Odessa Gezi Rehberi

Ukrayna’nın en hareketli ve en güzel şehirlerinden biri olan Odessa, birbirinden güzel tarihi yapıları, parkları, meydanları ve müzeleri ile eşsiz bir kültür gezisi deneyimi sunuyor. Gece hayatının yanında güzel bir de gezi yapabileceğiniz bu şehirde yapılacak çok şey var.
Odessa gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerin büyük bir bölümü şehir merkezi etrafında toplanıyor olsa da, şehir merkezi dışında da görülmeye değer birçok önemli yer bulabilirsiniz.

18. yüzyılın sonunda kurulan bu şehir, Karadeniz’de önemli bir liman olarak hızla gelişmiş. Günümüzde kültürü, ılıman iklimi ve plajları ile Ukrayna’daki en güzel kaçış yerlerinden.

Odessa’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce hangi şehirde konaklayacağınıza da az çok karar vermenizde yarar var. Bu şehirde konaklama için pek bir fikriniz yoksa, Odessa’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Odessa’da konaklama için en ideal ve en güzel konuma sahip konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Odessa Gezilecek Yerler Listesi

Odessa’da gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Gezilecek yerler listenize başlarken şehir merkezine yürüme mesafesinde olan yerlerden başlayarak çok daha hızlı ve anlamlı bir gezi planı yapabilirsiniz.

1.Odessa Opera ve Bale Tiyatrosu

Odessa Gezilecek Yerler
Odessa’da Gezilecek Yerler

Odessa’da görülmeye değer yerlerden biri olan Opera ve Bale Tiyatrosu, Viyanalı ortaklar olarak bilinen Fellner & Helmer tarafından 1880 yılında kurulmuş. Akademik mimarisinin ve teknik özelliklerinin daha ince detaylarını öğrenmek istiyorsanız, gündüz vakitlerini burayı ziyaret edebilirsiniz. Fakat burayı ziyaret etmenin en güzel yanı pahalı konser biletlerinden almaktır. Eğer Odessa için yeteri kadar bütçeniz varsa, konserlere katılın.

Aslında Avrupa’daki birçok tiyatro ve bale konserlerine göre fiyatlar burada gayet uygun. Yani balkonların önündeki koltukları 15-20£’ya kadar bulabiliyorsunuz.

Bu Opera ve Bale Tiyatrosu, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden ulaşımı da oldukça kolay.

2.Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri
Potemkin Merdivenleri

Odessa’da gezilecek yerler arasında olan Potemkin Merdivenleri, en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden. Odessa’ya giden her turistin görmek istediği bu merdivenlerin çok bir albenisi yok ama, Odessa’ya gittim diyebilmek adına birkaç fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden.

Granit döşeli bu merdiven, Prens Vorontsov tarafından karısına hediye olarak 1840’ların başında inşa ettirilmiş. Toplamda 192 basamağın olduğu bu merdivenlerin uzunluğu da 142 metre.

3.Deribnasivska Caddesi

Odessa Caddesi
Flickr.com Deribnasivska Caddesi

Odessa’daki en hareketli ve en canlı caddelerden biri olarak bilinen Deribnasivska, alışveriş veya bir şeyler yemek için en iyi adreslerden.

Bu cadde adını Odessa’nın kurucularından biri olan Neapolitan Jose de Ribas’tan sonra almış. Heykelini caddenin doğu ucunda görebilirsiniz.

Yaz aylarında Odessa’yı ziyaret ediyorsanız, bu cadde sokak sanatçılarıyla dolu oluyor ve binlerce turistin mekan önlerine kurulmuş masalarda oturup insanları seyrettiğini görebiliyorsunuz.

4.City Garden – Şehir Bahçesi

Gezilecek Yerler
City Garden

Odessa’nın en eski parkı olan City Garden, 1803 yılında Jose de Ribas’ın kardeşi tarafından düzenlenmiş. Başlangıçta ise bir özel mülkmüş.

