Ressamlar Tepesi, Paris (Montmartre Tepesi)

Montmartre Tepesi olarak da bilinen Ressamlar Tepesi, Paris’in en popüler noktalarından biridir. Resmi olarak tarihi bir ilçe olarak belirlenmiş, Paris’in en renkli yerlerinden biri olan Ressamlar Tepesi, müzeleriyle, kiliseleriyle ve Füniküler’i ile meşhur olsa da bu tepede turist olarak yapılabilecek çok şey vardır.

Montmartre Tepesi’nin en bilinen yerleri ; Sacre Coeur Bazilikası ve Place du Tertre‘dir. 130 metre yüksekliğinde olan tepenin, Ressamlar Tepesi olarak adlandırılmasının en temel sebebi ise şehrin önde gelen ressamlarının burada yaşamış ve yaşıyor olmasıdır. Montmartre’nin kelime anlamı ise ”Şehit Dağı”dır. ve bu isim, MS 250 yılında başı kesilerek öldürülen Paris Piskoposu Aziz Şehit Denis’ten alınmıştır.

Ressamlar Tepesi,Paris
Ressamlar Tepesi

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ressamler Tepesi’nde Gezilecek Yerler

Ressamler Tepesi‘ne genel olarak manzara seyretmek ve Sacre Coeur Bazilikası’nı görmek için geliniyor olsa da,kendi resminizi kara kalem ile çizdirebileceğiniz ya da hazır çizilmiş kara kalem resimlerini bulabileceğiniz harika ressamların tezgahları da, tepenin en önemli aktivitilerindendir. Ayrıca birkaç küçük müzeleri de listenize eklemeyi unutmayın.

1-Sacre Coeur Bazilikası : Ressamlar Tepesi‘nin en bilindik yapılarından biridir. genel olarak turistler Bazilikanın dışından birkaç fotoğraf çekmekle yetinmektedir. Açıkcası bunda da haklılar. Eğer Paris Pass Kartınız yoksa, Para verip de bu bazilikanın içine girmeye sanırım hiç gerek yoktur. Paris’te bulunan onca müze ve kilise varken bu bazilikanın içerisi size istediğinizi vermeyebilir.Bu yüzden sadece dışarıdan birkaç resim çekmek sanırım yeterli olacaktır. Bazilika, umut sembolü olarak Fransa-Prusya savaşı sonrasında oluşturulmuş. Dış yapısı Paris’in birçok yapısında olduğu gibi Bizans tarzı yapılmış,düğün pastasına benzeyen bir Bazilikadır.

Ressamlar Tepesi,Paris
Sacre-Coeur Bazilikası

Kubbesine çıkarak Paris’in eşsiz manzarasını seyredebileceğinize emin olabilirsiniz. Sonuçta Bazilikanın önünden muhteşem bir manzara görüntüsü varken, kubbesinden Paris manzarasını izlemek sanırım eşsiz bir deneyim olacaktır. Buradan Notre Dame Katedrali’ni, Pompidou Merkezi‘ni, Eyfel Kulesi‘ni ve Opera Evi’ni rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca Kubbe’nin sol tarafından 300 basamak çıkarak ulaşabileceğiniz bir teras bulunmaktadır. Bu Bazilika’nın en güzel yanı ise, yorgunluğunuzu atabileceğiniz çimlerin, Bazilika’nın çevresinde bulabilmektir. Genelde sokak sanatçılarının bulunduğu bölgenin sıcak bir atmosferi vardır.

Ressamlar Tepesi,Paris
Sacre Coeur Bazilikası

Bu Bazilika’nın bulunduğu bölgeye ulaşmak için, Place du Tertre bölgesinden, 35 Rue du Chevalier-de-la-Barre’ye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Rue du Cardinal Dubois’ten yürüyerek ya da 2 dakikalık Füniküler yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ressamlar Tepesi‘nde dilediğiniz gibi oturup dinlenebileceğiniz çimler ve banklar bulunmaktadır. Bu yüzden Füniküler’i kısa yolculuklar için kullanmanıza sanırım pek gerek yoktur.

Ressamlar Tepesi,Paris

2-Place du Tertre ve Eglise Aziz Pierre de Montmartre : Ressamlar Tepesi‘nin en önemli meydanlarından biri olan Place du Tertre, gerçek sanatçıların renkli tezgahları ile dolu Montmartre’nin ruhunu yansıtan, en önemli yerlerden biridir. Ayrıca hediyelik eşyaları da bu küçük meydanda bulabilirsiniz. Ancak Paris’te bulunan diğer hediyelik eşya dükkanları ile kıyaslama yaparsanız burası fiyat bakımından iyi bir seçenek olmayabilir.

Ressamlar Tepesi,Paris
Place du Tertre

Bu meydanda birçok restoran ve kafeleri bulabilirsiniz. Kafelerin dışında bulunan oturma yerleri ressamları çalışırken en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biridir. Ayrıca Krep sevenlerdenseniz birçok krep tezgahlarını burada bulabilirsiniz.

Ressamlar Tepesi
Place du Tertre Kafeleri

Place du Tertre meydanının hemen arkasında, Aziz Pierre de Montmartre Kilisesi bulunmaktadır. İçeri girmeye değmeyecek bir yer olsa da dışardan mimarisine bir göz atabileceğiniz yerlerden biridir.

