Floransa Gezi Rehberi

Floransa, İtalya’nın en turistik ve en tarihi şehirlerinden biri olarak bilinir. Müzeleri, sarayları, heykelleri, açık hava müzeleri ve eşsiz yemekleri ile, gezmeye doyamayacağınız şehirlerden. Her ne kadar gezmesi kolay bir şehir olsa da, şehri ziyaret etmeden önce, güzel bir gezi planı yapmakta yarar var. Floransa gezi rehberi adlı bu yazı ile, Floransa hakkında ihtiyacınız olan detaylı gezi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi Adlı Bu Yazıda Yer Alan Konu Başlıkları

  • Floransa Gezilecek Yerler
  • Floransa’da Nerede Kalınır ?
  • Floransa’da Ne Yenir-Nerede Yenir?
  • Floransa Kaç Günde Gezilir?
  • Floransa Ne Zaman Ziyaret Edilir?
  • Floransa Genel Giderler

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa’da gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yer vardır ve bu yerlerin birçoğu, birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan, bu şehri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehirde belli başlı görülmesi gereken yerler ise ;

Uffizi Müzesi : Floransa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden olan Uffizi Müzesi, Uffizi Galerisi olarak da biliniyor. Birçok galeriye ev sahipliği yapan bu müzede, Leonardo, Raffael, Michelangelo gibi büyük sanatçıların eserlerini görebileceğiniz gibi, daha birçok İtalyan sanatçının eserlerini de görmek mümkün.

Signoria Meydanı : Piazza della Signoria olarak bilinen Signoria Meydanı, Floransa’nın en kalabalık ve en bilindik meydanlarından biri diyebilirim. Meydan’da görülmesi gereken en önemli yerler ise ; Palazzo Vecchio (Eski Saray), Neptün Çeşmesi ve Loggia dei Lanzi adı verilen açık hava müzesinden ibaret. Birçok cafe ve restoranları da bulabileceğiniz bu meydan, Floransa gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerdendir.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi
Palazzo Vecchio

Duomo Meydanı : Floransa’nın bir diğer en önemli meydanlarından biri olan Duomo, turistlerin en çok zaman harcadığı ikinci yerdir. Meydanın en önemli yapıları ise, Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore), Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Bronz Kapılar ve Giotto’nun Çan Kulesi’nden oluşmakta.

Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri : Pitti Sarayı, Floransa’nın en eski tarihi yapılarından biri. Birçok müzeye ve galeriye ev sahipliği yapan bu saray, Floransa’da olmazsa olmazlardan. Pitti Sarayı’nın hemen arka tarafında bulunan, Boboli Bahçeleri ise, sarayın başka bir güzelliğidir. Saray ile bağlantılı olan bu bahçede, birçok heykelleri görebileceğiniz gibi, bir amfitiyatro ve tarihi bir bina olan Kaffeehaus’u da görebilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi
Pitti Sarayı

Ponte Vecchio (Eski Köprü)  : Eski Köprü olarak da bilinen Ponte Vecchio, Floransa’nın Rönesans döneminden kalan tek sağlam köprüsü olarak biliniyor. Birçok sel baskınına dayanan köprü, günümüzde de oldukça sağlam olduğu söylenmekte. Köprüye gitmek için, Vasari Koridorunu kullanmak, gezinize anlam katacaktır.

Floransa Gezi Rehberi
Ponte Vecchio Girişinden Manzara

Michelangelo Meydanı : Floransa’nın manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri olan Michelangelo Meydanı, en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Oldukça popüler olan bu meydan, Floransa’nın sembolü haline gelmiş yerlerinden biri.

Floransa Gezi Rehberi
Michelangelo Meydanı

Floransa’da Nerede Kalınır ?

Konaklama, Floransa gezi rehberi için en önemli konulardan biri. Floransa’da konaklama için en ideal bölge ise, şüphesiz tarihi şehir merkezidir. Birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olan bu bölgeden, dilediğiniz bir yere yürüyerek en fazla 30 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Otel fiyatları biraz pahalı olsa da, uygun fiyatlara hosteller bulmak çok da zor değildir. Buna alternatif olarak, ana tren istasyonu yakınları, yani Santa Maria Novella tren istasyonu yakınları da, konaklama için düşünülebilecek yerlerden. Duomo Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu bölgenin birçok restoran ve cafelerle donatılmış olması, bölgeyi daha da güzelleştirmekte.