Yaz aylarında bir hayli kalabalık olan bu park içerisinde birçok sokak sanatçısını ve eğlenceleri de bulabiliyorsunuz.

Bu bahçe aynı zamanda Odessa’nın kültürel figürlerini onurlandıran bazı anıtlara ev sahipliği yapmaktadır. On iki sandalye anıtı bu parkta kaçırılmaması gerekenlerden biri.

5.Primorsky Bulvarı

Odessa Bulvar
Primorsky Bulvarı – www.enjoyukraine.info

Odessa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan Primorsky Bulvarı, Odessa’nın en hareketli bölgelerine ve caddelerine yakın bir konumda bulunan oldukça hareketli bir yer.

İstanbul parkın yanında kültürlü bir cadde ve yürüyüş yolu olan Primorsky Bulvarı, şehir tarafında limanda bakarken oteller ve müzelerden oluşan bir sıra yüksek konak bloğu var. Küçük ferforje korkuluklarla çevrili çimlerle bölünmüş dört yaya yolu şeridi var. Bulvar üzerinde birkaç heykel ve anıtı da görebilirsiniz.

Bu bulvarın çevresindeki bölge olan Primorsky bölgesi de Odessa’da konaklama için en güzel ve en ideal bölgelerdendir. Bu bulvara yakın olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Odessa Passage (Odessa Geçiti)

Odessa geçiti
Odessa Passage

Odessa’da gezilecek en güzel ve en eski yerlerden biri olan Odessa Pasajı, Deribasivska Caddesi’nin hemen dışında, metal ve cam bir gölgelikle kaplı 19. yüzyıla ait alışveriş yeri olarak bilinir.

Girişte Merkür ve Fortuna heykelleri ile karşılanacaksınız ve birinci katta sıva kalıpları ve birçok heykel bulunuyor.

7.Odessa Kurucuları Anıtı

Odessa Kurucuları Anıtı
Odessa Kurucuları Anıtı

Katerynynska Sokağı’nı Potemkin Merdivenleri’nin üst kısmından takip ederek ulaşabileceğiniz bu anıt, Odessa’nın geçmişine dair birçok bilgi vermekte. Bir kaide üzerinde bulunan bu anıtların en yüksekte olanı Catharine, Catherine’e danışman olan Kont Grigory Potemkin, askeri subay José de Ribas, Catherine’in favorilerinden Platon Zubov ve son olarak Flaman mühendis François Sainte de Wollant yer alıyor.

1900 yılında inşa edilen anıt 1920’lerde Sovyet döneminde kaldırıldı ve nihayet 2007’de yerel bir iş adamı girişimi ile restore edilerek günümüze kavuşmuş.

8.Başkalaşım Katedrali

Başkalaşım Katedrali
Odessa Başkalaşım Katedrali

Orijinal Neoklasik Başkalaşım Katedrali, 1827’de inşa edildi, ancak 1936’da Sovyetler tarafından yıkıldı. Binanın aynı planlara göre yeniden inşa edilmesi 1999 yılında oldu. Katedrali gördüğünüzde 20 yıllık bir katedral değil de sanki 100 yıllık bir katedralmiş gibi durmasının en önemli nedeni de eskisine tıpatıp benziyor olmasındanmış.

Bu katedralin yapımı 4 yıl sürmüş. Daha sonra 80 yıl önce alınıp başka bir yere taşınan mezarlar da tekrar katedrale getirilmiş.

Bunlardan en ünlü mezar Yeni Rusya Valisi Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov’un mezarıdır.

9.Arkeoloji Müzesi

Odessa Gezilecek Yerler
Arkeoloji Müzesi Odess

Ukrayna’daki en eski müze kurumu olan bu cazibe merkezinin kökleri 1825 yılına kadar takip edilebilir. Müzede, bu bölgenin antik tarihi ile birlikte Yunanistan, İtalya, Mısır ve Kıbrıs ile ilgili 170.000’e kadar eser bulunduğu söyleniyor.

