecek Yerler
San Francesco Bazilikası

Siena’nın kiliseleri arasında oldukça popüler olan San Francesco, 1326 yılında Fransiskan tarikatı tarafından inşaati başlatılmış olsa da, kilisenin yapımı 1475 yılına kadar sürmüş.

Açık ahşap çatısı ile iç kısmı, katedralin mermer cephesini hatırlatan alternatif siyah ve beyaz bantlarla boyanmış ve eski zanaat loncalarının pankartları ile canlandırılmıştır

Sol tarafta, yaklaşık 1330 Pietro Lorenzetti tarafından boyanmış, Çarmıha Gerilimi’nin freskleri ve Toulouse’daki Aziz Louis’in ve Amutagio Lorenzetti’nin Ceuta’daki Fransiskanlar Şehitlerinin fresklerini de görebilirsiniz.

7.Santa Maria della Scala

Santa Maria della Scala - Siena da Gezilecek Yerler
Santa Maria della Scala

13. yüzyılın sonunda inşa edilmiş, 15. yüzyıl sonlarında apsis ve sandık süslemeli, Francesco di Giorgio Martini tarafından radikal bir şekilde yeniden inşa edilmiş oldukça etkileyici bir kilise olan Santa Maria della Scala, Santíssima Annunziata Kilisesi olarak da biliniyor.

Şehirdeki diğer kiliseler ile kıyaslandığında çok popüler olmasa da, hem Eski Şehir Bölgesi’ne yakınlığı hem de Müze olarak açık olan hastanenin büyük freskleri için bile buraya göz atabilirsiniz. Evet, yapı Avrupa‘nın en eski hastanelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

8.Santuario di Santa Caterina

Santuario di Santa Caterina
Santuario di Santa Caterina

Bu dini kompleks, Siena’daki St. Catherine’i onurlandırmak için yaratılmış ve sözde orijinal doğum yeri üzerine inşa edilmiş, Siena’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi güzel yapılardan bir tanesi.

Kompleksin içinde, birkaç çarşı ve sundurma ve Crucified Kilisesi gibi farklı tarzda yapıları da görebiliyorsunuz.

Crucified Kilisesi, St. Catherine’in yaşamından izlere sahip oldukça zengin bir dekorasyon ve fresklere de ev sahipliği yapmakta.

9.Santa Maria dei Servi Kilisesi

Santa Maria dei Servi Kilisesi - Siena Gezilecek Yerler
Santa Maria dei Servi Kilisesi

Eski Şehir Bölgesi’nin güney ucunda bulunan bu kilise, aslen 13. yüzyılda inşa edilmiş, fakat 15. ve 16. yüzyıllarda eklemeler yapılarak o dönemin tarzına göre değiştirilmiş.

Romanesk tarzdaki çan kulesinin, katedraldeki gibi, en üste ikonik görünmesini sağlamak için her seviyede artan bir şekilde dört katman penceresi bulunuyor.

Kilisenin dışı kadar içi de oldukça güzel dekore edilmiş ve göz atılmaya değerdir. İçeride, Coppo di Marcovaldo’nun 1261 Madonna del Bordone’sini ve 14. yüzyıldan kalma ünlü fresk Masumların Katliamı’nı da görebilirsiniz.

Ayrıca, kilise ziyaretinden sonra yürüyerek ulaşabileceğiniz ”Porta Romano” kapısından geçmeyi de unutmayın.

10.Palazzo Salimbeni

Palazzo Salimbeni Siena
Palazzo Salimbeni

Palazzo Salimbeni günümüzde İtalya’nın en eski bankalarından biri olan ve 1472’de kurulan Monte dei Paschi di Siena’nın merkez ofisleri tarafından kullanılıyor.

Burada bulunan Salimbeni Meydanı, bir zamanlar sarayın bahçesiymiş, fakat 1800’lü yıllarda bahçe kaldırılarak meydan yapılmış.

Kayda değer sanat koleksiyonları günümüzde ziyarete açık. Sarayın içerisine girip birkaç esere göz atabiliyorsunuz.

11.Piccolomini Kütüphanesi

Piccolomini Kütüphanesi
Piccolomini Kütüphanesi

Siena Katedrali’ndeki bu eşsiz kütüphane, başlı başına gezilecek yerlerden bir tanesi.

Ülke çapında oldukça ünlü olan bu kütüphanenin iç dekoru ve freskleri kelimenin tam anlamıyla harika.

