Pantheon, Paris (Bilgiler ve Ulaşım)

Pantheon, Paris gezilecek yerler bakımından önemli bir yere sahiptir. Roma’da bulunan Pantheon’a oldukça benzer olan yapı, Paris’in olmazsa olmazlarındandır. Başlangıçta Aziz Genevieve’ye adanmış bir kilise olarak inşa edilmiştir. Paris’in Latin mahallesine inşa edilen Pantheon’un,Yunanca anlamı ”Every God” (Her Tanrı)’dır.Neoklasisizm’in en iyi örneklerinden olan Pantheon Paris, Montagne Sainte-Genevieve bölgesinde bulunmaktadır.

Panthon’un yapım çalışmaları 1757 yılında başlamış ve Fransız Devrimi’nden hemen sonra tamamlanmıştır. Pantheon; Rousseau, Emile Zola, Victor Hugo, Voltaire, Jean Moulin, Marie Sklodowska-Curie ve Pantheon’un mimarı Jacques-Germain Soufflot’un mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Paris’in muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz çatı katı bulunmaktadır. Bu çatı katından Paris’in muhteşem panaromik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca Pantheon’da kaçırılmaması gereken yapılardan biri de, Foucault’un Sarkacı’dır.67 metrelik sarkaç, 1851 yılında yapılmıştır.

Pantheon Paris

Pantheon Paris Hakkında Genel Bilgiler

-Pantheon’a Nasıl Gidilir ? : Paris merkezine oldukça yakın olan Pantheon, kolay bulunabilecek yerlerdendir. 10 numaralı metro hattını kullanarak Cardinal Lemoine durağında inerseniz, sadece 2 dakika yürüyerek Pantheon’a ulaşabilirsiniz. Alternatif metro durağı olarak Lüksemburg durağı, ideal seçeneklerdendir. Ayrıca 21,27,38 ve 84 nolu otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Louvre Müzesi‘nden Pantheon’a ulaşmak isterseniz 10-15 dakika yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

-Pantheon Açılış Saatleri ve Bilet Ücretleri : 10:00-18:00 arasında açık olan Pantheon Paris giriş ücreti 15£’dur.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine ise Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Pantheon Paris
Pantheon Kubbe

Pantheon Paris Hakkında Kısa Bilgiler

  • Pantheon 1757-1791 yılları arasında inşa edilmiştir.
  • Yapı 110 metre uzunluğunda ve 85 metre genişliğindedir.
  • Pantheon taş ve mermerden inşa edilmiştir.
  • Pantheon Kral Louis XV emriyle geliştirilmiştir.
  • Pantheon’un mimarları Jacques-Germain Soufflot ve Guillaume Rondelet’tir.
  • Pantheon günümüzde mozole olarak hizmet vermektedir.
Pantheon Paris
Ulusal Kongre heykeli Pantheon

Pantheon’u ziyaret ettikten sonra,Pantheon yakınlarında bulunan, Paris’in turistik yerlerinden biri olan Lüksemburg Bahçesi‘ne uğramayı unutmayın. Pantheon’dan 5 dakika yürüme mesafesinde olan Lüksemburg Bahçesi’nde birçok aktivite bulabilirsiniz. Lüksemburg Sarayı veya Müzesi en iyi seçeneklerdendir.

Pantheon’un bulunduğu bölge ”Latin Quartier” olarak bilinmektedir. Bu Latin mahallesinde birçok restoran ve kafeleri bulabilirsiniz.Ayrıca, Pantheon Paris gezinizden sonra dinlenebileceğiniz ücretsiz parklarıda bu bölgede bulabilirsiniz. Pantheon’un konumunu haritada görmek için tıklayın.

Pantheon Paris,daha çok etrafında bulunan turistik yerler nedeniyle daha çok turisti çekmektedir. Paris’in en iyi bölgelerinden biri olan Latin Quartier’da birçok turistik aktiviteleri bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...