Fransa Gezilecek Yerler | En İdeal 17 Yer

Avrupa’nın en gözde turistik ülkelerinden biri olan Fransa, dünyaca ünlü müzelere, yapılara ve tarihi kiliselere ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Birbirinden turistik şehirlerinin yanı sıra, şirin kasabaları ve doğal yerleriyle de, eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Dünyaca tanınan Fransa’nın gözde yapıları genel olarak Paris’te bulunuyor olsa da, bu ülke bu şehirden çok daha fazlasını sunuyor. Fransa gezilecek yerler listesindeki bu 17 yer ile, ülkedeki tüm güzellikler, gezip görülecek turistik yerler ve dünyaca ünlü yapılar hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Fransa Gezilecek Yerler Listesi – En Turistik Şehirler

Fransa’da gezip görülecek yerler birbirinden uzak olsa da, tren ve otobüsü çok iyi bir şekilde kullanarak ülkenin birçok şehrini çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Fakat, 3-4 kişi seyahat ediyorsanız, araç kiralamayı da mutlaka düşünün deriz. Çünkü bazı yerlere turlar ile gitmek zorunda kalıyorsunuz ve bu oldukça pahalıya mâl olabiliyor.

1.Bordeaux

Bordeaux
Bordeaux

Fransa‘nın en gözde ve en güzel atmosfere sahip olan şehirlerinden biri olan Bordeaux, ülkenin şarap başkentidir ve şarap uzmanları için mutlaka görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir.

Tabi Bordeaux, şaraplardan çok daha fazlasını sunan bir şehir.

Bu şehirde, birbirinden güzel tarihi yapıları, dar sokakları, kaliteli eserlere ev sahipliği yapan birkaç müzesi, güler yüzlü halkı ve çok daha fazlası ile bu şehirde 1-2 gününüzü sıkılmadan geçirebiliyorsunuz.

Her turistin sevebileceği bir şeye ev sahipliği yapan Bordeaux, kaçırılmaması gereken güzel şehirlerden.

Bordeaux gezilecek yerler adlı yazımızda şehirdeki en önemli turistik yerlere göz atabilirsiniz.

2.Rocamadour

Rocamadour
Rocamadour

Güneybatı Fransa’da kalbinizi çalacak bu uçurumlu köy, ülkedeki en favori yerlerden biri. Birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan bu köy, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olmasına da şaşmamalı.

Ülkedeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yer, ”Rocamadour Kalesi”dir. Burası, köyün ve eşsiz bir doğanın manzarasını sunuyor. Fotoğrafçılar için muhteşem bir yer.

3.Saint Emilion

Saint Emilion
Saint Emilion Fransa’nın En Güzel Yerleri Arasınd

Bordeaux yakınlarındaysanız ülkenin en dikkat çekici yerlerinden biri olan Saint Emilion’a göz atmayı da unutmayın.

Burada da, ülkenin en lezzetli şaraplarını bulabilirsiniz. Bunun için en doğru adres, Chateau La Dominique’dir.

Birbirinden etkileyici tarihi ve turistik yapıları dikkat çeken bu komün, tarih öncesi çağlara kadar giden eşsiz tarihiyle de oldukça ünlü. Yine UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, listeye eklenebilecek köylerden biri.

4.Colmar

Fransa Colmar
Colmar Fransa’da görülmeye değer en güzel kasabalardan bir tanesi

Fransa’da gezilecek en güzel yerlerden biri olan Colmar, rengarenk evleri, eşsiz manzarası ve sıcak atmosferi ile, son yıllarda Fransa’nın en çok ziyaret edilen eşsiz bir kasabadır.

Kurabiye evleri ile ünlü olan bu kasabanın etrafı da, ülkenin birçok yerinde olduğu gibi üzüm bağları ile çevrili. Yani şarap severler için muhteşem bir yer.

Bu kasaba, dünyaca ünlü ”Alsace Şarapları” ile ünlü. Tabi bu kasabanın ünü, rengarenk ve şirin evlerinden, ”Little Venice” adı verilen küçük kanaldan gelmektedir.

Colmar’ı yürüyerek çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Bu yüzden de burada konaklamanıza sanırım gerek yok. Bu kasabaya, Strazburg’dan veya Freiburg’dan 1 saat içinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Aracınız varsa biraz daha kısa sürebilmektedir.

