Viyana’da Görülecek En Önemli 7 Turistik Yer

Viyana, Orta Avrupa’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden. Sarayları ile ön planda olan bu şehirde, turist olarak yapılacak birçok aktivite bulabiliyorsunuz. Tüm ihtişamlı mimari yapısı ile güzelliğini sergileyen yapılar, tarihi ile de, merak uyandırıyor. Viyana’da görülecek birçok turistik ve tarihi yer var. Ancak, gerek şehrin aşırı pahalı olması, gerekse bu şehir için fazla zaman ayrılmamasından dolayı, şehir tam anlamıyla gezilemiyor. İşte bu yüzden, mutlaka görmeniz gereken bu 7 yere bir göz atmadan Viyana gezinizi bitirmeyin derim.

Viyana’da nerede konaklayacağınıza hala karar vermediyseniz, Viyana’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Viyana’da bulunan en ideal otellere ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana’da Görülecek En Güzel 7 Yer

1.Belvedere Sarayı

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Belvedere Sarayı

Viyana’da bulunan en görkemli saraylardan biridir, Belvedere Sarayı. saraydan çok müzeyi andırıyor diyebilirim. Gustav Klimt’in birçok eserine ev sahipliği yapan bu saray, 17. yüzyılda bir saray olarak inşa edilmiş.

Yukarı Belvedere’de, 17. yüzyıldan günümüze kadar olan birçok sanat eserini görebiliyorsunuz. Bu sanat eserleri, ağırlıklı olarak tablolar ve heykellerden oluşuyor olsa da, daha birçok farklı türde sanat eserini bu bölümde görebiliyorsunuz. Bu bölümde kaçırılmaması gereken eserler ise,

  • Facade of House
  • The Philharmonic
  • Ship of Fools
  • Napoleon

gibi eserlerdir.

Aşağı Belvedere, diğer binaya göre daha az koleksiyona sahip. Barok tarzı eserleri fazlasıyla bulabileceğiniz bu binanın biraz aşağısında ise, Orangery adlı küçük bir bina bulunuyor. Bu binada da, Friedensreich Hundertwasser’in (Viyana Hundertwasser Evi‘nin mimarı) birkaç eserini görebiliyorsunuz.

2.Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana’da gezilecek en güzel müzelerden biri olan Viyana sanat tarihi müzesi, tüm ihtişamı ve binbir çeşit eserleri ile, sanatseverler için vazgeçilmez yerlerden. Habsburglar tarafından, dünyanın dört bir yanından toplanmış eserler bu müzede sergileniyor. Bu toplanmış eserlerin sergilenmesi amacıyla, müze 1891 yılında ziyaretçisiyle buluşmuş.

Müzede yer alan resim koleksiyonları genelde 15. yüzyıla ait. İtalya, Hollanda, Almanya gibi ülkelerden birçok eseri görebiliyorsunuz. Ayrıca, Caravaggio, Albrecht Dürer, Rembrandt ve Raphael gibi, dünyaca tanınan sanatçıların eserlerini de bu müzede görmek mümkün. Tablolardan kaçırmamanızı düşündüğüm iki eser ise, Pieter Bruegel’e ait The Tower of Babel ve The Hunters in the Snow adlı eserlerdir.

Bu müzenin en dikkat çeken yeri ise, müzenin cafesiydi. Müzenin meydanı gibi olan bu cafede, dilediğiniz birçok sıcak/soğuk içeceği bulabiliyorsunuz. İçecek fiyatları biraz pahalı olsa da, yorgunluğunuzu bir kahve ile atabileceğiniz oldukça nezih bir ortam.

3.Belediye Binası

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Belediye Binası

Wiener Rathaus olarak bilinen bu bina, Viyana gezilecek yerler listenizde olması gereken en görkemli yapılardan. Friedrich Von Schmidt tarafından yapılmış olan bu bina, neo-gotik tarzıyla göz kamaştırıyor. 1883’te inşaati bitmiş olan bu tarihi yapının tam karşısında bulunan park ise, Viyana gezinize mola verebileceğiniz oldukça güzel yerlerden.

4.Donauturm Kulesi 

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Donauturm Kulesi

Viyana’nın eşsiz şehir manzarası seyredebileceğiniz bu kule, 360 derece kendi etrafında dönen restoranı ile meşhur bir yer. 252 metre yüksekliğinde olan bu televizyon kulesi, Donuapark’ın hemen dışında bulunuyor. 8£’ya asansör ile çıkabileceğiniz bu kuleyi de es geçmeyin derim.