Duvarlar, kemerler ve tavan, Pinturicchio ve atölye ekibinin yarattığı son derece ayrıntılı tablo ile kaplanmış ve oldukça etkileyici bir görüntü sunmaktadır.

Papa Pius II’nin yaşamı ve kariyeri ile ilgili 10 farklı sahneyi burada görebiliyorsunuz. İnce detayları muhteşem, günümüzde hala oluşturuldukları gün kadar canlı duruyor.

Kütüphanede, tabloların yanı sıra bir dizi tarihi el yazmalarını da incelemeyi unutmayın.

12.Porta Pispini Kapısı

Porta Pispini Kapısı - Siena da Gezilecek Yerler
Porta Pispini Kapısı

Orta Çağ boyunca, Siena güçlü bir şehirdi ve şehir merkezinin çoğunu saran kapsamlı bir savunma ağına sahipti.

Porta Pispini (veya Su Musluğu Kapısı olarak da bilinir), bu tarihi ağın kalan portallarından biridir ve Siena’nın doğu kısmında bulunmaktadır.

Ağ geçidi taştan yapılmış bir çift kapıya sahiptir – her ikisi de etkileyici kemerlere sahiptir.

Siena’da bu tarz birçok kapı olmasına rağmen, Porta Pispini, bunlar arasında en popüler olanıdır.

13.Fonte Gaia

Fonte Gaia - Siena Çeşmeleri
Fonte Gaia

Piazza del Campo Meydanı’nı süsleyen bu anıtsal çeşme, Siena’nın turistik yerleri arasında. Yeraltı boruları buraya 25 km öteden su getiriyor. Bu da mimari bir harika olarak bilinmektedir.

Şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olması ve oldukça eski olmasından dolayı listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

14.Fonte Branda

Fonte Branda Siena
Fonte Branda

Şehirdeki en ünlü ve en büyük çeşme olarak nam salmış Fonte Branda, Siena’da görülecek yerler arasında oldukça popüler.

Dante, ”İlahi Komedya” da bu çeşmeden bile bahsetmiş.

15.Porta Camollia 

Porta Camollia Siena Gezilecek Yerler
Porta Camollia

Porta Camollia, Siena şehrini koruyan duvarlar boyunca inşa edilmiş en eski geçitlerden biridir. Kentin onyedi ilçesinden biri olan Egemen Contrada dell’Istrice bölgesinin bir parçasını oluşturur.

Porta Camollia, 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Efsaneye göre, Roma’nın kurucularından biri olan Romulus, komutanı Camulio’yu asi yeğenleri Aschio ve Senio’yu yakalamak için İtalya’nın kuzeyine gönderdi.

Camulio ve adamları kapının daha sonra inşa edildiği alanda kamp kurdu. O zamandan beri Camulio ya da Porta Camollia kapısı olarak anılıyor.

Siena’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Siena Gezilecek Yerler
Siena

Siena, konaklama konusunda en çabuk karar verebileceğiniz şehirlerden bir tanesi.

Çok fazla bölgesi olmadığından dolayı, Eski Şehir Bölgesi’ne yakın olan tesisleri seçmeniz yeterli. Tabi, bu bölgedeki bazı otellerin oldukça pahalı olabileceğini de hatırlatalım. Siena’nın konumuna göz atarak konaklama bölgeleri hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu şehirde konaklama için en ideal tesisler, ”Piazza del Campo” olarak bilinen meydan çevresinde yer almaktadır. Burada konaklayacak olursanız, Siena’yı 1 günde bile rahatlıkla gezebilirsiniz. Piazza del Campo Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere göz atmak içi buraya tıklayabilirsiniz.

Siena Gezilecek Yerler Videosu 

Siena gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda bulunan 15 yere ek olarak birkaç tarihi ve turistik noktayı da eklemek mümkün. Fakat, genel olarak Siena için 1 gün ayrıldığından dolayı, bu 15 yer ile kendinizi sınırlayabilirsiniz. Zaten bu yerlerin dışındaki yapılar, çok popüler olmadığı gibi, yukarıdaki 15 yeri ararken mutlaka görebileceğiniz yerlerdendir.

Siena Görülecek Yerler
Siena’da Görülmesi Gereken Yerler

Göz At :

  • Palermo gezilecek yerler 
  • Napoli gezilecek yerler


    Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...