Burası, romantik bir tatil için de ideal yerlerden olabilir. Huzurlu ve sakin bir yer olan Colmar’da, konaklayabileceğiniz birbirinden şirin otelleri ve küçük butikleri bulabilirsiniz. Eğer, zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz olursa, bu kasabada en azından 1 gün konaklamanızı tavsiye ederiz.

Göz At : Colmar gezilecek yerler

5.Nimes

Nimes
Nimes, Roma’da kalma kalıntılar ile ünlü bir şehir

Fransa’daki en iyi Roma kalıntılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu şehir, tarihe meraklı turistlerin ülkede en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri olarak biliniyor.

Jardins de la Fontaine ve Arenes de Nimes gibi gözde turistik noktalarıyla ünlü olan bu şehirde gezip görülecek birçok yer bulabiliyorsunuz. Tabi, bu şehirde yapılacak da birçok turistik aktivite bulmak mümkün.

Burada bulunan olağanüstü Amfitiyatro günümüzde festivaller ve konserler için kullanılıyor. Tabi bu şehir bu Amfitiyatro’dan çok daha fazlasını sunuyor. Özellikle Nimes çevresinde birbirinden güzel ve dünyaca ünlü turistik noktaları da bulabilirsiniz.

6.Lille

Lille
Lille

Ülkedeki bir diğer güzel ve şirin şehir ise, ülkedeki en ucuz şehirlerden biri olan Lille’dir.

Bu şehir de, tıpkı ülkedeki diğer şehirler gibi, tarih dolu bir şehirdir. Fakat Lille, yemekleri ve pudingleri ile de oldukça ünlü.

Belçika sınırına oldukça yakın olan Lille, güzel bir hafta sonu geçirmek için en ideal yerlerdendir. Bu şehirde kaçırılmaması gereken şeylerden biri de, Eski Lille’de (Le Vieux Lille) kaybolarak gezmektir. Birbirinden güzel tarihi sokakları ve kafeleri ile, şehrin bu noktasına bayılacaksınız.

7.Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel
Mont Saint-Michel Fransa’da en zor o ulaşılabilen yerlerden

Fransa’nın en güzel yerlerinden biri olan Mont Saint-Michel, ülkedeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

Henüz buraya gidememiş olsak da, Fransa’da görülecek yerler listemizin ilk sıralarında.

Burası bir ada komünü. Yani ne bir şehir ne de bir kasaba. Buraya ulaşmak için öncelikle Rennes şehrine gitmeniz gerekiyor. Oradan da turlar ile buraya gidebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Fakat, araç kiralamak çok daha mantıklı ve uygun olacaktır. Çünkü yolda keşfedebileceğiniz birbirinden güzel diğer yerleri de görebiliyorsunuz. Ayrıca 2-3 kişi gidiyorsanız, turlara nazaran birazcık daha uygun oluyor.

8.Marsilya

Fransa'nın Gözdesi Marsilya
Marsilya

Gelelim biraz daha popüler olan Fransa şehirlerine.

Marsilya, Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında olduğu gibi, en güzel şehirlerinden biridir. Akdeniz kıyısındaki bu tarihi şehir, tarih severler için eşsiz bir deneyim sunmasının yanında, sanatseverlere de hitap etmektedir.

Marsilya’da gezilecek önemli yerler ise, Eski Liman, Notre-Dame de la Garde ve Château d’If Kalesidir. Tabi bu şehirde daha gezip görülecek birçok yeri de bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve sıcak atmosferiyle mükemmel bir deneyim sunan Marsilya’yı Fransa’da görülecek şehirler listenize ekleyin.

Göz At : Marsilya Otel Tavsiyeleri

9.Cannes

Cannes Fransa Gezilecek Yerler
Cannes

Dünyaca ünlü Cannes Film Festivali ile ünlü bu şehir, ünlüler için güzel bir şölen olsa da, bizim gibi turistler için de birbirinden güzel turistik yerleri ile eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Birbirinden güzel ve kaliteli plajları, lüks yatları ve birbirinden lüks otelleri ile, kendinizi en iyi hissedebileceğiniz yerlerden biri. Tabi, festival zamanında burada konaklamayı düşünüyorsanız, zaten pahalı olan oteller çok daha pahalı olacaktır.

Cannes’te konaklama biraz pahalı. Fakat yeteri kadar bütçeniz varsa, bu şehirde konaklamak muhteşem bir deneyim olacaktır. Özellikle çift olarak seyahat ediyorsanız. Yok günübirlik gezmek isterseniz de, Nice’ten Cannes’e 1 saatten daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Konum için tıklayabilirsiniz.