5.Hofburg İmparatorluk Sarayı

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Hofburg İmparatorluk Sarayı

Avusturya Cumhubaşkanı’nın resmi koltuğuna ev sahipliği yapan Hofburg İmparatorluk Sarayı, 19 avlusu ve 2.600’ün üzerinde odası ile, Viyanada’da görülecek en güzel yerler arasında. Saray, çok büyük olduğundan dolayı, 1 günde bile tüm yeri gezemiyorsunuz. Bu yüzden, bu sarayı ziyaret etmeden önce görmek istediğiniz yerlere karar verin derim.

Sarayın en dikkat çeken yerleri ise,

  • İmparatorluk gümüş koleksiyonu ; Sarayın Başbakanlık kanadında bulunan bu koleksiyon, 7 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Birbirinden farklı gümüş eserler ile, sarayın en dikkat çeken ve en kalabalık yerlerinden biri diyebilirim.
  • Sisi müzesi ; İmparatoriçe Elisabeth’in (Sisi) hayatı hakkında tüm detaylı bilgileri bulabileceğiniz sarayın bu bölümü, İmparatoriçe’nin 300’den fazla kişisel eşyasına ev sahipliği yapıyor. Bazı özel günlerde ise, İmparatoriçe’nin vaftiz elbiseleri bile sergilenmekte.
  • İmparatorluk daireleri ; 600 yıl boyunca Habsburglar’ın evi olmuş bu sarayda, ailenin her üyesinin kendisine ait özel odası bulunuyormuş. Günümüzde bu odaların birçoğu ziyaretçiye açık. Barok ve Rokoko tarzında yapılmış bu daireleri de, görmeden saray gezinizi bitirmeyin.

6.Schönbrunn Sarayı

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Schönbrunn Sarayı

Viyana’da görülecek yerler arasında büyük öneme sahip olan Schönbrunn sarayı, tüm ihtişamı ve tarihi ile, ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşatıyor. 1696-1730 yılları arasında inşa edilmiş olan sarayın birbirinden farklı 1.441 odası bulunuyor. Tabi, bu odaların hepsi ziyaretçiye açık değil. Bu odalardan sadece 40 tanesi, ziyaretçiye açıktır.

Sarayda bulunan her odayı gezmeye fırsatınız olmasa da, Franz Joseph’in odası ve bu odada bulunan asker yatağı görülmeye değer. Bunun yanında egzotik dekoratif stiller ile döşenmiş olan Bergl odaları, sarı oda, Marie Antoinette odası da, görülmeye değer odalar arasında. Ayrıca, büyük galeriye ve aynalı salona da göz atmayı unutmayın.

En az saray kadar, bahçeleri de oldukça etkileyici. özellikle Palm House (Palmiye- Sera Evi) parkın içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Sarayın bahçesinde bulunan park, UNESCO dünya mirasları arasında. Zaten, Palm House ve Neptün’ün çeşmesi de bu park içerisinde bulunuyor.

Parkın bir diğer önemli yapısı ise, Avusturya’nın Prusya ordusuna karşı aldığı zafer anısına 1775 yapılmış olan, Classical Gloriette Arcade (Klasik Zafer Kemeri)’dir.

Sarayda daha görülecek birçok yer bulunuyor. Tabi, zamanınız varsa bunlara tek tek göz atabilirsiniz. Ancak, zamanınız kısıtlı ise, en azından bu parkı ve sarayın odalarını görmeniz yeterli olacaktır.

7.Aziz Stephan Katedrali

Viyana'da Görülecek En önemli 7 Yer
Aziz Stephan Katedrali

Viyana’nın ana katolik kilisesi olarak bilinen Aziz Stephan Katedrali, Viyana dendiğinde akla ilk gelen tarihi ve turistik yapılardan. Katedralin kulesine çıkarak şehrin tüm panaromik manzarasını seyredebiliyorsunuz. Eşsiz tarihi ve mimarisiyle Viyana’da görülecek en güzel yerlerden biri denebilir.

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan bu katedral şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alıyor. 1A, 2A veya 3A nolu otobüsler ile, katedrale rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca, metrolarlar katedrale ulaşmak isterseniz, Stephansplatz metro durağından inmeniz yeterli olacaktır.

Viyana’da görülecek en güzel yerler, bu 7 yer ile sınırlı değil. Daha birçok turistik ve tarihi yerleri bu şehirde bulabilirsiniz. Fakat, genelde bu şehir için 1 günlük bir zaman ayrıldığı için, bu tarihi ve turistik yerleri kısa süre içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz.

Eğer, bu şehri Türkiye hareketli turlar ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, tekrar düşünün derim. Tur firmaları, bu şehir için genelde ya 1  gün yada daha az bir süre ayırmakta. Doyasıya gezmek istiyorsanız, turlar yerine bireysel olarak gidin derim. Yok sadece görmüş oluyum yeteri diyorsanız, turlardan da vazgeçmeyin.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...