Floransa Gezi Rehberi
Floransa Gezi Rehberi

Floransa’da Ne Yenir-Nerede Yenir ?

Pitti Sarayı’na oldukça yakın olan II Carduccio adlı mekan, salataları ve şarapları ile ünlü bir yer olsa da, birçok İtalyan yemeğini de burada bulabilirsiniz. Ayrıca, sıcaktan bunalıp bir şeyler içmek isterseniz, çok uygun fiyatlara taze sıkılmış meyve sularını burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Corte Reale, Santa Maria Novella tren istasyonu yakınında bulunan bu bölge, uygun fiyatlara restoranları ve barları bulabileceğiniz en iyi yerlerden biri. Bir sokak, tamamen sokak yemekleri ile donatılmışken, hemen arka sokağı lüks restoranlar ile donatılmış. Lüks restoranların olduğu sokakta, şaraplarıyla ünlü birçok restoran bulabilirsiniz. Ayrıca, bu bölgede her bütçeye uygun restoran bulmak gayet mümkün.

Son olarak, Braceria Malatesta adlı restorana gidip bir İtalyan salatası veya kağıt kadar ince pizzalarından yemeden olmaz. 50 yıldan fazla geçmişi olan bu restoran, Santa Maria Novella tren istasyonuna oldukça yakın bir konumda bulunmakta.

Floransa Gezi Rehberi
Floransa Gezi Rehberi

Floransa Kaç Günde Gezilir?

Floransa gezi rehberi için bir diğer önemli konu, Floransa’nın kaç günde gezileceğidir. Floransa’ya akşam 6-7 gibi gitmiş ve toplamda 48 saate yakın bir süre bu şehirde kalmıştım. Ancak bu süre bana, Floransa için oldukça fazla gelmişti. İlk gün akşam üzeri geldiğimden dolayı, sadece Signoria Meydanı’na kabaca bir göz atıp gezimi bitirmiştim. İkinci gün oldukça erken bir saatte kalkarak, akşam üzeri 4-5 gibi hemen hemen Floransa’nın tüm yerlerini detaylı bir şekilde gezmiştim. Ancak, hala 1 günüm vardı ve bu 1 günde gezdiğim yerlerin üzerinden bir kere daha geçebilirdim. Demek istediğim, Floransa için 24 saat bence yeterde artar. Eğer performansınıza güveniyorsanız, sabah 8’de başlayıp akşam 4-5 gibi Floransa’da bulunan hemen hemen tüm yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Fazladan zaman harcayabileceğiniz yerler, sadece Floransa Katedrali ve Uffizi Müzesi olacaktır. Tabi, buralar için biletinizi online alacak olursanız veya sabahın erken saatlerinde bu iki yere gidecek olursanız, kalabalıktan da kurtulmuş olursunuz.

Floransa Gezi Rehberi
Michelangelo Meydanı

Floransa Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Floransa gezi rehberi için bir diğer önemli konu şehri ziyaret zamanıdır. Floransa, yaz sezonunda oldukça çekilmez olmakta. Özellikle havanın aşırı sıcak olduğu günlerde ve kliması olmayan müze veya saraylara girdiğiniz zaman, daha da bunalabiliyorsunuz. Bu yüzden, bana göre Floransa için en ziyaret zamanı, nisan ayının ortası ile mayıs ayı ilk haftası arasıdır. Havanın çok sıcak olmadığı bu aylarda, geziniz bunaltıcı olmayacağı gibi, konaklama ücretleri de oldukça makul olacaktır. İtalya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, konaklama ücretleri 15-20 mayıstan sonra büyük bir artışa geçmekte. Floransa ziyaretinizde bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Floransa Gezi Rehberi
Ponte Vecchio (Eski Köprü)

Floransa Genel Giderler

Floransa gezi rehberi için en önemli konulardan biri de, genel giderlerdir.

Hostel Fiyatları : Tek gecelik hostel dorm fiyatları 10£-30£ arasında. Özel odalar ise, gecelik çift kişilik 50£, tek kişilik ise 40£’dur. Tabi yaz sezonunda biraz daha artabileceğini de unutmayın.

Bütçeli otel fiyatları : Çift kişilik, gecelik 75£’dan başlamaktadır. Yaz sezonunda gitmediğiniz takdirde bu fiyat 50£’ya kadar düşebilmekte.