Mısır galerilerindeki lahitler, papirüsler ve hiyeroglifler daima kalabalıktır ve müzenin en dikkat çeken yerleri olarak bilinmektedir.

Ayrıca, Eski Yunanistan’dan Rus İmparatorluğu günlerine kadar 50.000’den fazla sikke koleksiyonu var.

Müze ayrıca, Tunç Çağı yerleşiminin temellerini (MÖ 5. yüzyıldan 3. yüzyıla kadar ) görebileceğiniz eserlerini Primorksy Bulvarı’ndaki cam gölgelik altında bir sergide sunuyor.

10.Vorontsov Sarayı

Odessa Gezilecek Yerler
Vorontsov Sarayı

Primorksy Bulvarı’nın batı ucunda yer alan bu sarayın tarihi 1830 yılına kadar gitmektedir. Prens Mikhail Semyonovich Vorontsov’un emri ile Sardunyalı mimar Francesco Boffo tarafından tasarlanmış bu sarayı da Odessa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Günümüzde dışarıdan görülebilecek harika bir mimariye sahip olan bu sarayın içi ise başka bir güzel. Turlar ile veya kendi başınıza bu sarayı görme imkanınız da var.

11.Langeron Plajı

Odessa Gezilecek Yerler
Langeron Plajı

Odessa’ya yaz aylarında gidiyor ve plajlar için de plan yapıyorsanız, temmuz ve ağustos aylarında ziyaret edebileceğiniz güzel plajlardan. Oldukça turistikte olan bu plajda, yarım gününüzü geçirebilirsiniz.

Langeron Plajı’nı sevmezseniz başka plaj görmek için de biraz daha aşağıya gidebilirsiniz. Burada bir dizi plaj bulunmakta. Hangisi hoşunuza giderse tercih edebilirsiniz.

12.Odessa Limanı

Odessa Gezilecek Yerler
Odessa Limanı

Potemkin Merdivenlerine çok yakın bir yerde bulunan Odessa Limanı, daha çok denizi seyretmek isteyen güzel fotoğraf kareleri yakalamak isteyen turistler tarafından tercih ediliyor. Ilık su limanı olduğundan dolayı kışın donmayan özelliği ile ünlüdür Odessa Limanı.

Terminal binasının arkasındaki iskelede, küçük bir deniz müzesi ve birkaç deniz ürünü restoranının yanı sıra, çocuğu tutan ve denize bakan bir balıkçı eşinin tasvir ettiği bir heykel var. Çok çok önemli bir yer olmasa da Odessa’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

13.Shevchenko Parkı

Odessa Gezilecek Yerler
Odessa Gezilecek Yerler

Ukrayna bu isimde çok park bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Kiev gezilecek yerler için önemli bir yeten tutan park, diğeri de Lviv gezilecek yerler listesinde olması gereken güzel bir park. İkisinin ismi de aynı. Bu park, Odessa’da da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken güzel bir yer.

Odessa’nın varlığından çok önce, bu Park’ın sahasında limanın üzerinde bir Osmanlı kalesi varmış. 18. yüzyılda alındığı zaman, yerini kısa sürede güneybatıya kaydırırken, eski hale gelen bir Rus kalesiyle değiştirildi. Böylece, 19. yüzyılın başından itibaren bu bölge limanın karantinası haline geldi ve bu dönemden sonra konteyner limanını görebileceğiniz bir çarşı var.

Hepsi 1875’te bir parka dönüştürüldü ve ilk önce 1950’lerde Ukraynalı şair Taras Şevçenko’ya geçmeden önce Çar Alexander II olarak anılıyormuş.

Parka girişte Shevchenko’ya ait ve Sovyet döneminden bu yana restore edilmiş Çar Alexander II’ye ait bir anıt da var. Bu anıtı görmeyi de unutmayın.

14.Odessa Yeraltı Mezarlığı

Odessa yeraltı mezarlığı
Odessa Yeraltı Mezarlığı

Odessa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Odessa yeraltı mezarlarıdır. Bu mezarlığın her ne kadar derin ve farklı bir tarihi olsa da, görüntüleriyle bile dikkatinizi çekebilmektedir.