Cannes’te gezilecek yerler 3-5 saatte bitebilecek yerlerden oluşuyor diyebiliriz. Yani tüm şehri baştan aşağı gezmek isterseniz de, en az 2 gün. Fakat süper turistik yerler için yarım günden biraz fazla bir süre yeterli olacaktır. Plajlar için bu şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu şehirde en azından 1 gün konaklayın.

10.Lyon

Lyon
Lyon, tarih kokan dar sokaklarıyla meşhur

Listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel şehir ise, ülkedeki en büyük Rönesans şehirlerinden biri. Yani tarihi yapıların habercisi.

Bu şehirde birbirinden güzel tarihi sokakları, kiliseleri ve mahalleleri bulabilirsiniz. Lyon’da görülecek yerler saymakla bitmese de, bu şehirde belli başlı yerler, şehre anlam veren yerlerden biri olan Presqu’île Mahallesi, şehrin kalbinin attığı yer olan Vieux Lyon (Eski Şehir) ve Notre-Dame de Fourvière Bazilikası gibi tarih dolu yerlerdir.

Tabi Lyon, bu turistik noktalardan çok daha fazlasıdır. Eşsiz Fransız yemekleri, güzel şarapları ve farklı bir gece hayatıyla da Lyon’da yapılacak birçok turistik şeyleri bulabilirsiniz.

Göz At : Lyon’da nerede kalınır ?

11.Nice

Fransa Nice
Nice

Roma dönemine kadar giden tarihi ile dikkat çeken Fransa şehirlerinden biri olan Nice, Fransız Rivierası en büyük şehri olarak ün yapmıştır.

Promenade des Anglais adı verilen dünyaca ünlü kordonu, Eski Şehir Bölgesi ve Castle Hill Park ile birbirinden güzel görülecek yerlere ev sahipliği yapan bu şehir, Fransa’da gezilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi diyebiliriz.

Nice’de görülecek yerler için genelde 1-2 gün yeterli oluyor. Yani günübirlik bir Nice gezisi çok da kolay olmayacaktır.

Göz At : Nice’de nerede kalınır ?

12.Strazburg

Strazburg Fransa Gezilecek Yerler
Strazburg

Bordeaux’a birazcık benzeyen havası, suyu ve yapıları ile sevebileceğiniz bir diğer Fransa şehri ise, Strazburg’dur.

Bir öğrenci şehri olarak biliniyor olsa da, bu şehir tarihi, kültürü ve mutfağıyla eşsiz bir turistik destinasyonlardan biridir.

Petite France Bölgesi bu şehrin en sevilen yerlerinden biri. Tabi, Strazburg gezilecek yerler bu bölge ile sınırlı değildir. Birbirinden güzel sokakları, kiliseleri ve müzeleri de, bu şehirde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Fransız yemeklerinin en lezzetlisini bulabileceğiniz bu şehir, gece hayatıyla da genç turistlerin kalbinde taht kurmuştur. Özellikle gece hayatı için Fransa’nın herhangi bir şehrinde plan yapıyorsanız, Strazburg’da aklınızda olsun.

13.Monaco

Monaco
Monaco, Monte Carlo Kumarhanesi ile ünlüdür.

Fransa’da lüks severlerin adresi olan Monaco, birbirinden pahalı yatları, arabaları ve restoranları görebileceğiniz bir şehir.

Oşinografi Müzesi ve eşsiz bir manzara sunan Egzotik Bahçesi ile ünlü olan bu şehir devleti, Fransa’da görebileceğiniz en havalı yerlerden biri.

Ünlü Monte Carlo Kumarhanesi da burada bulunmaktadır. İçeriye girmeseniz de dışarıdaki birbirinden pahalı arabalar ile fotoğraf çektirebilirsiniz.

Monaco’da gezilecek güzel yerler olsa da, bu şehirde konaklamak biraz pahalı. Bu yüzden, Nice’den turlar ile bu şehri günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

14.Eze Köyü

Eze Köyü
Eze Köyü

Nice’den Monaco’ya varmadan önce görebileceğiniz bu eşsiz köy, Fransa Köyleri arasında en ünlüsüdür.

Güzel tarihi yapılara ve sokaklara ev sahipliği yapan bu köyü de, listenize ekleyebilirsiniz.

15.Toulouse

Toulouse
Toulouse

Pembe şehir olarak bilinen Toulouse, Güneybatı Fransa’nın kalbinde yer alan güzel şehirlerden biridir. Bir sanayi şehri olarak bilinmesine rağmen, ülkedeki en güzel atmosfere sahip şehirlerden bir tanesi.

Birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri, büyük meydanları ve dini yapılarıyla Toulouse’de gezilecek birçok yeri bulabilirsiniz. Birçok yapı da, Fransa’nın en eskileri arasında yer almaktadır. Yani tarih seven biriyseniz, bu şehirde size göre çok fazla şey bulunmaktadır.

16.Nantes

Nantes Fransa da Gezilecek Yerler
Nantes

Les Machines adı verilen animatronik makinelerin bulunduğu yer ile ünlü olan bu şehir, ülkedeki en popüler şehirlerden bir tanesi.

Ortaçağ Kalesi ve Jules Verne’den ilham birbirinden güzel eğlenceleri ile, ailece ziyaret edilebilecek en güzel şehirlerden biri olan Nantes, günübirlik gezilecek kolay bir şehir olmasa da, Paris gibi pahalı bir şehir değil. Bu yüzden, en azından 1 gün burada konaklayın deriz.

Nantes gezilecek yerler için birbirinden güzel tarihi yapılardan, eşsiz sanat koleksiyonlarına sahip müzelere, çocuklar için birbirinden eğlenceli yerlerden birbirinden lüks alışveriş yerlerine, bu şehirde herkes için bir şey bulmak mümkün.

17.Paris

Fransa Paris Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Ve gelelim Fransa’nın, hatta tüm Avrupa’nın en popüler, en güzel ve en fazla turist trafiğine sahip olan şehrine. Bu güzel şehir, ülkenin sembolü haline gelmiş birbirinden eski tarihi yapılara, dünyaca ünlü Louvre Müzesi ve Eyfel Kulesi’ne, lüks alışveriş caddesi olan Şanzelize Caddesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yani, Paris’te gezilecek yerler öyle 1-2 güne sığdırılabilecek yerlerden değil.

Bu şehir ciddi anlamda, zaman ister, para ister, aceleye gelmez bu şehri gezmek. Her bir yapısı için saatlerce kuyrukta beklerseniz, zor olur ziyaretleriniz.

Göz At : Paris’te nerede kalınır ?

Bu şehirde 50’den fazla turistik nokta var. Fakat bunlar arasında kaçırılmaması gereken yerler ise ; dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıyla tanınan Louvre Müzesi, bunlardan ilkidir.

Louvre Müzesi, öyle 1 saatte gezilebilecek bir yer değil. Zaten en az 1 saatte kuyrukta bekleyebileceğiniz bu müze için 2-3 saatinizi ayırın. Zaten binlerce eserin olduğu bu müzeyi 1 ay da gezseniz bitiremezsiniz. Bu yüzden tüm sanat eserlerini görmeye çalışmak yerine, dünyaca ünlü Mona Lisa tablosu gibi eserleri görmekle başlamanızı tavsiye ederiz.

Şehirdeki dünyaca ünlü bir diğer yapı ise, herkesin duyduğu ve bildiği Eyfel Kulesi’dir. Bu kule hakkında tonlarca bilgi vermek mümkün. Fakat, şehrin kaçırılmaması gereken yeri olduğunu bilin yeter. Bu kuleye çıkıp şehrin enfes manzarasını seyretmeden bu şehir gezisi tamamlanmış sayılmaz.

Fransa için birkaç şehirden, kasabadan ve köyden bahsetmek de mümkün. Fakat, yukarıdaki 17 yer arasından en az 3-5 yeri, her turistin listesine ekleyebileceğini düşünüyoruz. Yukarıdaki şehirler ve görülecek noktaların hemen hemen hepsi günübirlik gezilebilecek yerlerden olsa da, siz aceleye getirmeyin.

Fransa’yı gezerken, otobüs ve trenleri çok iyi bir şekilde kullanın. Bu ulaşım araçları çoğu noktaya gitmek için bazen sıkıntılar yaratıyor olsa da, turlar ile de birçok noktayı görebiliyorsunuz. Tabi, Fransa Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden biri olduğundan dolayı da, bu ülkedeki şehirleri turlar ile gezmek çok pahalıya mal olabiliyor. Son olarak tavsiyemiz, eğer mümkünse araç kiralayın. Özellikle 3-4 kişi seyahat ediyorsanız, çok daha eğlenceli ve bütçeli olacaktır. Ayrıca istediğiniz yere gitmekte çok daha kolay olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...