3-Moulin de Galette ; Yel Değirmenleri : Ressamlar Tepesi bir zamanlar yel değirmenleri ile süslüymüş, fakat günümüzde sadece iki tanesi hala faaliyet göstermektedir. Moulin Blute-Fin ve Moulen Radet, bu yel değirmenlerinin tarihi, 1717 yılına dayanmaktadır. Günümüzde ise bu iki yel değirmenleri Moulin de Galette olarak bilinmektedir. Van Gogh gibi büyük sanatçıların ilham kaynağı olmuş ve günümüzde restoran olarak faaliyet göstermektedir.

Ressamlar Tepesi,Paris
Moulin de la Galette

4-Moulin Rouge : Boulevard de Clichy yolunda bulunan popüler Moulin Rouge, Ressamlar Tepesi‘nin bir parçası olarak kabul edilmese de,tepeye oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Moulin Rouge, tam olarak bir gece kulübü değildir. Cabaret (Kabare-Müzikli ve Danslı Gösteri) olarak faaliyet göstermektedir. Dünya’nın en popüler kabare şovlarının yapıldığı bu kulüp,çok büyük ihtimalle, süper pahalı olacaktır. Bu yüzden es geçebilirsiniz. Moulin Rouge etrafında birçok bar ve gece kulüpleri bulunmaktadır.Gece hayatı için bir yerler bakıyorsanız,Le Queen sanırım en ekonomik ve en iyi seçeneklerden biridir.Bir Bar-Gece Kulübü olarak faaliyet gösteren Le Queen, Moulin Rouge’den sadece 5 dakika uzaklıktadır.

Ressamlar Tepesi,Paris
Moulin Rouge

5-Montmartre Mezarlığı (Cimetiere de Montmartre) : Fransız Devrimi sırasında kurulmuş bu büyük mezarlık turist kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak için iyi bir seçenektir.Birçok ünlü ressam,müzisyen ve Edebiyatçılar’ın mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ressamlar Tepesi,Paris
Montmartre Mezarlığı

Montmartre (Ressamlar Tepesi)’nde gezilecek diğer yerler ise ; Musee du Montmartre,Place des Abbesses,Espace Dali,Carre Roland Dorgeles,Musee National Gustave Moreau ve Musee d’art Naif Max Fourny. Bu yerlerde, bizim Ressamlar Tepesi gezilecek yerlerimiz arasındaydı. Fakat fazla zamanımız olmadığı için es geçmek zorunda kalmıştık. Zamanınız varsa bu yerlerede göz atabilirsiniz.

Ressamlar Tepesi Hakkında Bilgiler

Ressamlar Tepesi 1860 yılından bu yana Paris’in gerçek sembolü ve bir parçası olmuştur.Daha önceleri bir köy olarak bilinmekte ve içkinin yasak olduğu bir bölgeymiş.Ancak Parisliler için bu kural, pek önem arz etmediğinden dolayı, bu kural pek geçerli olmamıştır.

Ressamlar Tepesi birçok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan en önemlileri ; Van Gogh, Toulouse Lautrec, Picasso, Monet ve Renoir’dir.

Ressamlar Tepesi,genel olarak pahalı bir bölgedir.Özellikle Restoranları oldukça pahalıdır. Çok mecbur kalmadığınız sürece burada bulunan lüks restoranları tercih etmemeye çalışın ve bunun yerine fast food yemekleri bulabileceğiniz, küçük lokal restoranları tercih edebilirsiniz.

Portre resim çizdirmek için ise en iyi bölge Place du Tertre bölgesi gibi dursa da aslında burası portre resimler için oldukça pahalı bir bölgedir. Place du Tertre bölgesi yerine Montmartre Müzesi,yakınlarında bulunan ressamları tercih edebilirsiniz.Kalite konusunda pek fikrim olmasa da fiyat bakımından kesinlikle tercih edilmesi gereken bir yerdir.

Ressamlar Tepesi

Ressamlar Tepesi Nerede ?  Nasıl Gidilir ?

-Ressamlar Tepesi’ne birçok metro ile ulaşmak münkündür. Ancak tepeye ulaşmanın en iyi ve en kolay yolu Abbesses İstasyonunda (Line 12) inmektir. Metro istasyonundan çıktığınızda tam olarak Place des Abbesses bölgesinin merkezine ulaşacaksınız. Muhteşem restoranlar ile çevrili bu bölge, Ressamlar Tepesi‘nin en popüler yerlerinden biridir.

-Bir diğer yol ise Anvers İstasyonunda (Line 2) inmektir. Metro istasyonundan Steinkerque tarafından çıkarak direkt olarak Sacre-Coeur Bazilikasına ulaşabilirsiniz. Ya da çok yorgunsanız Füniküler ile direkt olarak Bazilikaya ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Şehir merkezinden gelirken Abbesses istasyonunda inip ve dönerken Anvers istasyonunu kullanabilirsiniz. Bizim için gayet mantıklı ve uygun bir yöntemdi. Gelirken yorgun ve aç olduğumuzdan dolayı Abbesses istasyonunda inip,restoranların birinde karnımızı doyurduktan sonra Ressamlar Tepesi gezimize devam etmiştik. Ve son durağımızı Sacre-Coeur olarak belirlediğimizden dolayı, dönüş için Anvers istasyonunu kullanmıştık. Her iki yolda gayet mantıklı ve kolaydır.Ayrıca otobüs ile gitmek isterseniz 30, 54 ve 67 nolu araçlar ile Ressamlar Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.

Özetle ; Ressamlar Tepesi, Paris’te gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en turistik bölgelerden biridir.Bu bölgeyi 1-2 saat içinde rahatlıkla gezemeyeceğinizden dolayı, zamanınız kısıtlı değilse en azından yarım gününüzü ayırmalısınız. Paris’te en iyi manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu bölgeyi es geçmemekte fayda var.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...