Rehberli turlar ile bu mezarlığı gezebiliyorsunuz. Zaten bildiğim kadarıyla tek başınıza gezmenize izin verilmiyor. Bunun da sebebi büyük ihtimal mezarlığın labirent bir şekilde olmasıdır.

Dünyanın en büyük yeraltı mezarlığı olarak bilinen bu yer, Odessa’nın altında bulunuyor ve turistlere farklı bir deneyim sunuyor. 2.500 km’nin üzerinde olduğu söylenen bu mezarlığı tamamen gezmek imkansız olsa da, bazı önemli noktalarını rehberler eşliğinde gezebiliyorsunuz.

Nasıl gidilir: Odessa Otobüs durağından # 84 veya # 87 numaralı otobüse binin. Köyde inin. Göreceksiniz. Müze, pazartesi günleri hariç her gün sabah 10’dan akşam 5’e kadar açık.

15.Odessa Gezilecek Yerler – Kayınvalide Köprüsü

Odessa Gezilecek Yerler
Kayınvalide Köprüsü

Kayınvalide denilince bizde en çok merak uyandıran yerlerden biri olan bu köprü, Primorsky Bulvarı ile Zhvanetsky Bulvarı arasında bağlantı sağlamaktadır.

Garip isminin tarihi ise 1950 yılına kadar gitmekte. Odessa Komünist Partisi Birinci Sekreteri tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Yalnızca kayınvalidesinin evine gidebilmesi ve onun lezzetli kreplerini yiyebilmesi ve işine rahat gidebilmesi amacıyla yaptırıldığı söylenir.

Burada yapılacak en önemli şey de birkaç kişi köprüde sağlam zıplayabilirseniz köprüyü sallayabiliyorsunuz. Bunun bir eğlence olduğunu düşünen ve köprüde deli gibi zıplayan turistleri görünce şaşırmayın.

Nasıl Giderim ? : Vorontsov Sarayı’nın bulunduğu Primorsky Bulvarı’nın başlangıcına doğru yürüyün. Oradan köprüden ‘Eski Odesa’ya doğru yürüyün göreceksiniz.

Odessa gezilecek yerler listesine ek olarak birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu 15 yer zaten 3-4 günlük bir Odessa gezisi için yeterli olacağından diğer az turistik yerlere göz atmanıza da gerek yok. Zaten gece hayatı için daha çok zaman harcayacağınızı düşünürsek bu liste sanırım yeterli olacaktır.

Odessa Gezilecek Yerler – Gece Hayatı Hakkında Bilgiler

Odessa’da gezilecek yerler için geceleri de plan yapıyorsanız ki ? büyük ihtimal yapıyorsunuz, Deribnasivska Caddesi’ne yakın olduğunuzdan emin olun. Çünkü Odessa’da geceleri mekanlardan dönmek bazen zor olabiliyor. Aslında zor değil de taksiciler gereğinin çok fazla üstünde ücretler isteyebiliyorlar. Çünkü yürüyerek konakladığınız tesise gidemeyeceğinizi onlar da biliyor.

Eğer gece kulübü ve kadınlar için planlarınız varsa, şehirdeki en iyi gece kulüplerinden olan Palladium Gece Kulübü, İbiza Club, Captain Morgan Club (En iyi seksi partilere ev sahipliği yapar), Itaka Club, Bono Beach Club, Rai Odessa (Paradise) ve Park Residence adlı gece kulüplerine göz attığınızdan emin olun.

Odessa’yı Odessa yapan gece kulüpleri yukarıda saydıklarımdır. Tabi bunlar arasında pahalı olanlar ve biraz daha uygun olanlar var. Bunları öğrenmenin en güzel yanı giriş ücreti olup olmadığını öğrenmektir. Eğer mekanlara giriş ücretsiz fiyatlara 1 tık daha uygun olabiliyor. Yok giriş için de ücret ödüyorsanız, içki fiyatlarına bakmadan sipariş vermemek gerek.

