Gaziantep Gezilecek Yerler | En Popüler 22 Yer

İnsandan çok restoranın olduğu Gaziantep, tarihiyle, kültürüyle, kebabıyla, beyran çorbasıyla, menengiç veya dibek kahvesiyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Yemek konusunda bu şehirde yok yok. Hem de her şeyin en iyisi, en meşhur olanı var. Yani sadece bir akşam yemeği için bile bu şehri ziyaret etseniz pişman olmazsınız. Bunun yanında şehir bir hayli kalabalık. Hatta Türkiye’nin en kalabalık 8. şehriymiş. Gaziantep gezilecek yerler ziyareti ise, bu kalabalığın arasında bazen bir hayli zor oluyor. Özellikle çarşıları ve hanları geziyorsanız.

[adinserter block=”1″]

Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Gaziantep Gezilecek Yerler Haritası
Gaziantep’te en popüler turistik yerleri ve şehrin önde gelen restoranlarını, kafelerini haritada bulabilirsiniz. Google Maps‘te açmak için tıklayın

Gaziantep’te gezilecek ve görülecek birçok yer varken yapılacak da birçok şey bulunuyor. Bunlardan en önemlilerini aşağıdaki listede sırasıyla bulabilirsiniz. Yapılacak şeyler daha çok yeme içme konusunda olsa da farklı tarzda birkaç şey daha bulabilirsiniz.

Gaziantep’te gezilecek yerler listesine geçmeden önce, bu güzelim şehirde yapmadan dönmemeniz gereken şeylere kısaca bir göz atmakta yarar var.

1.Fıstık ezmesini deneyin

Gaziantep Gezilecek Yerler
Fıstık Ezmesi (Market Usulü)

Fındık ezmesini gördüm, duydum, tattım da fıstık ezmesini ilk defa duyuyorum. Tahmin edeceğiniz üzere Antep’e has. Yani her yerde bulamayabilirsiniz. Bulsanız da tadı aynı olmaz. Biz marketten almıştık ve öyle denemiştik. Fakat kahvaltı için küşlemeci Hüseyin Usta‘ya veya Katmerci Zekeriya Usta‘ya gidecek olursanız mutlaka az da olsa deneyin. Şehirdeki birçok kahvaltı mekanında fıstık ezmesini bulabilirsiniz.

2.Tahmis Kahvesinde Menengiç Kahvesi İçin

Gaziantep Gezilecek Yerler
Tahmis Kahvesi

Amaaan herkes aynı şeyi söylüyor, diyebilirsiniz. Doğru herkes aynı şeyi söylüyor. Fakat sırf söylemiş olmak için yazıyorum. Çünkü bu kahveyi denemedim ama çok popüler olduğu söyleniyor. Fakat benim size tavsiyem başka bir yerde başka bir kahve. Bu yüzden acele etmeyin kahvenin kralını nerede içebileceğinizi söylemedim henüz 🙂

3.Gümrük Hanında Dibek Kahvesi İçin

Gaziantep Gezilecek Yerler
Dibek Kahvesi, Çift renk – Çift Tat

İşte kahvenin kralı burada içilir. Dibek kahvesi, Türkiye’nin hiçbir yerinde içemeyeceğiniz muazzam bir Türk kahvesi. Gümrük hanı içerisinde bulunan Kahveci Seddar Bey‘e gidip, çift renk, çift tat fincanda pişen eşsiz dibek kahvesini mutlaka deneyin. Nasıl yapıldığı konusunda beyin yoran bu kahvenin patenti henüz kimseye verilmemiş. Bu yüzden de başka hiçbir yerde bulamazsınız. Ancak çok yakın zamanda büyük bir girişime hazırlanıyoruz, diyor Seddar Bey.

[adinserter block=”2″]

4.İmam Çağdaş’da Kebap-Baklava yapın

Gaziantep Gezilecek Yerler
İmam Çağdaş Kebap & Baklava

Antep denince akla ilk gelen restoranlardan olan İmam Çağdaş, aşırı popüler. Sadece yemek için Antep’e gelenlerin ilk uğradıkları mekanlardan. Gurmelik varsa hamurunuzda bu restoranı mutlaka deneyin, pişman olmazsınız (Çok da pahalı değil. Tatlılar bir tık pahalı ama verdiğiniz her kuruşa değecektir).

5.Metanet Lokantasında Beyran Çorbası İçin

Gaziantep Gezilecek Yerler
Metanet Lokantası

Sabah kahvaltısında içilen bir etli çorba olan Beyran çorbası, bu şehirde çok meşhur. Tabii her yerde içilmiyormuş. Doğru adres Metanet lokantası. Farklı bir tat arıyorsanız, mutlaka bu lokantaya da uğrayın derim.