Ortalama yemek ücretleri : Floransa’da en güzel olan şeylerden birisi de, Pizza ve Makarna çeşitlerini çok ucuza alabilmenizdir. 2 dilim pizzayı 8£’ya alabileceğiniz gibi makarna çeşitlerini de, 6£’dan başlayan fiyatlara bulabilirsiniz. Akşam yemeği için bir restorana gitmek isterseniz, içecek ile birlikte bir menü aldığınız zaman bu fiyat ortalama 25£ olacaktır. Tabi, eğer turistik yerlerin göbeğinde yemeğe çalışmıyorsanız. Fast food tercih edecek olursanız, hamburger fiyatları 5£’dan başlamakta ve 10£’ya kadar Mc Donalds’tan menü bulabilirsiniz.

Ulaşım ücretleri : Otobüs bilet ücretleri 1.40£’dur ve 10 dakikalık taksi yolculuğu ise 10-20£ arasında değişmekte. Ancak, yürüyerek birçok yere gidebileceğiniz bu şehirde, ulaşım aracına ihtiyacınız olacağını sanmıyorum. Ayrıca, illa bir ulaşım aracı kullanmak isterseniz, faytonları kullanabilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi
Floransa Gezi Rehberi

Tasarruflu olmanın yolları

Ucuz yemek tercih edin : Signoria meydanında bir restoranda yemek yemeye kalkarsanız, bu size epey pahalıya patlar. Ya da bir barda yemek, gerçekten çok pahalı olabiliyor. Ucuz yemek bulabilmek için biraz daha şehrin dışına çıkmak ya da turistik olmayan alanlarda, ara sokaklardaki restoranları ya da fast foodları tercih etmek gerekmekte. Bu yüzden, ne kadar pahalı olabilir ki ? diye düşünmeyin. Mümkünse turistik yerlerden uzak durun.

Ücretsiz etkinlikler : Floransa, insanları izleyebileceğiniz muhteşem bir şehirdir. İçeceğinizi alarak Michelangelo Meydanı’nda manzarayı ve insanları seyredebilirsiniz. Floransa’nın birçok meydanı açık hava müzesi konumunda ve doğal olarak ücretsiz. Pahalı müzeleri ziyaret etmek yerine, dışarıdan birkaç fotoğraf çekerek de yetinebilirsiniz.

Ayaklarınızı kullanın : Çoğu yere yürüyerek gidebileceğiniz bu şehirde, her yerde otobüs bulunmadığından dolayı, daha çok taksiler tercih edilmekte. Ancak şehir haritanızı takip ederek hemen hemen çoğu yere yürüyerek rahatlıkla gidebileceğinizden dolayı, taksiler en son düşünmeniz gereken seçeneklerden olmalı.

Floransa Gezi Rehberi
Boboli Bahçeleri

Floransa’da çok ucuza hostel bulma imkanınız bulunmamaktadır. Ancak, şehir merkezine biraz uzak olan hostelleri seçtiğiniz takdirde, ödeyeceğiniz ücret baya azalmakta. Floransa’da ki birçok hostel, bir otel gibi dizayn edilmiş ve en çok önem verdikleri şey ise, temizliktir. Bu yüzden, Floransa’da bütçeli bir otelde kalmak yerine, özel odalı hostelleri tercih etmenizde fayda var.

Eğer kendi başınıza gezmek istemez ve bir tura ihtiyacınız olursa, Walksofitaly.com bunun için muhteşem bir seçenek olabilir. İngilizceye tam anlamıyla hakim rehberler ile gezeceğiniz birçok müze ve kiliselere uygun ücretlerle girebilirsiniz. Fiyatlar 50£’dan başlamakta ve 5-7 arasında popüler olan müzeler bu ücrete dahildir. Zaten kendi başınıza bu yerleri ziyaret edecek olursanız dahi, hemen hemen aynı ücreti ödemektesiniz. Bu yüzden mantıklı bir seçim olan tur paketlerini, Floransa’da gerçekten dikkate almalısınız.

İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Floransa, es geçilmemesi gereken şehirlerden. En az Venedik ve Roma kadar popüler olan bu şehirde, mümkünse en az 2 gününüzü geçirin. Tarihi sokaklarda kaybolun, yürüyün, şehri karış karış gezin. Bu şehir 7’den 70’e herkesin hoşuna gidecek güzel bir şehir, keyfini çıkarın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...