Odessa Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Odessa’da nerede konaklayacağınız ciddi anlamda önemli. Çünkü gece hayatı için bu şehrin en gözde yerlerine ulaşım bazen çok zor olabiliyor. Otelinize veya kiraladığınız daireye dönerken de birçok sıkıntı ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu yüzden size tavsiyem Odessa’da nerede kalınır ? adlı yazımızı okumanız. Bu yazıda bölge bölge nerede konaklayacağınızı, hangi bölgelerin gece kulüplerine ve gece hayatına yakın olduğunu hangi bölgelerin güvenli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.


Booking.com

Bu yazıda her bölgeye özel otel veya diğer konaklama tavsiyelerini de bulabilirsiniz. Yok benim fazla vaktim yok sen bana şimdi nerede konaklayacağımı söyle diyorsanız da ; Arcadia ve Promorksy bölgelerinin dışına çıkmayın. Arcadia, en fazla gece kulüpleri ve barları bulabileceğiniz bölge. Promorksy bölgesinde birçok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Fakat bu bölgenin özelliği turistik yerlere de yakın olması. Yani sadece gece hayatı için bu şehri ziyaret ediyorsanız Arcadia yoksa Promorksy Bölgesi’nde konaklayın.

Odessa’da konaklama için birçok otel veya daireler bulunuyor. Genelde gece hayatı için çılgın planları olan Türk turistler daireleri tercih ediyor. Siz de birçok turistin yaptığı gibi otel yerine dairelere göz atabilirsiniz. Hem özelinize düşkünseniz otellerde konaklamanızı da pek tavsiye etmeyiz. Yok eve yalnız dönerim diyorsanız da otelleri tercih etmenizde yarar var.

Oteller daireler göre 1 tık daha pahalı olabilir. Tabi bu duruma göre değişir. Eğer arkadaşlarınız ile grup halinde seyahat ediyorsanız kesinlikle dairelerde konaklayın. Çünkü fiyat bakımından çok daha uygun olacaktır. Eğer yalnız başınıza seyahat ediyorsanız daireler ucuz olmayacaktır. Yani yalnız başınıza seyahat ediyorsanız otelde yoksa dairelerde konaklayın derim.

Odessa Gezilecek Yerler – Tavsiyeler

Odessa’da gezilecek yerler için çok fazla zamanınız yoksa, ilk 10 yeri görüp kültür gezinize son verebilirsiniz. Fakat yeteri kadar zamanınız varsa ve gece hayatından başka farklı bir şeyler denemek istiyorsanız da listedeki 15 yeri de görmenizde yarar var. En azından gündüzleri de dışarı çıkmış olursunuz.

Odessa’daki ücretli girilen müzeler ve turistik yerler gayet uygun. Yani öyle Avrupa’nın diğer ülkelerindeki gibi akıl almaz ücretler ödemezsiniz. Bu yüzden de paralı diye girmemezlik yapmayın.

Göz At : Minsk Gezilecek Yerler

Son olarak Odessa’da dikkatli olun. Her önünüze gelen kadına içki ısmarlamayın. Bir şeyler yapmadan önce de fiyatı konuşun. Sonradan beklemediğiniz bir fiyat ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gece kulüplerinde sizinle dans etmek isteyen kızların %99’lık bölümü sizin turist olduğunuzu bildiğinizden dolayıdır. Yani benim kara kaşıma kara gözüme, geliyor sanmayın. Tabi ki size hissetmek istediklerinizi hissedecek kadınlar olacaktır. Fakat burada ne kadar ekmek o kadar köfte kuralı geçerli. Bu yüzden dikkatli olun.

Göz At : Moskova Gezilecek Yerler

Odessa gezilecek yerler adlı bu yazıda az çok görülecek yerleri öğrendikten sonra Odessa’da nerede konaklayacağınızı öğrenebileceğiniz ve gece hayatı hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...