6.Kaleoğlu Mağarası’nda Çay/Kahve için

Gaziantep Gezilecek Yerler
Kaleoğlu Mağarası

Tarihi Yeni Han içerisinde bulunan Kaleoğlu Mağarası, bildiğiniz mağara 🙂 Fakat kafeye çevrilmiş olanı. Oldukça farklı bir mekanda oturup bir şeyler içmeyi planlıyorsanız, Kaleoğlu Mağarası iyi bir seçenek olabilir. Fakat Kaleoğlu Mağarası’ndan başka birkaç mağaralı kafe bulmak da mümkünmüş. Tabii en popüler olduğu için biz Kaleoğlu Mağarası’na gittik. Sizin de buraya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bu hana kadar gelmişken meşhur kömürde kahveci  Fayat Usta‘ya da bir uğrayın.

7.Gaziantep Sokaklarında Kaybolun

Gaziantep Gezilecek Yerler
Antep Sokakları

Gaziantep’te görülecek yerler arasında en dikkat çeken yapılar, sokak aralarında bulunuyor. Fakat bazı sitelerde Gaziantep hakkında olumsuz yorumlar yapılıyor. Bu şehir güvenli değil. Aman kızlar dikkat edin gibi. Gaziantep en az Türkiye’nin en güvenli olarak bilinen şehirleri kadar güvenli diyebilirim. Bu yüzden kızlar ! rahat olun, tarihi sokaklara girin, eski evlere göz atın korkmayın. Bu şehirde çok fazla hanzo yok.

Bu listedekileri yaptıktan sonra, şimdi Gaziantep gezilecek yerler bakımından oldukça popüler yerlere göz atabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

  • NOT : Zeugma Mozaik Müzesi hariç Gaziantep müzelerinin birçoğuna girişler ücretsiz. Girişlerin ücretli olduğu yerler ise, tam 3-5 TL öğrenci 1-2. Yani gönül rahatlığıyla tüm müzeleri gezebilirsiniz.

GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER 

Gaziantep’te yapılacaklar listesine göz attıysanız, şimdi de görmeniz gereken şehirdeki en popüler ve en önemli 15 yeri inceleyebilirsiniz. Bu 15 yeri 2 günde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Fakat gezilecek yerlerden daha çok Antep’te meşhur olan şeylere yoğunlaşın derim.

8.Gaziantep Kalesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Gaziantep Kalesi Girişi

25 metre yüksekliğinde bulunduğu tepe ile herkesin dikkatini çekebilecek Gaziantep Kalesi‘nin tam olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı konusunda net bilgiler bulunmuyor olsa da, kalenin tarihinin 6 bin yıl öncesine, kalkolitik döneme uzandığı söyleniyor. Yapılan arkeolojik çalışmalara bakara, kalenin ilk olarak Roma döneminde bir gözetleme kulesi olarak yapıldığı biliniyor. Kalenin günümüzdeki halini alması ise, Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde MS 6. yüzyılda aldığı bilinmektedir.

Gaziantep Kalesi, şehir gezisine başlamak için en güzel yerlerden olabilir. İçeri girmeden önce kalenin dışarısına göz atarak başlayabilirsiniz. Girişte bulunan heykellere göz atın. Kaleye, yani Kahramanlık Panorama Müzesi’ne girişler ücretsiz. Bu yüzden es geçmeyin. Bu müzede, Antep halkının düşman işgaline direniş öyküsü anlatılıyor. Tarihe merakınız varsa burayı seveceksiniz.

Müzede, Antep savunmasının teşkilat yapısı, cepheler, heykeller, rölyefler, kronolojik olarak sıralanmış resimler ve maketlerle anlatılıyor. Yani sıkılmadan gezebileceğiniz anlamlı bir yer.

9.Hamam Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Hamam Müzesi

Kaleden çıktıktan hemen sonra, 3-5 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Hamam Müzesi‘ne girişler de ücretsiz. Yani ilginizi çekmeyen bir yer olsa da birkaç dakikalığına göz atmaya değebilir. Osmanlı hamam kültürünü merak ediyorsanız, bu hamamda merak ettiklerinizi öğrenebiliyorsunuz. Hamamın 1577 yılında yapıldığı biliniyor. 2015 yılından sonra, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyon çalışmasının ardından hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüş.

Hamamda soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleri de bulunuyor. Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden biri olarak kabul edillen yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptılmış külliyenin hamam bölümü olarak uzun yıllar hizmet vermiş.

Hamamda, Halük Perk koleksiyonuna ait araç ve gereçleri görebiliyorsunuz. Ayrıca hamam adetleri balmumu heykelleri ile gayet başarılı bir şekilde canlandırılmış.

10.Tarihi Gümrük Hanı – Yaşayan Müze

Gaziantep Gezilecek Yerler
Tarihi Gümrük Hanı Yaşayan Müze – Gaziantep Gezilecek Yerler

Müzeden çıkıp bi 5-10 dakika yürüdükten sonra, o meşhur çift renkli dibek kahvesini bulabileceğimiz hana geliyoruz. Önce yukarıdan başlıyoruz gezimize. Üflemeli camdan yapılmış birçok hediyelik eşyalar, yemeniler, Osmanlı gelinlikleri, ahşaptan hediyelik eşyalar gibi aklınıza gelebilecek birçok hediyelik eşya alabileceğiniz küçük dükkanlar var. Bunun yanında hanın tam ortasına kurulmuş masalarda meşhur dibek kahvesini içebiliyorsunuz.

[adinserter block=”2″]

Önce handa ne var ne yok diye bir göz atılabilir. Gaziantep çeyiz kültürüne meraklıysanız, alt katta arka tarafta bulunan Gaziantep çeyizliklerinin satıldığı yere de uğrayın. Sonra hem dinlenip hem de o meşhur kahvenizi içebilirsiniz.

11.Tarihi Yeni Han

Gaziantep Gezilecek Yerler
Tarihi Yeni Han

Gümrük hanında kahvenizi içtikten sonra, hemen bir başka tarihi han olan Yeni Han‘a gidin. Zaten 2 han arası mesafe hızlı adımlarla 2 dakika. Yeni Han da en az Gümrük Hanı kadar meşhur. Bu handa, Fayat ustaya gidip kömürde kahvenin de tadına bakabilirsiniz. Fakat üst üste 2 kahve ağır olur derseniz, Kaleoğlu mağarasına girip, etrafı bir gezin, bir şeyler atıştırın.

Not : Meşhur İmam Çağdaş adlı restoran, tarihi yeni han ve gümrük hanına çok yakındır. Öğle yemeği için güzel bir kebap deneyebilirsiniz. Olmadı meşhur Antep tatlısı. Bu restoran, şehrin en ünlüsü. Sırf bu restoran için şehri ziyaret eden bile varmış. Bu yüzden kaçırmayın deriz.

12.Zincirli Bedesten

Gaziantep Gezilecek Yerler
Zincirli Bedesten

Tarihi Yeni Han’dan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz Zincirli Bedesten, bildiğiniz kapalı çarşı. İçerisinde yemeniler, üflemeli cam hediyelik eşyalar ve daha birçok Gaziantep’e has şeyleri burada bulabilirsiniz. Hediyelik eşya ve Antep anısına bir şeyler almayı planlıyorsanız buraya bir göz atın. Yoksa es geçilebilir.

13.Almacı Pazarı

Gaziantep Gezilecek Yerler
Almacı Pazarı

Neden çok popüler olduğunu anlayamadığım bu küçük kapalı çarşı, daha çok baharatçılardan oluşuyor. Yani turistleri ilgilendirmeyen yerlerden diyebilirim. Fakat Antep’e giden birçok gezginin yaptığı gibi önünde birkaç fotoğraf çektirebilirsiniz.

14.Turistik Gaziantep Çarşısı

Gaziantep Gezilecek Yerler
Turistik Gaziantep Çarşısı

Adı ile pek alakası olmayan bu çarşı, bildiğimiz çok da büyük olmayan bir alışveriş merkezi. Bir alışveriş merkezinde bulabileceğiniz şeyleri de, bu çarşı içerisinde bulabiliyorsunuz. Biz çok beğenmemiş olsak da Gaziantep gezilecek yerler listesine eklenebilir.

Göz At : Gaziantep Gezi Rehberi

15.Bey Mahallesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Bey Mahallesi

Antep çarşılarını gezdikten sonra, bi 10-15 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz Bey mahallesi, Gaziantep’te görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler. Birçok müzeye ev sahipliği yapan bu bölgede oturup dinlenebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz hoş kafeler de bulabiliyorsunuz. Müzelere uğramadan önce, dar sokaklarda uzun uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Zaten müzelerin çoğu siz istemeseniz de karşınıza çıkıyor.

[adinserter block=”1″]

16.Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler arasında olan, bey mahallesinin en güzel müzelerinden Oyuncak müzesi, çocuklu aileler için en güzel adreslerden. Dünyanın dört bir yanından toplanmış oyuncaklara ev sahipliği yapan bu müze, 7’den 70’e herkesin hoşuna gidebilecek yerlerden. Giriş ücreti de oldukça uygun olduğunda bir göz atmadan dönmeyin derim.

17.Ali İhsan Göğüş Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Ali İhsan Göğüş Müzesi

Oyuncak müzesi ile aynı yerde yer alan bu müze, Gaziantep’in önemli simalarından olan, bir dönem milletvekilliği yapmış tarihçi-gazeteci Ali İhsan Göğüş‘ün kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Biyografi müze dokusu taşımasından dolayı merak uyandıran bu müzeye de, oyuncak müzesine girerken veya çıkarken 5 dakikalığına göz atabilirsiniz.

18.Atatürk Anı Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Atatürk Anı Müzesi

Yine Bey mahallesinde, oyuncak müzesine 2 dakika uzaklıkta olan Atatürk Anı Müzesi’nin birinci bölümünde, Atatürk’ün orijinal kişisel eşyaları sergilenmekte. İkinci bölümde ise, Atatürk araştırma kitaplığı ve Antep savunmasının anlatıldığı sözlü tarih araştırma odası yer alıyor. Atatürk adına birçok değerli eseri burada fazlasıyla görebiliyorsunuz. Müzeye giriş ücreti ise sadece 5 tl.

[adinserter block=”2″]

19.Kendirli Kilisesi – Kendirli Gazi Kültür Merkezi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Kendirli Kilisesi

Önceden Kendirli Kilisesi olarak bilinen yapı Gazi Kültür Merkezine dönüştürülmüş. Sırf kiliseyi dışarıdan görmek adına uğramakta yarar var. Kilise, Bey Mahallesi’ne 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

20.Bayazhan Kent Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Bayazhan Kent Müzesi

Bey Mahallesine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Bayazhan Kent Müzesi, tarihi yapısı ve restoranıyla ünlü bir yer. Gaziantep Belediyesi tarafından 2005 yılında müzeye dönüştürülen bu tarihi yapı, kenti tek mekanda sunan oldukça başarılı bir müze. Ayrıca müzede, Antep’in yemek kültürü, doğal güzellikleri, sporu, folkloru, tarihi ve kültürel mirası resimlerle ve temsili heykellerle gayet başarılı bir şekilde anlatılmış.

Bu müzede, Gaziantep’in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, yemenicilik, bakırcılık, sedef işlemeciliği, kilimcilik ve kalaycılık en güzel şekilde canlandırılıyor. Yani Antep kültürüne ait ne varsa burada görebiliyorsunuz. Müzeye girişler de ücretsiz.

21.Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Gaziantep gezilecek yerler listesinin önemli müzelerinden biri olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nin özelliği, Türkiye’de açılan ilk mutfak müzesi olması. Gaziantep Kalesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu müzede, Gaziantep mutfağında kullanılan kazanlar, tencereler, kaşıklar ve kepçeler sergileniyor. Bunun yanında bir de yemek tariflerini izleyebileceğiniz kısa kısa videoları da, plazma ekranlarda görebiliyorsunuz.

Müzenin her odasında ayrı bir tema işlenmiş. Misafir ağırlama adabı, özel gün yemekleri, fekke sofrası heykel yardımıyla gayet başarılı bir şekilde canlandırılmış. Daha çok bayanların doya doya gezmek isteyeceği yerlerden biri olan Emine Göğüş Müzesi’ni kaçırmayın derim.

22.Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Gezilecek Yerler
Zeugma Müzesi

Gaziantep’te olmazsa olmaz müzelerden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi, bu zamana kadar gördüğünüz görebileceğiniz en büyük müzelerden. Dışarıdan bir alışveriş merkezini andıran bu müze, Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak biliniyor. Zeugma Antik kentten çıkarılmış birçok yapı etkileyici bir şekilde bu müzede sergileniyor. Müzede kaçırılmaması gereken eser Çingene Kızı oluyor. Tabii her eser tek tek detaylı bir şekilde görülmeli, incelenmeli. Bu yüzden, bu müze için en azından 1 saatinizi ayırın derim.

Gaziantep gezilecek yerler listesi, bu 15 yer ile sınırlı değildir. Daha birçok turistik ve tarihi yer eklemek mümkün. Fakat bu şehre 1-2 günlüğüne geliyorsanız, kaçırmamanız gereken yerler bunlardan ibaret diyebilirim.

Gaziantep, daha çok yemekleri ile meşhur bir şehir. Yani sırf yemekleri için bile bu şehri ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında kahveleri ve fıstığı ile de ünlü. Yani ünlü olmayan hiçbir şeyi Gaziantep’te bulamazsınız.

[adinserter block=”1″]

Şehir genel anlamda uygun. Yani oteller ve turistik yerlere giriş ücretleri pek pahalı değil. Bunun yanında restaurantlar yerine göre ve ne yediğinize göre fiyatlarda süper değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden turistik yerlere yakın yerlerde veya ünlü yerlerde yemek yiyecek olursanız normalin biraz üzerinde ücretler ödeyebileceğinizi unutmayın.

Bunlar da İlgİnizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...